İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Yerçekimsiz Seyahat: Uzay Turizmi

Yerçekimsiz Seyahat: Uzay Turizmi

featured

İnsanoğlu 1969 yılında aya ilk ayak basması ile hayallerini uzaya taşımış oldu. İnsanoğlu, daha ötesini araştırarak, dünya dışında başka gezegenlerde canlı olup-olmadığını keşfetmeye çalışmaktadır.

Teknolojiye paralel olarak gelişen turizm sektörü, macera sevenlere farklı duygular tattırmak için uzay turizmini ortaya attı. Henüz emekleme sürecinde olan bu sektör, insanların bir gün uzaya seyahat edebileceğini, hatta yerleşim kolonileri oluşturulabileceği umutlarını beraberinde getirdi.

Eğlence, keşif, iş deneyimi sağlayan atmosfer dışında yapılan uzay turizmi, aynı zamanda daha ötesini keşfetmek için bir basamak oluşturacaktır. Uzay turizmi faaliyetleri, yörüngesel tesislerde uzun süre kalma, yörünge ve yörünge altı uçuşlar, yer çekimsiz ortamda kısa süreli kalma faaliyetlerini içerir. Her bir uçuşun geleceğe yönelik yeni bir keşif olacağı muhakkaktır.

ABD ve SSCB’nin, soğuk savaşı yıllarında hareketlenen uzay yarışını, sonraki yıllarda varlığını hissettirdi. Teknolojik gelişmeye ayak uydurmak için diğer devletlerde bu yönde adımlar atmışlardır. Büyük girişimciler, uzaya seyahat düşüncesini, ticaret faaliyetleri kapsamına aldılar. Düzenli uçuşlar gerçekleştirilemese de, uzay turistleri ile yörüngesel uçuşlar, uzay istasyonunda 5 gün kalma gerçekleşti. Günümüze değin 500 insanın uzaya çıkmıştır. Her geçen gün uzaya çıkma talepleri karşısında, girişimci sayısında artmıştır. Şimdiden uzaya seyahat için, biletler satışa sunulmuştur.

Uzay Turizmi

Uzaya Seyahat Nasıl Başladı? Günümüzde Neler Oluyor?

ABD’li Dennis Tito, Rus roketi ile 20 milyon dolar ödeyerek, uzaya ilk seyahati 2001 yılında gerçekleştirmişti. Yolculuğu gerçekleştirmeden önce Uluslararası Uzay İstasyonunda 8 gün kalarak bu konuda eğitim aldı. Devam eden yıllarda, 7 milyarder daha bu serüvene katılmak için ücretlerini ödemişler, ancak başarılı olamadılar.

Bu konuda NASA’nın, Dennis Tito’ya eğitimi reddetmiş olması, insanların uzaya gitmesi istenmiyor mu? Sorularını da beraberinde getirdi. 2009 yılına değin bu tartışmalar devam etti. Uzay yolu şirketi Virgin Galactic’in, sahibi Richard Branson 11 Temmuz 2021 tarihinde yıllar süren çalışmaları neticesinde uzaya çıkmıştı. ABD Havacılık Kurumundan resmi onay aldı. Branson’dan birkaç gün sonra uzaya çıkan, milyarder Jeff Bezos’da kendi şirketini kurmuştu. Elon Musk, sahibi olduğu şirketi SpaceX, NASA ile çalışmalarını sürdürmekte.

1954 yılında, eski bir turizm şirketi sahibi Thooms Cook, henüz o tarihlerde Ay turizmi müşteri arayışındaydı. 2004 yılında teknolojik yenilikleri teşvik etmek için Scaled Composites isimli havacılık şirketi yarışma düzenlemiştir. Yarışmayı Microsoft’unda desteklediği bir mühendis kazanmıştır. Kazanan proje devlet desteği almadan uzaya seyahat etmiştir.

Biz de Uzaya Gidebilir Miyiz? Maliyeti Nedir?

Uzaya gidecek adayların, NASA tarafından hazırlanan, ABD, Rusya, Kanada, Japonya ve Avrupa Uzay Daireleri’nin ortaklaşa belirlediği, uzay turist adaylarında aranan şartları yerine getirmesi gerekir.

  • Kötü yönetim, uygunsuz davranış gibi suçlardan ceza almamış olması
  • Yüz kızartıcı suç işlememiş olması
  • Alkol ve uyuşturucu alışkanlığı bağımlısı olmaması
  • Uzay istasyonu ve ortaklarının kamuoyunda imajına zarar verecek kişilerle sponsorluk ve üyeliğinin bulunmaması

Bunlardan başka, seyahat edeceklerin ruhsal ve fiziksel rahatsızlığınız olmaması, kişisel yeterliliğe sahip olması gerekmekte.Space Prespective isimi uzay şirketi, Kahvaltı ve içecekler dahil, stratosfere göndereceği balonla yolcuk için 125 bin dolarla açık artırmaya sunmuş durumda. ABD Florida merkezli Space Perspective isimli uzay turizm şirketi, 30 km irtifaya, 8 kişilik balonla uzay yolculuk biletini satışa sundu.

2024 yılında başlayacak uçuşların ilk üç uçuş biletleri şimdiden bitmiş durumda. Space X firması, ay etrafında bir turun programına almış durumda ancak şimdilik fiyatı belli değil. WhiteKnightTwo yeryüzünden 15.km yüksekte irtifa için öngördüğü fiyat 250.000 dolar. Orion Span firması uzayda bir haftalık, atmosferin ucunda seyahat için 9,5 milyon dolardan biletleri satışa sundu. Seyahat için depozito bedeli 80 bin dolar. 2022 de gerçekleşeceği açıklandı.

Uzay Turizmi

Uzay Turizmi İçin Öncü Firmalar

Milyon dolarlı getirisi bulunan, uzay turizmine yönelik birçok firma çalışmalarına tamamlamış, yolcu rezervasyonların yapmış durumdalar. Blue Origin isimli firma 6 kişilik aracı ile yolcularını Dünyadan 100 kilometre irtifaya çıkartacağını duyurdu. Fiyatı henüz belli değil ancak, öngörülen 200 bin dolar olduğu yönünde.

Virgin Galactic firması, WhiteknightTwo isimi uçağının altına takılı VSS Unity isimli irtifa aracı 15 kilometre irtifaya çıkacağını, araçta hibrit motor kullanacağını duyudur. Şimdiden rezervasyonlar bitmiş durumda. Elon Musk’ın, Space X firması geliştirmiş olduğu uzay aracı ile yolcularını Ay etrafında bir tur attıracağını duyurdu, fiyat henüz belirtilmedi. Space Adventures firması yolcularını bir Ay seyahat programını açıkladı. Ancak 6 aylık zorlu bir eğitim programı olduğu rağbet görmedi.

Güncel Örnekler

Ülkeler ve büyük şirketlerin uzay yarışları gün geçtikçe daha artırdı. Dünya’dan, Marsa üç uzay gemisi yaşam izleri aramak için gidecek. Elon Musk 2027 yılında Mars’a gideceğini açıkladı. Araplar ilk defa Hope Mars görevi ile başka bir gezegene uydu gönderdi. Çinliler kendilerinin geliştirmiş olduğu Çin Uzay Gemisi ile Marsa uydu gönderdi. NASA, Mars’a Curiosity aracını göndererek çalışmalarına başladı.

Bu araştırmaların ve girişimlerin ortak yanı Mars yaşam izleri aramak, uzayda yaşama olanaklarını değerlendirilmesine yönelik. Avrupa Uzay Ajansı’da araştırmalara katılmak için Rosalinda Franklin Rover’i 2023 yılında Kızıl Gezegene göndererek, 2030 NASA-ESA görevini takip edecek.

 

Yorum Yap

Yorum Yap