1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Zeka Geliştiren Besinler Nelerdir?

Zeka Geliştiren Besinler Nelerdir?

zeka

Doğru, bilinçli ve ihtiyaca göre beslenmek ömür boyu sağlıklı yaşam için önemlidir. Bedensel sağlık kadar zihinsel sağlığa ve zeka gelişimine de gerekli itina gösterilmesi gerekir. Özellikle bebeklerde, çocuklarda ve gençlerde zeka gelişimini destekleyen besinlerin tüketilmesi olumlu sonuçlar verir. Zira her bebek belirli bir zeka potansiyeli ile dünyaya gelir. Eğer gereğince beslenir ve yeterli uyaranlarla karşılaşılırsa bu potansiyelin üst noktasına kadar ulaşılabilir. Aksi halde daha düşük zeka puanlarıyla hayat sürdürülür. Yapılan araştırmalarda bazı besinlerin zeka gelişimine çok önemli katkılarının olduğu ortaya konmuştur. Bu besinlerden bazıları aşağıda verilmiştir.

B Vitamini İçeren Yiyecekler

B grubundaki vitaminler bedensel gelişime faydalı olduğu gibi beyin gelişimine de çok olumlu etki eder. Özellikle çocukluk döneminde yeterli B vitamini alınması zekanın ve hafızanın güçlü olmasını sağlar. B1 (tiamin), B6, B9 ve B12 vitaminlerinin her yaşta yeterince alındığından emin olunmalıdır. Zaman zaman kan tahlili yaptırılarak vücuttaki B12 vitamini düzeyi öğrenilebilir.

B grubu vitaminleri özellikle et ve süt ürünlerinden alınabilir. Balıklarda da B vitamini bol miktarda alınabilir. Özellikle ton balığı tercih edilebilir. Hayvansal gıdalar dışında erik, patates, brokoli, bezelye, ıspanak, kuşkonmaz, muz, avokado ve benzeri yiyecekler de B vitamini yönünden zengindir. Antep fıstığı, fındık ve ayçiçeği gibi kuruyemişler iyi birer B vitamini kaynağıdır.

E Vitamini İçeren Yiyecekler

E vitamini vücutta güçlü bir antioksidan etkisi ortaya koyar. Hücrelerin yıpranmasını önler ve yıpranmış hücrelerin onarımına fayda sağlar. Beyin hücrelerinin korunup güçlendirilmesine olan etkisi sayesinde zeka gelişimi için de gerekli ve önemlidir.

En iyi E vitamini kaynağı yiyecekler arasında maydanoz, badem, lahana, pazı, ve zeytin sayılabilir.

zeka

Balık Yağı

Beynin yapısına bakıldığında %60 oranındaki bir bölümünün yağdan oluştuğu görülür. Bu nedenle değerli yağlarla beslenmesi gerekir. Balıkta omega 3 gibi yağlar yüksek oranda bulunduğundan balık tüketimine ağırlık verilmesi beyin gelişimi açısından önemlidir. Direkt balık yağı tüketimi de pratiklik bakımından tercih edilebilir.

Omega grubu yağlar yeterince alındığı takdirde sağlıklı ve tam performans gösteren bir beyne sahip olmak mümkün olacaktır. Bu nedenle beynin hızlı geliştiği çocukluk döneminde balık yağı tüketilmesi tavsiye edilir. Esasen her yaşta omega yağlarının alınmasına özen gösterilmesi gerekir. Haftada iki kez balık tüketmek hem beyin hem beden sağlığı için idealdir.

Yapay Renklendirici ve Tatlardan Uzak Durmak

Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre yapay renklendirici içeren gıdalarla beslenen çocuklarda zeka gelişiminin yaşıtlarına göre 7 ila 10 oranında geride olduğu ortaya konmuştur. Bu da çok önemli bir farktır.

Fabrikasyon ürünü yapay gıdalar ve renklendiriciler kimyasal içerik ihtiva eder. Bu içerikler beyinde toksik etkiler uyandırır. Ayrıca vücuttaki antioksidan dengesi bozulduğu için genel sağlıkla birlikte beyin gelişimine de olumsuz etkiler söz konusu olur.

Bu tip gıdaların psikolojiyi olumsuz etkilediği, depresyona neden olabildiği de bilinen bir gerçektir. Bunlar da beyin ve zeka gelişiminin düşmanı olarak bilinir.

Avokado

Avokado iyi bir magnezyum ve B6 vitamini kaynağı olması sayesinde beyin gelişiminde önemlidir. Magnezyum beyin ve sinir sistemini rahatlatıp sakinleştirir. Depresyona karşı etkilidir. Stres hormonlarını düşürür, kaygıyı ve anksiyeteyi azaltır. Bu faydaları ile vücudun beyin gelişimine odaklanabilmesini sağlar.

Yeşil Çay

Yapılan son araştırmalara göre yeşil çay tüketimi zekayı ve hafızayı olumlu şekilde etkiliyor. Diğer taraftan bu çayın sakinleştirici etkisi de beyni rahatlatarak performansın yükselmesini sağlıyor.

Antioksidanlar

Özellikle bebeklik ve çocukluk çağında vücuda yeterli antioksidan alınması zekanın en iyi şekilde gelişmesini sağlar. Anne sütünde bol miktarda antioksidan olması uzmanların bebeklere anne sütü verilmesi yönündeki ısrarının en önemli sebeplerinden biridir. Çok büyük maniler olmadıkça her bebeğe mutlaka anne sütü verilmelidir. Günümüzde iki yıl boyunca emzirme önerilir.

A, C ve E vitaminlerinde ve selenyum mineralinde antioksidan bulunduğundan bu vitamin ve mineralleri içeren besinlerin tüketilmesine de önem verilmelidir.

zeka

Ginkgo Biloba

Dünyada halen var olan en kadim ağaçlardan biri olan ginkgo biloba, esasen Asya kıtasında yetişir. Son yıllarda faydaları daha iyi ortaya konan bu ağaçtan elde edilen meyvelerden elde edilen takviye gıdalar ve vitamin tabletleri kullanılabilir. Antioksidan yönünden çok zengin olması nedeniyle zeka gelişimine doğrudan etkilidir.

Et ve Balık

Kırmızı et ve balık gibi hayvansal gıdaların B vitamini içeriği nedeniyle beyin gelişimine etkisi yüksektir. Bu nedenle özellikle çocuklarda bu gıdaların yeterli düzeyde tüketilmesine özen gösterilmelidir.

Haftada en az bir kez balık yiyen çocukların IQ puanlarının yaşıtlarına göre ortalama 4 puan daha fazla olduğu araştırmalarla ortaya konmuştur. Omega grubu yağların da balıkta bulunduğu bilindiğinden balık tüketimi şiddetle tavsiye edilir. Özellikle somon gibi yağlı balıklar tercih edilebilir.

Ginseng

Uzakdoğu ülkelerinde yaygın şekilde kullanılan bu bitki son yıllarda ülkemizde de keşfedilmiştir. Antioksidan açısından çok zengin olması nedeniyle beyin ve zeka gelişimine yüksek katkısı bulunur.

Beslenme düzeninizi yoluna sokmak haricinde zekan gelişiminize destek olacak 12 öneri için aşağıdaki yazımıza bakabilirsiniz:

Önerilen Yazı
Zeka Nasıl Geliştirilir? Bilimsel Olarak Açıklanmış 12 yöntem.
Yorum Yap

Yorum Yap