İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Yılbaşı Detoks Tarifi ve 7 Sağlıklı Tavsiye

Yılbaşı Detoks Tarifi ve 7 Sağlıklı Tavsiye

Yılbaşı Detoks Tarifi ve 7 Sağlıklı Tavsiye

Sizin için özellikle yılbaşı sonrasında yapabileceğiniz yenileyici detoks tarifi derledik.

Tarif İçin İhtiyacınız Olacak Malzemeler

  • Yarım yeşil elma
  • Taze nane
  • Yarım limon
  • Yarım küçük zencefil

Nasıl Hazırlanır?

Öncelikle yarım yeşil emayı ve yarım küçük zencefili güzelce rendeleyin. Daha sonra bir şişeye 1.5 litre su ekleyin ve rendelediğinizi şişeye katın. Ve ardından yarım limonun suyunu iyice sıkın. Son olarak taze naneyi de ekledikten sonra içebilirsiniz.

 Yeni Yılın İlk Günü İçin 7 Değerli Tavsiye

Senede bir defa yaşadığımız o güzel yılbaşı sofrasında kalori hesaplayıp düşünüp durarak kendini tutmaya çalışmaya kimse istemez. Dolayısıyla bir çok insan sert kuralları, zorlu diyetleri bir geceliğine bırakıp, yılbaşı sofrasında kazanılan fazlaca kalorileri yılın ilk günlerinden sonra telafi etmek istiyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman, yeni yılın ertesi günleri için yenileyici 7 tavsiye söyledi. Mühim noktalara değindi ve yenileyici bir detoks tarifi anlattı.

1-İlk Gün Limonlu Su Tüketin

Limonlu su

İçerdiği asit ile bağırsakları çalıştıran ve sindirim sistemini hızlandıran Limon kesinlikle listede bir numara olmalı. Su tüketimi açısından da tadıyla birlikte çok fazla su içmeyi sevmeyenlere yardım eder. Böylece sıvı alımı da iyileşir. Fakat dikkat edilmesi gereken bir husus vardır; sindirim sistemimizin kötü etkilenmemesi amacıyla su çok sıcak veya çok soğuk kesinlikle tüketilmemelidir. Geceden gelen ödemi atmak için su tüketmek idealdir. Bu nedenle bolca su tüketin. Bu, Detoks için en önemli noktalardan birisidir.

2-Asla Bütün Gün Aç Kalmayın

Sakın “Önceki gün çok fazla şey tükettim, bugün hiçbir şey yemiyim” düşüncesinde olmayın. Bu şekilde yaparak iştahınızı çok fazla arttırırsınız ve yiyeceğiniz öğünde aşırıya kaçmak gibi bir duruma düşersiniz. Onun yerine suya konularak bir müddet beklemiş ve böylece tuzundan arınmış az yağlı peynir, yumurta ve birkaç çeşit sebze ile yaptığınız bir öğün iştahınızı dengeler. Şayet erken kalkmayacaksanız o halde öğlen vakitlerinde düzgün bir kahvaltı yedikten sonra, akşam yemeğinde fazla yememek için kendinizi kontrol edebilmek adına ikindi civarlarında badem ceviz, fıstık, fındık, gibi şeylerle ara öğün atıştırması yapmalısınız. Gelelim akşam yemeğine. Sebzeli bir salata midenize iyi gelerek tok hissetmenizi sağlayacak ve ayrıca önceki gün bolca aldığınız kalorileri eşitlemenizi sağlayacaktır.

3-Sebze Çorbası İçebilirsiniz

Sebzeli Çorba

Sağlıklı bir beslenme planınızın olması çok yararlı bir etken. Yılbaşı öncesinde sebze yemeği veya sebzeli çorba hazırlamanız yeni yıla hafif beslenmiş olarak ve sindirim sisteminiz rahat olarak girmenizi sağlar. Şunu noktaya dikkat edilmelidir; salatalık, maydanoz, ıspanak, kereviz sapı ve benzeri sağlıklı sebzeleri blenderdan geçirerek tüketmeniz mineral kazanmanız ve ödem atmanız açısından çokça faydalı olacaktır. Fakat yine dikkat edilmelidir ki tansiyon hastaları, böbrek hastalığına sahip insanlar, gebeler, hatta emziren anneler için bu karışımlar uygun değildir. Sağlıklı yetişkin insanlar da bu karışımları düzenli olarak değil bazen kullanmalılar. Sebzeli beslenmek Detoks için büyük katkı sağlayan önemli etkenlerdendir.

4-Karbonhidratı Azaltın

Vücudumuzda dururken fazlaca su tutan Karbonhidratlar tehlikelidir. Yılbaşı akşamı tükettiklerimiz ve uykusuzluk vücudumuzda ödeme neden olacağı için yılın başlangıcında ekmek ve hamurlu gıdalardan uzak durmalıyız.

Elbette kan şekeri regülasyonu sorunu olanlar kesinlikle karbonhidratı kesmemelidirler. Çünkü kan şekeriniz düşebilir ve bu tehlikeli durumlara yol açabilir.

5-Kafein Tüketimine Dikkat Edin

Kefir
Kefir

Bağırsak sağlığı önemlidir. Eğer bağırsak sağlığımız yerinde olmazsa sıkıntılar yaşarız. Bu nedenle bağırsakların iyi bakterilerle haşır neşir olmasında yarar var.

İçindeki iyi bakterilerle bağırsaklarınızın aktif çalışmasını sağlayacak Kefir, tüketmeniz gereken bir içecek. Ek olarak içinde bulunan protein sizi tok tutar ki böylece iştahınız dengelenir. Ödem atmak ve sindirim sisteminin rahat olması için özellikle yeni yılın ilk günü  kafein konusunda aşırıya kaçmamak gerekiyor. Çünkü kafein bulunan içecekler susama dürtüsünü yok edip su tüketiminin inmesine sebep olacağından bu tarz içecekler azaltıldığında su ve sıvı tüketimi kendiliğinden artacak ve de vücuttan ödem atımı hızlanacaktır.

6-Bir Günlüğüne Vejetaryen Beslenin

Yılbaşı günü aldığınız fazlaca kalorilerden sonra yeni yılın ilk gününde vejetaryen beslenmek size çok fayda sağlayacaktır. Bir günlüğüne dahi olsa hayvansal gıdaları tüketmemek ve bitkisel beslenmek bağırsaklarınızın aktif olmasına olumlu bir biçimde katkıda bulunur. Az kalori miktarı ile evvelsi gün aldığınız kalorileri dengeleyip düzene sokar. Bitkisel gıdalarla beslenmek vücudumuzda çoğu dinamizmi pozitif yönde etkilediği bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Fakat yine hatırlatmakta fayda var ki; iştahınızın dengelenmesi için ara öğünler şekinde bakliyat tüketmeniz gerekiyor. Ve vejetaryen beslenme şeklini uzatmak istiyorsanız diğer besin ögelerinin ihtiyacını karşılayabilmek adına bir beslenme uzmanına danışmalısınız.

 7-Mutlaka Yürüyüş Yapmalısınız

Yürüyüş

Gece uzun sürmüş ve uyandığınızda çok yorgun olsanız bile gününüzü yatarak geçirmeyin. Hareket etmeniz vücudunuz için çok önemli bir ihtiyaç. Her ne kadar istemeseniz de temiz hava alarak minimum yarım saat yürüyüş yapın. Bu hem ruhsal hem de fiziksel olarak bize çok fayda sağlar. Ayrıca sağlıklı kilo kaybı ve yeni yıl için günlük yaşam standartlarınızın iyileşmesi bakımından kesinlikle düzenli yürüyüşler gerçekleştirin.

Önerilen Yazı
Pratik, Sağlıklı 5 Salata Tarifi
Yorum Yap

Yorum Yap