1. Ana Sayfa
  2. Oyun

Yüzyılın En İyi 10 Aksiyon Oyunu

Yüzyılın En İyi 10 Aksiyon Oyunu
+ - 0

Geniş bir erişim alanına ayrılan aktivite oyunlarının en önemli örnekleri, şüphesiz 200’lerin ortalarında teslim edilen Contra ve Final Fight gibi yaratımlardı. Daha sonra oyunlar dönemin yeniliklerinden yararlanılarak oluşturulan kreasyonlar, genel olarak bir aktivite oyunundan bekleneni sunarken, oyuncuların el becerisini ve tuşlara ideal zamanda basabilme yeteneklerini de artırdı. Bir süre sonra, yenilik gelişti ve oyuncuların aktivite oyunlarından varsayımları giderek benzersiz hale geldi.

God of war serisi

Aksiyon Oyunu

God of War, David Jaffe tarafından Sony’nin Santa Monica Studio’sunda yapılan bir aktivite deneyimi oyunu kuruluşudur. 2005 yılında PlayStation 2 (PS2) bilgisayar oyun kontrol merkezinde başladı ve şu anda 10’uncusu geliştirilmekte olan çeşitli aşamalarda sekiz oyun içeren PlayStation markasının lider unvanına yükseldi.

Eski folklorda yer alan hikaye, bir Sparta şampiyonu ve Savaş Tanrısı olan nominal kahraman Kratos’u takip ediyor, daha sonra önceki sahibi, ilk Yunan savaş lordu Ares tarafından ailesini öldürmeye kandırıldı. Bu, efsanevi panteonlarla savaşlara yol açan olayların ilerlemesine neden oldu.

Serinin Yunan folklor zamanı, Kratos’u Olymposlu ilahi varlıkların çıkarları nedeniyle bir intikam yolu ararken, çocuğu Atreus’u isteğe bağlı bir efsane olarak sunan İskandinav folklor zaman çerçevesi, daha köklü bir Kratos’u gösteriyor.

Yanlışlıkla ikisini de İskandinav ilahi varlıklarıyla mücadeleye sokar. Sony Interactive Entertainment (SIE), Sony Pictures Digital tarafından dağıtılan cep telefonu bölümü dışındaki tüm oyunları teslim etti. İlk yedi oyun, kuruluşun Yunan dönemini oluşturuyor.

Assassin’s Creed Serisi

Aksiyon Oyunu

2007 yılında değişmiş bir Prince of Persia oyunu olarak hayatımıza giren Assassin’s Creed serisi, bugüne kadar çıkardığı oyunlarla birçok oyuncu tarafından en çok tercih edilenidir. Profesyonel katil Creed’i doğrulanabilir, gizlilik odaklı üçüncü bireysel aktivite deneyimi, Ubisoft Montreal tarafından oluşturulan Microsoft Windows, PlayStation 3 ve Xbox 360 oyunudur. Assassin’s Creed Serisinin ana oyunudur.

Vladimir Bartol’un Alamut: Fortress of the Bouncers kitabıyla hayat bulan oyun, Microsoft tarafından X’05 fuarında Project Assassin adıyla ilginç bir şekilde tanıtıldı. Oyunun anlatımı, Al Muallim tarafından yönetilen Assassins olarak bilinen Assassin grubunun Suriye/Levant kısmı ile Tapınak Şövalyeleri arasında 1191 yılında Kutsal Topraklarda yapılan Üçüncü Haçlı Seferi sırasındaki savaşa dayanmaktadır.

Oyun, 21. yüzyılda yaşayan ve daha önce kendilerinden öncekilerle karşılaşmalarına tanık olan Desmond Miles’ı, kalıtsal kodlarını ilişkili olduğu “Hassas irade” adlı makine sayesinde aktarıyor. Animus’u anılarını bitirdiğimiz profesyonel katil, Altaïr Ibn-La’Ahad’dır. Bu makine yüzünden, hikaye ilerledikçe Bu oyunda güçlü bir silahı elde etmek için verilen savaş ortaya çıkar. Oyun genel olarak emin anketler aldı ve 2006’da E3’te sayısız ödül kazandı.

Hades

Abbadon, Supergiant Games tarafından yaratılan ve dağıtılan, haydut benzeri bir aktivite hapishane paletli bilgisayar oyunudur. 17 Eylül 2020’de Microsoft Windows, macOS ve Nintendo Switch için teslim edildi, ardından bir erken erişim oyunu Aralık 2018’de PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One ve Xbox Series X/S için 13 Ağustos’ta piyasaya sürülmek üzere teslim edildi.

2021 Oyuncular, Hades’in çocuğu Zagreus’u, Yeraltı Dünyasından uzaklaşarak Olympus Dağı’na ulaşmaya çalışırken, her seferinde farklı Olimpiyatçılar tarafından kendisine verilen hediyelerle kontrol ediyordu. Her koşu, oyuncuyu rakipler ve ödüllerle dolu düzensiz bir dizi oda boyunca zorlar.

Oyunun bir hack ve dilim savaş çerçevesi var; Oyuncu birincil silah saldırısı, benzersiz bir saldırı, koşu gücü ve büyü kapasitesinin bir karışımını kullanarak bunların üstesinden gelmek için makul bir şekilde ilerleme kaydetmesi beklenebilecek kadar çok zarardan uzak durur. Zagreus düzenli olarak tozu ısırırken, oyuncu edinilen serveti yeni silahlar ve kapasiteler açmak için belirli özellikler üzerinde çalışmak veya sonraki koşularda kaçış vuruşunu artırmak için kullanabilir.

Gehenna, prosedürel hesap anlatımını araştırmaları gereken bir oyun olan Supergiant’s Pyre’dan sonra yaratıldı, ancak birincil oyun fikri nedeniyle, oyuncuların araştırmak için birçok kez Pyre oynamadığını buldu. Hades’in roguelike fikri, bu fan hikayelerini çok sayıda koşuda oyuncuya anlatmalarına izin verdi. Bir iş ve temel başarı olan Hades, devam eden etkileşimi, işçilik kursu, müziği, tasviri ve karakterleri için genel onay topladı ve 1.000.000 kopya sattı.

Batman: Arkhman Serisi

Batman: Arkham Serisi, Rocksteady Studios tarafından yaratıldı ve Warner Bros tarafından teslim edildi. Interactive Entertainment tarafından 2015 yılında piyasaya sürülmüştür. Bir aktivite deneyimi bilgisayar oyunudur. Bilgisayar oyunu DC Comics’in insanüstü Batman’i hakkındadır. Batman: Arkham bilgisayar oyunu kuruluşundaki dördüncü birincil bilgisayar oyunudur. Serideki 2013 bilgisayar oyunu Batman: Arkham Origins’i takip ediyor. Bilgisayar oyunu Batman: Arkham City’nin bir yan ürünü ve bu oyundan dokuz ay sonra Gotham City’de geçiyor. Batman: Arkham Knight, Korkuluk’un Gotham’ı ele geçirme çabasının temel konusudur.

Bilgisayar oyunu teslimatında Ekim 2015 itibariyle 5 milyon adetlik anlaşmaya ulaştı ve onu 2015’in ve Arkham serisinin en hızlı satan bilgisayar oyunu haline getirdi. Daha önce 2015’in en iyi bilgisayar oyunlarının birçok düzenlemesinde, ardından teslimatından sonra ortaya çıktı. Daha sonra oyunun teslimatı, hikaye tabanlı görevler, savaş haritaları, Batman ve ortakları için görünümler, çeşitli kronik Batmobile planları ve kurslar dahil olmak üzere indirilebilir maddeler teslim edildi.

Call Of Duty Serisi

Call of Duty serisi başlı başına yayılan bir seridir. Çeşitli stüdyolar tarafından hazırlandığı için çeşitli tarzlarda 2 oyun gibi görünebilir. Modern Warfare ve Black Ops serileri başta olmak üzere 2 ayrı oyunla karşılaşma fırsatı buluyorsunuz.

Bu diziler çeşitli karakterlere sahiptir ve bu karakterlerin hikayeleri de birbirinin aynısı değildir. Özellikle Black Ops serisinin bambaşka bir anlatım biçimiyle insanları döndürmede oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz. Modern Warfare serisine bir göz atma şansımız olursa daha yaratıcı çizimlerle oyuna dahil olabiliriz. Bir kez daha, bu serinin ana raundu Modern Warfare 1, döneminin en yaratıcı raundlarından biridir.

Dönemin halleri altında yapılan en yaratıcı illüstrasyonlar bu oyunda meydana gelmiştir. Aynı şekilde, Captain Price ve Gas gibi destekleyici karakterlerin üzerimizdeki etkisi de ayrıca hayati önem taşıyor. Bu karakterleri oyunu oynadıktan hemen sonra hatırlamak, oyuna bakış açımızı değiştirebilir.

The Last Of Us 1-2

The Last of Us, Naughty Dog tarafından yaratılan ve Sony Computer Entertainment tarafından yalnızca PlayStation 3 için dağıtılan bir aktivite deneyimi ve dayanıklılık bilgisayar oyunudur. Oyun, 10 Aralık 2011’de Spike Video Game Awards sırasında ilan edildi; 14 Haziran 2013’te dünya çapında ve 20 Haziran 2013’te Japonya’da teslim edildi.

Oyun; 2033’te, yirmi yıl sonra, dünyayı temizleyen ve kontamine hayvanları birkaç saat içinde insanlara saldıran hayvanlara dönüştüren bir veba hastalığının başlangıcı olur. İnsanlığın gelişimi, hastalık nedeniyle büyük ölçüde ortadan kalkmış ve çeşitli topluluklarda yaşamak zorunda olan bireyler, birbirleriyle savaşmak zorunda kalmış ve zayıf düşenler de gereğini yapmıştır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bu distopik ortamda geçen oyun, orta yaşlı erkek karakterleri Joel (Troy Baker tarafından seslendirildi ve canlandırıldı) ve Ateşböcekleri hastalığına karşı savunmasız olan genç bir genç bayan olan Ellie’yi (Ashley Johnson tarafından seslendirildi ve canlandırıldı) öne çıkarıyor. Muhalif bir gruba nakilleri sırasında iki ya da üç karşılaşmanın hikayesini anlatıyor. Oyunun büyük bir bölümünde Joel, oyuncular tarafından kısıtlanır ve yaşanan farklı zorlukları yenmeye çalışır.

The Last of Us oyununun olduğu diğer listemize de bakabilirsiniz:

Önerilen Yazı
PC ve Konsol İçin En İyi 10 Virüs Temalı Oyun

Grand Theft Auto V

3 temel karaktere eşit bir hikaye kurgusu veren oyun, gerçekte var olmayan anekdot şehri Los Santos’ta geçiyor. Bu nokta, yaşayan bir şehirde olduğunuzu hissetmenize neden olur. 3 benzersiz karakterin farklı ve uzak yaşamlarında tipik bir nedenden ötürü yollarının yakınsaması, oyunun anekdot bölümünün derinden vurgulandığını gösteriyor. Her karakterin kendine özgü bir hayatı ve yaşam tarzı vardır. Michael De Santa, eski bir kanun kırıcı ve aile babası, Franklin Clinton genç bir gangster ve dolandırıcı ve Trevor Philips, öfkeli bir ulus ilaç ve silah kaçakçısıdır.

Oyunda hikayenin izin verdiği ölçüde bu karakterler arasında geçiş yaparak ihtiyacınız olan hikaye ve görevden ilerleyebilirsiniz. Bu, tek başına bir insana bağlı kalmak yerine, şehrin çeşitli yerlerinde çeşitli deneyimlerle karşılaşmanızı sağlar. Oyunda araçlardan, kruvazörlerden, helikopterlerden, jetlerden, tanklardan, fly ski’lerden, bisikletlerden ve sürat teknelerinden oluşan geniş bir araç yelpazesine sahipsiniz ve hepsini kullanabilirsiniz.

Ayrıca orman jimnastiğinde yan görevler dağıldığı için farklı yarışlara katılarak deneyiminiz üzerinde çalışabilirsiniz. Yan görevler tartışılırken, oyunda hızlı bir şekilde deneyimleyebileceğiniz yan görevler de var. Örneğin, aracınızla dışarı çıkarken, beklenmedik bir şekilde bir kaçakçının aylaklardan birinin paketini alıp kaçmaya başladığını görürsünüz. Tamamen size bağlıdır. Sahibine iade ederseniz, bazı durumlarda az, bazen de çok miktarda para ödülü alabilirsiniz.

Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2, Rockstar Games tarafından oluşturulan ve dağıtılan bir 2018 aktivite deneyimi bilgisayar oyunudur. Red Dead serisinin üçüncü oyunudur ve 2010 Red Dead Redemption 1’in ön bölümüdür. Hikaye 1899’da Batı, Ortabatı ve Güney Amerika Birleşik Devletleri’nin anekdotsal bir tasvirinde gerçekleşir.

Oyuncu, oyunda hemen hemen Van der Linde sürüsünden bir birey olan kaçak Arthur Morgan’ı oynuyor; Son bölümde, gruptan bir bireye dönüşen ancak daha sonra gruptan farklı yönlere giden John Marston’ı oynuyor. John Marston’ın kişiliğinin biyografisi, serinin ana turu Red Dead Redemption’da ilerliyor.

Oyun hem birinci hem de üçüncü bireysel bakış açısıyla tanıtılır ve oyuncu, sezgisel açık dünyasını çekinmeden keşfedebilir. Etkileşim bileşenleri arasında çatışmalar, hırsızlıklar, avlanma, ata binme, oyuncu olmayan karakterlerle ilişki kurma, ahlaki kararlar ve faaliyetler yoluyla bir kişinin asaletini yükseltme veya alçaltma yer alır.

Uncharted Serisi

Strange, Amy Hennig tarafından yapılan, Naughty Dog tarafından oluşturulan ve PlayStation konsolları için Sony Interactive Entertainment tarafından dağıtılan bir Amerikan aktivite deneyimi oyunu kuruluşudur. Süper oyun serisi, farklı doğrulanabilir sırları ortaya çıkarmak için gezegenin uzak köşelerine giden bir servet takipçisi olan Nathan Drake’i takip ediyor.

Birincil seri, her 2007’de PlayStation 3’te yayınlanan Uncharted: Drake’s Fortune ile başlamıştır. Thief’s End, 2016′ Aynı şekilde PlayStation 4’te de yayınlandı. 2011’de Sony’nin PlayStation Vita çerçevesinin bir ön oyunu olan Strange: Golden Abyss’in ardından 2012 oyun tarafı projesi Uncharted: Fight for Fortune geldi. Chloe Frazer’ın serideki kişiliğinin oynanabileceği Uncharted: The Lost Legacy adlı oyun 2017 yılında piyasaya çıkmıştı. Dizi genel olarak beğenilen ve mali açıdan verimli oldu. 41 milyon kopya sattı[1] ve şimdiye kadarki en şaşırtıcı bilgisayar oyunu kuruluşlarından biri haline geldi. Birincil seri, uzmanlar tarafından takdir edildi ve genellikle tek oyunculu bilgisayar oyunlarının beklentilerini, yüksek yaratılış itibarını, anlatımda kaliteyi, karakter planını ve etkinliği, seslendirmeyi, mantıklı çizimler, özel geliştirme ve beceriksizlik için bilgisayar oyunu dağıtımları tarafından kredilendirildi.

Devil May Cray Serisi

Fiend May Cry, Hideki Kamiya tarafından yapılan aktivite deneyimi oyunlarının bir ilerlemesidir. Esasen Capcom tarafından geliştirildi ve dağıtıldı. Dizi, şeytan izci Dante ve onun Dünya’nın farklı kötü ruh saldırılarını yenme çabalarını merkez alıyor.

Devam eden etkileşimi, oyuncunun uzun saldırı zincirlerini germeye çalışması, zarar görmemesi ve uyarlanmış bir dövüş göstermesi gereken dövüş sahnelerinden oluşur; Bu savaş, toplanan ve kullanılan şeylerin zamanı ve miktarı ile birlikte, oyuncunun sergisinin derecelendirmesinde dikkate alınır. Seri boyunca, olağanüstü yeteneklere sahip yeni karakterlere erişilebilir.

Dizi, Dante’nin İlahi Komedyası tarafından anılır. Hideki Kamiya, Devil May Cry’ı daha sonra Resident Evil oyununu teşvik etmek için etkisiz bir çaba haline getirdi. Kamiya’nın daha fazla aktiviteye sahip bir oyun yapması gerekiyordu, Capcom’un serinin gerekli olduğunu düşünmediğini de içeriyor. Oyunlar Hideaki Itsuno ve yazar Bingo Morohashi tarafından koordine edildi.

Capcom, 2010 Tokyo Game Show sırasında başka bir oyun olan DmC: Devil May Cry (Ninja Theory tarafından yaratıldı ve Capcom tarafından düzenlendi) ilan etti. 2012’de PlayStation 3, Xbox 360 ve PlayStation 4, 2018’de Xbox One ve Microsoft Windows için üç PlayStation 2 oyununun üstün kalitede yenilenmesi sağlandı. En son oyun, 8 Mart 2019 da teslim edilen Devil May Cry 5’tir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap