1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Zeka Nasıl Geliştirilir? Bilimsel Olarak Açıklanmış 12 yöntem.

Zeka Nasıl Geliştirilir? Bilimsel Olarak Açıklanmış 12 yöntem.
+ - 0

Zekâ, insanları diğer canlılardan ayıran değerli bir parçadır. Zekânın gelişimi, bilinç seviyesini arttırır. Bu da insanı, diğerlerinden farklı kılar. Farkındalık arttığı için, değer ve amaç olguları karakterle bütünleşir. Hızlı düşünme ve doğru karar verme gibi özellikler ortaya çıkar. Ayrıca zekâ gelişimi, başarının da olmazsa olmazları arasında yer alır.

Zekâ geliştirmek, genellikle çocuklar için düşünülür. Ancak bu yıllardır yanlış bilinen bir algıdır. Zekâ, insan yaşamı son bulana kadar gelişebilir. Gelişen zekâ, hayat değiştirir.

Zekâ gelişimi için birçok yöntem var. Ancak bilimsel olarak kanıtlanan yöntemler, güvenilirlik konusunda daha çok ön plana çıkıyor. İşte, zekâ geliştirdiği Bilimsel olarak açıklanmış 12 yöntem.

Dil Öğrenmek

Zeka

Beyne yeni bilgilerin eklenmesi, nöronlar arasındaki bağı arttırır. Birbirine bağlı olan her nöron, zekâ gelişimini gösterir. Yani beyindeki bağlanmış nöron sayısı azsa o beyin kullanılmamış, zekâ gelişmemiştir.

Yeni bilgi eklemenin en etkili yollarından biri de dil öğrenmektir. Dil öğrenmek, sadece kelimeler değil kültürde gelişir. Bu da beynin birçok yerinde yeni nöron bağlantıları oluşması anlamına gelir.

Video Oyunları Oynamak

zeka

Video oyunları oynamak, genellikle zararlı olarak düşünülür. Elbette, her şeyin fazlası zarardır. Aynı dengeli kullanıldığında zekâ gelişiminde büyük rol oynar. Bu yöntem, her videolu oyunun yarar sağlayacağı anlamına gelmiyor. Yapılan araştırmalar da bulmaca ve problem çözme içeren oyunların zekâ gelişimine katkı sağladığını göstermiştir.

Motorsiklet Kullanmak

zeka

Motosiklet kullanmak, diğer araçların kullanımına göre daha çok dikkat ister. Çünkü iki tekerlek üzerinde trafikte yol almak, riskli bir iştir. Kurallara uyulsa bile kötü durumlardan kendini korumak gerekir. Bu da refleks ile mümkündür. Refleks, zekânın gelişimi için önemlidir. Bu yüzden birçok bilimsel araştırmaya konu olmuştur.

Ancak burada bilinmesi gereken önemli bir nokta var. Fazla hız, refleks hareketlerini devre dışı bırakacağı için beynin kontrolünü zorlaştırır. Bu da zekâ gelişimini olumsuz etkiler.

Düzenli Uyku

Zeka

Yetişkin bireylerin ihtiyaç duyduğu uyku saati, bilimsel çalışmalara göre yaklaşık 6 ile 8 saat arasıdır. Ancak ışığın bol, havasız, sıcak ya da soğuk ortamlar, bu çalışmalar yer almaz. Yani uyku, bedenin dinlenme maduna geçmesi anlamına gelir.

Bilinmesi gereken önemli noktalar biri de beyin uyumaz. Uykuda diğer organlar dinlendiği için beyin de günlük tekrarları yapar, bilgileri pekiştirir. Önemli bilgileri, tekrar hatırlayabilmek için bilinçaltında saklar. Tüm bunların yapılabilmesi yani zekânın gelişebilmesi için yeterli uyku uyulmalıdır.

Müzik Dinlemek / Müzik Enstrümanları Çalmak

zeka

Zekâ gelişimi, sadece hızlı öğrenmekten ibaret değildir. Gelecek de düşünülmelidir. Yani yaşlılık zamanında beyin istenilen şekilde aktif kullanılabilmelidir. Ancak yaşlılarda Alzheimer hastalığı son zamanlarda sık görülüyor. Bir grup istisna…

Sanatla uğraşan, müzik dinleyen ve çalgı aleti çalan kişiler de Alzheimer hastalığı riski %30-%70 arasında azalıyor.

Zeka Oyunları Oynamak

zeka

Düşünmek, beyni çalıştırır. Hayal gücünü devreye sokar. Yani somut ile soyut, beyinde bir araya gelir. Beynin sağ ve sol lopları çalışmaya başlar. Beyin çalıştıkça zekâ gelişir.

En çok bilinen zekâ oyunları arasında satranç ve bulmacalar yer alır. Bu oyunların zekâ gelişiminde rolü ise kuralların olmasıdır. Yani kısıtlı imkânlarla kazanmak, zekâyı geliştirir.

Su İçmek

Zeka

İnsan vücudunun büyük çoğunluğu sudan oluşur. Bu da insan için suyun ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Su yeterince tüketilmezse vücut fonksiyonları yeteri kadar çalışmaz. Bu çalışmayan organların başında ise beyin geliyor.

Oksijenin beyne düzenli gidebilmesi için vücutta sıvı dengesinin sağlanması gerekiyor. Su az olduğunda beyin fonksiyonların azalma oluyor.

Sosyal Etkileşim

zeka

Sosyal etkileşim, sadece kelimelerden ibaret değildir. Beden dili ve duygular da sosyal etkileşim de önemli rol oynar. Bu da hem görsel hem de sözel zekânın çalışmasını sağlar.

Beyin lobları ne kadar çok çalışırsa ve düşünürse zekâ gelişimi o kadar çok artar. Bu yüzden içe kapanmak yerine sosyalliğin artması zekânın gelişimini sağlar. Yapılan araştırmalara göre sosyal insanların kariyer yaşamlarında daha çok başarılı olduğu, psikolojik hastalıklara daha az yakalandıklarını gösteriyor.

Hafıza Egzersizleri

zeka

Hafıza egzersizleri, genellikle zekâ oyunlarıyla karıştırılır. Bu egzersizler, oyunlardan farklıdır. Ancak istenildiği takdirde oyun haline getirilebilir. Örneğin; dengeli beslenmek, bir hafıza egzersizidir. Yapılan araştırmalar, obezite olan kişilerde beyin küçülmesine rastlanmıştır. Çünkü beden, istediğini mineralleri alamıyor. Ayrıca yararı olmayan yağlarla mücadele ediyor.

Bunun yanında olabildiğince stresten uzak durmak ve fantastik türde kitaplar okumakta hafıza egzersizleri arasında yer alır.

Meditasyon Yapmak

zeka

Stresten uzak durmak ve olumlu düşünmek, beynin rahat çalışmasını sağlar. Baskı altındaki beyin çalışamaz. Meditasyon, rahatlamayı ve özgürleşmeyi sağlar. Kişi öze döner, her şeyi yapmasının mümkün olmadığını görür. Bu da zekâ gelişimi için fayda sağlar.

Bulmaca Çözmek

zeka

Su doku ve çengel bulmaca en çok bilinen bulmacalar arasında yer alır. Günlük birkaç bulmaca çözmek, düşünmeye ve genel kültüre yardımcı olduğu için zekâyı geliştirir.

Satranç Oynamak

zeka

Bir oyun düşünün. Doğru düşünmek zorundasınız. Kendinizi düşündüğünüz gibi rakibinizin hamlelerini tahmin etmelisiniz. Yani geleceği ön görürsünüz. Aynı zamanda anda kalırsınız. Bir oyunun zekâyı geliştirmeme ihtimali var mı?

Satranç konusunda bu zamana kadar binlerce bilimsel çalışma yapıldı. Tüm bilim insanları, satrancın zekâyı geliştirdiği konusunda hem fikir.

Ve tabii ki beslenme düzeniniz oldukça önemli. İşte sizin için zeka geliştiren besinleri derledik:

Önerilen Yazı
Zeka Geliştiren Besinler Nelerdir?

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap