1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Windows hard disk 100’mü kullanıyor? İşte çözümü
Trendlerdeki Yazı

Windows hard disk 100’mü kullanıyor? İşte çözümü

featured

Genellikle Windows 10 kullanıcıların yaşadığı hard disk 100 kullanma problemi çoğu zaman can sıkıcı haller alabiliyor. Peki bu sorun için nasıl bir yol izlenir? Bu yazıda Windows hard disk %100 kullanma sorununun nelerden kaynaklandığını, sorunun nasıl giderilebileceğini yazdık!

Windows 7,8,10 hard disk 100 sorunu nasıl çözülür?

Bu problemle iki kere karşılaştı ve araştırmalarım sonucu 2 farklı yol ile sorunu giderebildim. Bunların en başında ve en etkili olan 1’nci yol.

Çözüm yolu 1: Bilgisayarım’a girin. İşletim sisteminin kurulu olduğu (C:) diskine mousenizin sağ tuşuyla tıklayın. Şu yolu izleyin, özellikler, en iyi duruma getir. Açılan sekmede (C:) diskini seçin ve çözümle butonuna tıklayın. Çözümleme bittikten sonra, En iyi Duruma getir butonuna tıklayın ve bekleyin. (Bu işlem uzun sürebilir. İşlem sırasında hard disk %100 yapacaktır muhtemelen. Size tavsiyem işlem sırasında bilgisayarınızı kullanmamanız olacaktır. Bu işlem sayesinde işletimin sisteminizin kullanıldığı alanda disk birleştirme yapılacak ve bilgisayarınızın performansı artacaktır.

Çözüm yolu 1’de anlattığımız çözüm çoğu zaman tek başına hard disk %100 sorunu çözümüne yeterli olmuyor. Çözüm yolu 2 ile birlikte işlemleri yaparsanız problemden kurtulma olasılığınız %99 diyebiliriz.  Lafı fazla uzatmadan Çözüm yolu 2‘ye geçiyoruz.

Çözüm yolu 2: Windows arama bölümüne hizmetler yazın ve açılan sayfada ‘Windows Search, Windows Update, Arka Plan Akıllı Aktarım Hizmeti’ seçeneklerini bulun hepsini teker teker sağ tıklayıp, özellikler bölümünden başlangıç türü seçeneklerini devre dışı olarak seçin ve kaydedin.

Hizmetler bölümünde yapacaklarınız bu kadar. Bu işlemlerin ardından ya Windows arama bölümüne yada çalıştır bölümüne msconfig yazın ve açılan sayfada hizmetler bölümüne tıklayın. “Tüm microsoft hizmetlerini gizle” butonunu aktif duruma getirdikten sonra tümünü devre dışı bırak durumuna getirin ve kaydedin. Bilgisayarınızı yeniden başlatmadan önce, crtl + alt + del tuşuna basarak görev yöneticinizi açın ve başlangıç bölümünde başlangıçta çalışan gereksiz programları kapatın.

Bu işlemleri yaptıysanız probleminiz muhtemelen çözülmüş olacaktır. Eğer hala sorununuz devam ediyorsa son çözüm yolunu da yapmanızda fayda var.

Windows ayarlar bölümüne girin. Sol menüde bulunan ‘geri bildirim ve tanımlamalar’ seçeneğine girin, ‘geri bildirim sıklığı’ bölümünü hiç bir zaman olarak seçin. Ardından yine sol menüde bulunan ‘Arka Plan Uygulamaları’ bölümüne girin ve ‘Uygulamaların Arka Planda Çalışmasına İzin Ver’ bölümünü kapalı hale getirin.

Umarız Windows 10 hard disk 100 sorunu çözmenize yardımcı olabilmişizdir. Yorum kısmından eklemek istediğiniz bilgi varsa bizimle paylaşabilirsiniz.

(En kısa sürede problemlerin nasıl çözüldüğü ile ilgili videolar çekilecektir)

Yorum Yap

Yorum Yap