İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Haber

Yılbaşı Nedir? Ne Zaman Kutlanır? 2022

Yılbaşı Nedir? Ne Zaman Kutlanır? 2022
+ - 0

Yılbaşı tüm dünya tarafından kutlanan özel günlerden bir tanesidir. Hemen hemen her kesim tarafından ilgi ile karşılanır ve eğlenceler ile kutlanır. İnsanlar tarafından gerek konser gerekse çeşitli eğlenceler yapılarak o gün istedikleri gibi eğlenirler. Eğlencelerini daha da güzelleştirmek için insanlar sevdiklerine hediyeler de alırlar. Özel günlerde hediye almanın önemini yılbaşında da anlıyoruz.

İnsanlar yılbaşında istedikleri gibi eğlenirler herkes işlerini yılbaşına göre ayarlayıp kendilerine o gün izin verirler. İnsanlar isteğe bağlı olarak ya evlerinde ya da dışarıda eğlence merkezlerinde istedikleri gibi eğlenebilirler.

İsteyen evinde televizyon başında programları izleyerek tombala oynayarak eğlenip öyle girer yılbaşına isteyende evden dışarıda eğlence mekanlarında ya canlı müzik ya da canlı müzik olmayan başka eğlence mekanlarında istediği gibi eğlenerek yılbaşına girerler. Bazı şehirlerde yılbaşı geldiğinde şehrin en önemli merkezlerinde eğlence düzenlenir insanlar buralarda ki eğlencelere katılarak da yılbaşına eğlenerek girebilirler.

Yılbaşı Nedir? Ne Zaman Kutlanır?

Yılbaşı Ne Zaman?

Tüm dünya da saat zamanına göre doğudan batıya göre herkes ülke zaman dilimi ile 31 Aralık 00:00 olduğu zaman yılbaşına girmiş olur yani 31 Aralık’ı 1 Ocak’a bağlayan gece yılbaşı gecesidir tüm dünya da o gece yılbaşı gecesi olarak kabul edilir ve herkes o gece istediği gibi eğlenerek yılbaşına girerler. O gece eğlenceler akşam saat yediden sonra başlar ve gece yarısını geçer.

Saatin 00:00 olmasına saniyeler kala yani on saniye kala her insan bağıra bağıra ondan geri sayarak saatin tam olarak 00:00 olması ile müteakip yılbaşına girmiş olunur. O gece eğlence de sınır olmaz herkes dilediği gibi eğlenir ve eğlencenin tadını çıkarır. İnsanlar tüm bir yılın yani 365 günün tüm yorgunluğunu bir gece de atıp yeni hayaller ve yeni umutlar ile yılbaşını kutlayıp yeni yıla girmeye hazırlanırlar.

Hicri Yılbaşı Ne Zaman?

2021 yılının hicri yılbaşı tarihi 8 Ağustos’u 9 Ağustos’a bağlayan Pazartesi günüdür 2022 yılının hicri yılbaşı ise 29 Temmuz’u 30 Temmuz’a bağlayan Cumartesi günüdür. Hicri yılbaşı normal yılbaşı gibi her yıl aynı zamana denk gelmez bunun sebebi olarak zaman dilimi ay takvimi esas alındığı için her yıl 11 ya da 12 gün öncesine denk gelir. Hicri takvimine göre hicri yılbaşı Zilhicce ayının son gecesi ile Muharrem ayının ilk gecesini bağlayan geceye hicri yılbaşı denir. İslam dininde Zilhicce ayı son derece önemli bir aydır.

Yılbaşı Tatili Ne Zaman?

Dünyanın hemen hemen her yerinde özel günlerde resmi tatil yapılır. Bu özel günlerden bir tanesi de yılbaşı tatilidir. Yılbaşı tatili her ülkede farklı bir şekilde yapılır. Ülkemiz de yılbaşı tatili yılbaşının hangi güne geldiğine bağlı olarak tatil yapılır. Eğer yılbaşı tatili hafta sonuna gelirse zaten o gün tatildir yok eğer yılbaşı hafta içine gelirse o gün ve bir gün öncesinde yarım gün tüm kurumlar da resmi tatil ilan edilir. Bu yıl 31 Aralık günü Cuma gününe geldiği için Cuma günü yarım gün tatil kullanacak kamu kurumlarında çalışan personeller.

Yılbaşı Nedir? Ne Zaman Kutlanır?

Türkiye Yılbaşını Nasıl Kutlar?

Tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde de yılbaşı gecesi her yer de coşku ile karşılanır. İnsanlar eğlence mekanlarını konser alanlarını doldurarak eğlencenin tadını çıkarırlar. İnsanlar her yer de eğlenirler gerek aileleri ile evlerinde gerekse aileleri ile birlikte dışarıda eğlence mekanlarında eğlenirler aileleri ile birlikten eğlencelere katılmayanlar arkadaşları ile ya da sevgilileri ile birlikte eğlencenin tadını çıkarırlar.

Ülkemizde yılbaşı gecesinde evlerinde eğlenen insanlar için tombala oyunu vardır ve bu oyun sadece yılbaşı gecesinde oynanır ve son derece zevkli bir oyundur. Hemen hemen her evde olan bu oyun daha çok kişi ile daha zevkli bir hal alıyor geniş aileler için bulunmaz bir oyundur.

Bu oyunda herkese kartlar dağıtılır kartların üzerinde sayılar yazar ve bir torba vardır bunun içinde de sayılar vardır bu sayıları tek tek çıkarıp yüksek sesle söyler ve herkes sayılarını toplar ve bu sayıları ilk toplayan kişi oyunu kazanır. Oyun dışında olarak yemek yenir yılbaşı gecesinde hemen hemen her evde hindi pişirilir yılbaşı menüsünün olmazsa olmazı hindi etidir bu yemek yılbaşı yemeklerinde büyük bir iştahla yenir.

Yılbaşı İkramiyesi Ne Kadar?

Olabilecek her ikramiye insanlar için çok mutlu olunacak bir haberdir. Yılbaşı ikramiyesi olarak karşımıza üç adet bilet çıkıyor tam bilet, yarım bilet ve çeyrek bilet olmak üzere üç çeşittir. Bu biletlerin fiyatları tam bilet 120,00 Türk Lirası, yarım bilet 60,00 Türk Lirası ve çeyrek bilet 30,00 Türk Lirası fiyatları vardır. Bu fiyatları veren herkes yılbaşı bileti alabilir. Bu biletlerin ödülleri ise şu şekilde sıralanabilir;

 • 1 adet 120,000,000
 • 2 adet 12,000,000
 • 10 adet 1,200,000
 • 40 adet 120,000
 • 100 adet 12,000
 • 200 adet 6,000
 • 1,000 adet 2,000
 • 10.000 adet 1,000
 • 40.000 adet 500
 • 200.000 adet 300
 • 700.000 adet 240
 • 2.000.000 adet 120
 • 63 kişiye teselli ikramiyesi 120,000

Gibi sıralanabilir. Toplam olarak 670 milyon 760 bin Türk Lirası dağıtımı yapılacaktır. Bu ödüller her insanın iştahını ve hayallerini kabartıyor. Yılbaşı ikramiyesi dendiği zaman insanlar hemen hayaller kurmaya başlıyorlar. Yılbaşı ikramiyesi çekilişi 31 Aralık gecesi yapılıp talihliler o gece belli oluyorlar.

Önerilen Yazı
Yılbaşı Hediyesi Ne Alınır?

Yazar Hakkında

Yorum Yap