İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Yılbaşı Ağacı Nedir?

Yılbaşı Ağacı Nedir?

featured

Yeni yılın yaklaşması ile birlikte yılbaşı ağaçları ortaya çıkmaya başladı. Her eve neşe ve umut dolduran yılbaşı ağaçlarının geleneği çok eskilere dayanmaktadır. Çocuklar için büyük bir renk cümbüşü ve heyecan demektir. Yılbaşı ağacı kadar yılbaşı ağacının altına koyulan hediyeleri açma telaşı da ayrı bir güzeldir. Tüm aile bireylerinin bir araya toplandığı yılbaşları gerek ağacı ile gerekse samimi ortamı ile en unutulmaz anlar olmaktadır. Birçok insanın hatıraları arasında güzel bir yeni yıl yemeği ve yılbaşı ağacı canlanır. Yılbaşı ağacının hayatımıza giriş ise oldukça eskilere dayanmaktadır.

Yılbaşı Ağacı Nedir

Yılbaşı Ağacı Neden Var?

Yılbaşı ağaçları çok eskilere dayanır. Pagan geleneklerinden gelen bir ritüeldir. Günümüzdeki yılbaşı ağacının ise Almanya’nın batı yakasından geldiği düşünülmektedir. Yılbaşı ağacı aslında cennet bahçesini tasvir etmektedir. Üzerinde elmaların bulunduğu bir çam ağacı olduğuna inanılır. Adem ile Havva yortusunda almanlar evlerine böyle bir ağacı dikerler. Eski zamanlarda yılbaşı ağaçları süslerle değil de çöreklerle süslenirmiş. İlk zamanlarda kutsanmış ekmeği simgeleyen hamursuz ekmek ile süslenen yılbaşı ağaçları sonraları farklı çöreklerle süslenmiştir. Günümüzdeki halini ise 19 yüzyıldan sonra İngiltere’den almıştır.

Yılbaşı Ağacı Nerden Alınmalı?

Yılbaşı ağacı günümüzde her yerde bulunmaktadır. Yıllar önce yılbaşı ağacı satan özel dükkanlar da yüksek ücretler karşılığı satılmaktaydı. Günümüzde internet sitelerinde, yapı marketlerde ve aksesuar satan her yerde her boyu mevcuttur. Yılbaşı ağaçları farklı boylarda ve ebatlarda olmaktadır. Evdeki yer müsaitliğine göre yılbaşı ağacının farklı boyları tercih edilebilir. Ayrıca yılbaşı ağacının boyu büyüdükçe fiyatı daha yüksek olacaktır.

Yılbaşı Ağacı Nasıl Kurulur?

Günümüzde kullanılan yılbaşı ağaçları yapay ağaçlardır. Yapay ağaçların farklı boyları mevcuttur. Yapay yılbaşı ağaçları aynı gerçek ağaca benzeyen dallara ve yapraklara sahiptir. Bu ağaçların dalları tellerden oluştuğu için kutu içinde alınan yılbaşı ağacı katlı bir vaziyette gelir. Öncelikle yılbaşı ağacının yerini belirledikten sonra dallarını yavaşça açmak gerekir. Dal şeklinde olan teller kolay kırılmayacağından korkmaya gerek yoktur. Dalları normal bir ağacın dalları gibi açılır ve bir ağaç şekli verilir. Yılbaşı ağacının ana gövdesi hazır olduktan sonra süsleme işlemine başlanabilir. Yılbaşı ağacı süsleri marketler dahi her yerde bulunmaktadır. Bu süsler ile istenildiği gibi ağaç donatılabilir.

Yılbaşı Ağacı Ne Zaman Kurulmalı?

Yılbaşı ağacının pagan geleneklerine kadar dayandığı bilinmektedir. Yılbaşı ağacı birçok ülke için geleneksel bir ağaçtır. Bundan dolayı her millet kendi geleneklerine göre bu ağacı kurarlar. Yılbaşı ağacı kuzey Avrupa ülkelerinde günlerini uzamaya başladığını müjdeleyen tarih olan 21 Aralık günü kurulur ve süslenir. Yeni yıla kadar da kalır. Günümüze ulaşmasını sağlayan Almanya’da ise kış tatillerinin başında kurulur. Ortalama olarak bakılacak olursa bir çok ülkede aralık ayı başında ve ortasında kurulur. Yaklaşık olarak yeni yıla kadar da kaır. Yeni yıla girilmesi ile birlikte ise birkaç gün içerisinde toplanır. Ülkemizde ise yılbaşı ağacı aralık ayının başlangıcı ile birlikte kurulmaya başlanır.

Evde Yılbaşı Ağacı Nasıl Yapılır?

Yılbaşı ağacı genellikle hazır alınan bir malzemedir. Evde yapmak isteyenler farklı tarzlarda tabi ki yapabilirler. Gerçek bir yılbaşı ağacı olmasını isteyenler ise hazır yılbaşı ağaçlarına yönelebilirler. Yılbaşı ağacı tamamen yapay bir ağaçtır. Ağaç dalı havası veren ince tellerin etrafına yeşil yaprak görüntüsü veren yapay yeşil yaprakarın sarılması ile yapılır. Yapraklar dala sabitlendiğinden dolayı bozulma ya da düşme olmaz. biraz büyük ve sık dallı ağaç tercih edilirse gerçek bir ağaç gibi durabilir.

Yılbaşı Ağacı Kaç Cm Olmalı?

Yılbaşı ağacı farklı boylarda ve farklı materyallerde üretilmektedir. Bir yılbaşı ağacı 20 santimden 300 santime kadar olabilir. Boyları konulacak yere sığmasına göre tercih edilmelidir. Büyük bir yılbaşı ağacı her zaman daha gerçekçi ve daha güzel durur. Yabancı filmlere bakıldığı zaman her zaman büyük bir yılbaşı ağacı ve bol süs görülür. Büyük bir yılbaşı ağacına sahip olmak daha maliyetli bir iş olacaktır.

Yılbaşı Ağacı Almak Günah Mı?

İslami kültüre göre yılbaşı ağacı Noel yortusuna özenti olarak düşünülebilir. Bu düşünceye katı bağlı olanlar çevrelerini de bu şekilde etkilemeye çalışabilirler. Her ülke her din yeni yıla girer. Hristiyanlar yeni yıla girerken İslam dini 31 Aralıkta takılı kalamaz. Onlarda yeni yıla girerler. Bundan dolayı yılbaşı ağacı sevincini ve umudunu paylaşmak isteyen herkes için vardır.

Yılbaşı Ağacı Hangi Renk?

Yılbaşı ağacı aslında orijinal bir ağaç rengi olan yeşildir. Herkes tarafından böyle bilinir ve böyle görülür. Son zamanlarda farklı renklerde yılbaşı ağaçları görülmektedir. Mor, pembe veya gümüş rengi yılbaşı ağaçlarına rastlamak mümkündür. Bu genellikle geleneksel bir yılbaşı ağacı değildir. Daha çok görselliğin ön planda olduğu bir ağaçtır. Geleneksellik olarak bakıldığında evlerde yeşil ağacın dışında bir ağaca rastlamak zordur.

Yılbaşı Ağacı Hangi Ağaç?

Yılbaşı ağacı dayanıklılığı temsil eden çam ağacından yapılır. Gerçek ağaç kullanılabileceği gibi çoğunlukla plastik ağaçlar tercih edilir. Çam ağacı yaprak dökmeyen ve sert mevsim koşullarına dayanıklı bir ağaçtır. Kolay kolay bozulmaz ve uzun yıllar yaşayabilir. Pagan döneminden sonra Avrupa’da, Çin’de ve Yahudilerde de çam ağacı yılbaşı ağacı olarak süslenmiştir.

Yılbaşı Ağacı Nerde Saklanmalı?

Yılbaşı ağaçlarını saklarken iki şeye dikkat etmek gerekir. Saklanılan ağaç gerçek bir ağaç mı yoksa yapay bir ağaç mı? Gerçek bir ağaç olduğu varsayılırsa güneş alan, kuru bir yerde saklamak ve bakımını yapmak gerekir. Çam ağaçları fazla suya ihtiyaç duymadıklarından fazla su vermeye gerek yoktur. Bahçesi olanlar bahçede de muhafaza edebilirler. Yapay yılbaşı ağacı ise saklaması en kolayıdır. Alındığı zaman gelen kutusu atılmazsa yılbaşı bittikten sonra dalları küçültülerek kutusuna geri koyulabilir. Böylece bozulmadan bir daha ki yıla kadar saklanır.

Yılbaşı Ağacı Nasıl Süslenir

Yılbaşı Ağacı Nasıl Süslenir?

Eski zamanlarda daha dinsel bir figür olduğundan kutsanmış ekmekler ve çörekler ile süslendiği bilinmektedir. Günümüze ulaşan yılbaşı ağacı süslemesi 19 yüzyıl İngiltere’sine dayanmaktadır. Dönemim kraliçesinin alman asıllı eşi yılbaşı ağacını almanlar gibi farklı süslerle süslemiş. Bu durum ilk başlarda sarayda ve ülke de yadırgansa da zamanla benimsenmiş. Sonrasında Yahudilere ve Çin’e kadar bu süsleme şekli yayılmış. Yılbaşı ağacı için süs topları, ışıklandırmalar ve figürler kullanılabilir.

Yılbaşı Ağacı Süsü

Yılbaşı Ağacı Süsü Yapımı

Bir yılbaşı ağacına her türlü süsleme asılabilir.

  • En başta renkli kurdeleler alınıp fiyonklar yapılabilir. Uç kısımlarına yapılacak küçük askı aparatları ile ağaca asılabilir.
  • Örgü iplerinden renkli ponponlar yapılabilir.
  • Kırtasiyelerde satılan renkli kağıtlardan top şeklinde süslemeler yapılır daha sonra bunlara simli sprey sıkılabilir.
  • Kabuk tarçınlardan ve muffin kalıplarından ağaç şekli yapılıp asılabilir.

Yılbaşı ağacını çocuklarla beraber emek vererek süslemek hem hoş bir anı oluşturur hem de çocuklar için bir aktivite imkanı yaratır.

 

Yorum Yap

Yorum Yap