İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Yandex Metrica nedir, Ne işe yarar, Nasıl kullanılır?

Yandex Metrica nedir, Ne işe yarar, Nasıl kullanılır?


İçindekiler

“Yandex Metrica nedir, ne işe yarar, nasıl kullanır” sorularına cevap arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Sadece arama motoru hizmeti vermeyen Yandex ülkemizde ondan fazla hizmetini aktif duruma getirdi. Bunlardan biri de Yandex Metrica‘dır.

Peki nedir bu Yandex Metrica?

Yandex’in 2012 yılında Türkiye’de hayata geçirdiği proje, Google Analytics’le aynı işlevi görmektedir. Analystic’e rakip olarak hayata geçirilen Metrica, tamamen ücretsiz kullanılmakta ve Yandex’in resmi internet sitesinde hiç bir zaman ücret talep edilmeyeceği de belirtilmiştir.

Yandex Metrica, Google Analystic gibi, web sitelerin günlük, aylık, yıllık ziyaretçi sayılarını tutar. Bu ziyaretçilerin hangi ülkelerden girdiğinden tutun, hangi sayfada ne kadar zaman geçirdiğini, cinsiyet ve yaş aralığına kadar öğrenmeniz mümkündür.

Ee aynı hizmeti Google yıllardır veriyor bunu neden kullanalım diye soru yöneltecek olursanız cevabımız; Kullanıp kullanmamak “tamamen duygusal” olacaktır 🙂

Bu arada Google Analystic ile Metrica‘yı aynı anda kullanmak herhangi bir problem oluşturmayacağı gibi, gerekli kayıtları yaptıktan sonra sitenizden iki firmanında hizmetlerini kıyaslayıp, hangisini kullanmanız gerektiğine karar verebilirsiniz.

Yandex Metrica nasıl kullanılır? Siteme nasıl eklerim?

1- adım; Metrica’nın resmi sitesine girin.
Siteye gitmek için buraya tıklayın. Açılan sayfada “Başla” butonuna tıklayın.

2- adım; Ayarlar sayfasında, Sayaç adı, Sitenin Adresi gibi bilgileri doldurun, şartları kabul edin ve sayaç oluştur butonuna tıklayın.

3-adım; Açılan sayfada sayaç kodu yükleme yöntemini seçin. Seçtiğiniz kodu sayfada verilen komutlar doğrultusunda sitenize ekleyin.

Yorum Yap

Yorum Yap