1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji

Web Sitesi Kurmak. Web sitenizi nasıl kurabilirsiniz?

Web Sitesi Kurmak. Web sitenizi nasıl kurabilirsiniz?
+ - 0

Web sitesi kurmak için, web sitesinin ne olduğunu? Web sitesinin bileşenlerini bilmemiz gerekir. Web sitesi, ortak bir domainle birbirine bağlanan, bağlı web sunucuları tarafından görünebilirliğini sağlayan, web sayfaları bütününe verilen isimdir. Web sitesi yayınlamak istenen web sayfalarının bulunduğu adrestir. Görüntülenmek istenen resim, metin, video ve ikonların bulunduğu içerik, HTML dili ile okunabilir hale getirilerek, web sitesini oluşturur.

Web sitesinde kullanılan programlama dilleri, aslında HTML dilini kullanır. İlk web sitesi Tim Berners-Lee tarafından www yaratılarak yayınlanmıştır. Zamanla ilerleme göstermiş, birçok yazılım dili geliştirilmiştir. Anacak HTML ve daha sonra geliştirilen CSS web içeriğinin gelişmesinde önemli paya sahiptir.

Bedava Web Siteleri İle Web Sitesi Kurmak

İçeriği hazırlamak, web tabanlı yayımlamak için önceleri günlerce çalışmak gerekirken, HTML tabanlı birçok yazılım dili geliştirildi. Artık içerik hazırlamak, web tabanlı yayımlamak daha kısa sürelerde tamamlanabilmekte, daha fazla içerik, daha fazla özellik katılabilmekte. Hiç tecrübesi olmayan bilgisayar kullanıcıları için, bazı siteler birkaç saat ayırarak bedava web sitesi oluşturulabilmekte.

Bu şekilde web sitesi oluşturulduğunda, site içeriği ikonları, alan bakımında kısıtlı imkanlara sahip olması sebebi ile bedava olması avantaj iken, geliştirilememesi dezavantaj olarak görülmektedir. Yayınlanan içeriğin tek taraflı kaldırılması, başka amaçlar için kullanılması da başka bir dezavantaj. Fazla içeriğin yer almadığı, sadece adres bilgileri, telefon bilgileri gibi sınırlı bilgilerin yer aldığı web içerikleri için kullanılabilir. Güvenilir arama motorları ve bazı firmalar bunu sağlamaktadır.

Web Tasarım Programları Kullanarak Web Sitesi Kurmak

Web Tasarım Programları

Kurumsal, kişisel veya profesyonel web sitesi tasarlanırken, bazı web tasarlama programları kullanılmaktadır. Web tasarımcılar bu programlardan en az birini veya bir kaçını kullanmaktadır. En sık kullanılan programlar;

 • Microsoft Frontgage; Araç çubuğu, menü içeriği bulunan program sayesinde, normal seviye bilgisayar ofis kullanıcısı tarafından içerikler rahatlıkla düzenlenebilmekte. HTML dili ile entegre çalışır, istenildiğinde içerik indirilebilir.
 • Fireworks; Adabe, flash, dreamweaver gibi yardımcı programlarla, entegreli çalışma özelliğine sahiptir. Grafik arayüzlü site kurulmasında kolaylık sağlar.
 • Dreamweaver; Asp, html, javascript gibi yardımcı programlar ile entegre çalışır. Web tasarımında en çok kullanılan programlardandır.
 • Adobe Flash; Hareket, animasyon, çizim yapılabilmesine olanak tanır. Bir çok web sitesi kurulumunda ana aktörlerdendir.

Yukarıda belirtilen programlar sık kullanılan web programlarıdır. Kullanılan ürünlerin lisanslı olması yasalar gereği zorunluluktur. Lisanslı olmayan sürümlerinin kullanılmaması veya demo sürümlerin kullanılması bazı içeriklerinin kullanılamaması sorununu ortaya çıkartabilir.

Web Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

Web sitesi kurulumu öncesi, sitede neler yer alacak, kaç sayfa olacak, ikonlar düğmeler nerelerde yer alacak, ürünler nasıl tasarlanacak, ana sayfa, alt sayfalarda neler olacak gibi birçok soruya cevap verilmesi gerekir bunun içinde, öncelikle projelendirilmesi gerekir.

 • Kurumsal kimlik aşaması
 • Grafik tasarım aşaması
 • Web sayfalarının kodlaması entegresi
 • İçerik yönetim aşaması
 • Test sürüşü
 • Sitenin web yayını

Başarılı bir proje doğru sonuca götürecektir. Web sitesi yapılırken gelişime açık olması, ileride yapılacak değişikliklerin kolay ve pratik olarak düzenlenmesini yardımcı olacaktır. Hazırlanan web sitesi deneme sürüşünde başarılı olmuşsa, web sitesi yayınlanmasına yarayan domain alan adı, web sitesinin barındırıldığı hosting hizmeti alınır. Web sitesi indekslenerek arama motorlarında ziyaretçilerin kullanabileceği hale getirilir.

Domain Nedir?

domain nedir

Domain adı, web sitesinin internetteki adresini tanımlar. Web sitesinin online olarak görülebilmesi için, ihtiyaç duyduğu adrestir. Arama motorlarında yer alan “net”, “com” gibi içerikle biten adresler domain adresini tanımlar. Domain adresleri birbirinin benzeri olamaz, internette yayınlanan her bir web sitesinin benzersiz adresi vardır.

Hosting Nedir?

Web sitesinin içeriğinin depolandığı alandır. Web sitesinin bilgilerini bu depodan erişilerek ulaşılabilmektedir. Web sayfalarının online görüntülenmesine yarar. Bu sayede ziyaretçiler, web sitesi içeriğine rahatlıkla erişim sağlarlar. Web sitesi yayınlanması için ücretsiz hosting sağlayıcılar var, ancak yeterli alan sağlayamadıkları veya içerikleri reklam amaçlı kullandıkları için profesyonel bir web siteleri için hosting sağlayıcılardan alan temin edilmesi gerekir.

Ftp Nedir?

File transfer protocol teriminin kısaltmasıdır. Türkçe’de dosya transfer protokollü anlamına gelmektedir. İnternette bilgi alma verme, dosya aktarım işlemini yapan protokoldür. Command portu ve data portunu kullanır. Birincisi adres, kimlik bilgileri, şifre gibi sabit bilgilerin aktarılmasına, ikincisi dosya aktarımı görevini üstlenir.

 

 

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap