1. Ana Sayfa
  2. Televizyon
  3. Yuvamdaki Düşman neden yayından kaldırıldı?

Yuvamdaki Düşman neden yayından kaldırıldı?


Nebahat Çehre, Pamir Pekin, Aslı Tandığan, Pelin Öztekin ve Ece Çeşmioğlu gibi başarılı oyuncuları kadrosunda barındıran, yapımını Düş Gezginleri’nin üstlendiği Show TV’nin Yuvamdaki Düşman dizisinden sevenlerini üzecek haber geldi.

Show Tv’de Perşembe günleri saat 20:00’da yayınlanan Yuvamdaki Düşman dizisi yayından kaldırıldı. Başarılı kadrosu ve konusuyla Show TV’nin büyük başarı beklediği dizi neden yayından kaldırıldı? İşte ayrıntılar;

Yuvamdaki Düşman neden yayından kaldırıldı?

15 Şubat Perşembe günü 5. bölümüyle ekranlara gelen dizi 6. bölümüyle ekranlara veda edecek. Peki Yuvamdaki Düşman neden bitiyor?

Başarılı kadrosu ve konusuyla dikkat çeken dizinin bitiş nedeni reytingler. Reyting pastasından yeterli pay alamayan dizi 6 bölüm dayanabildi. Dizi 22 Şubat Perşembe günü yayınlanacak bölümüyle ekranlara veda edecek.
Yuvamdaki Düşman 6. bölüm fragmanı izle

Reytingler neden önemli? Reyting nedir?

Kelime anlamıyla ‘izlenme oranı‘ anlamına gelen Reyting, dilimize İngilizce ‘rating‘ sözcüğünden geçmiştir. Reyting sonuçları kanallar ve programlar için büyük önem teşkil etmektedir.

Reyting sonuçları nasıl belirleniyor?

Türkiye’de ilk reyting ölçümü 1989 yılında, Avrupa’nın bir çok ülkesinde ölçümleme hizmeti veren AGB Nielsen şirketi tarafından yapılmıştır. Bir süre AGB Nielsen tarafından yapılan reyting ölçümlemesi günümüzde TNS tarafından yapılmaktadır.

Normal bir hanenin izlediği program reyting sonuçlarına yansımaz. Reyting oranları ‘peoplemeter’ adı verilen cihazla ölçülür.

Resmi açıklanan bilgilere göre, 2005 yılından bu yana reyting sonuçları Türkiye’de 2201 hanenin izlediği programlara göre yapılmaktadır. TNS’nin yaptığı araştırma sonucu, ekonomik durum ve eğitim düzeyi göz önünde bulundurularak belirlenen ailelerin evlerine ‘peoplemeter’ isimli cihaz takılır. Özel bir kumandası bulunan reyting ölçümleme cihazı o an kaç kişinin televizyon izlediğini gözlemlediği gibi, her aile bireyinin yaşlarını belirleyerek, kumandadan kişiye göre numara ataması da yapabilmektedir. Peoplemeter cihazı her 9 dakikada bir ekrana ‘aynı kişiler mi izliyor?’ sorusuna getirir.

TOTAL ve AB reyting oranları nedir, ne anlama gelir?

Reytingler dört farklı kategoride ölçümlenmektedir. Bu kategoriler A/B, C1, C2, D/E ‘dir. Eğitim düzeyi yüksek olan insanların izlenme oranları AB listesinde görüntülenir. C ve D,E grupları ise gelir düzeyi düşük olan aile bireylerinin izlenme oranlarını yansıtır. TOTAL reyting oranları tüm bu gruplarının toplamını göstermektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap