İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Yapay zeka nedir? Kaç seviyesi vardır?

Yapay zeka nedir? Kaç seviyesi vardır?

featured

Yapay zeka, insan dışında her hangi bir şeyin, zeka sahibi olması, bilinç sahibi olması, akıl ve mantık yürüterek işlem yapabilmesi demektir. Yapak zekanın üç seviyesi vardır.

  • Yapay Dar Zeka
  • Yapay Genel Zeka
  • Yapay Süper Zeka

Yapay Dar Zeka

Daha çok belli bir yeteneğe sahip zekadır, örneğin satranç ustalarını yenen yapay zekalar buna örnektir. Bilgisayar oyunlarının veya programlarının belli bir alanda ileri düzey işlem yapabilmesidir.

Yapay Genel Zeka

Yapay zekanın bir insanın yapabileceği her şeyi yapabilecek seviyeye gelmesi demektir. İnsan gibi kendi iradesiyle hareket edip, insan gibi bilinçli bir hale gelmesidir yapay genel zeka. Profesör Linda Gottfredson zekayı “diğer şeylere ek olarak, akıl yürütme, planlama, problem çözme, soyut düşünme, kompleks fikirleri kavrama, hızlı öğrenme, ve tecrübeden öğrenme yeteneklerini içeren genel bir düşünsel kabiliyet” olarak tanımlıyor.

Yapay Süper Zeka

Yapay süper zeka, insan daha ileri düzey bir zekadır. Henüz insan kadar bir zekaya bile yaklaşamamışken, bu seviyeye ulaşmamız biraz zor gözüküyor. Nick Bostrom, süperzekayı “bilimsel yaratıcılık, genel bilgelik ve sosyal yetenekler dahil olmak üzere neredeyse her alandaki en iyi insan beyinlerinden çok daha akıllı olan bir zeka” olarak tanımlıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap