İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Web Companion Nedir? Zararlı Mı? (Kaldırma)

Web Companion Nedir? Zararlı Mı? (Kaldırma)


Görev yöneticisinde kaynak tüketen web companion nedir ve bilgisayar için zararlı mı merak mı ediyorsunuz? Web Companion’u kaldırmak mı gerekiyor? Bu makaleyi okuduğunuzda aklınızdaki tüm sorulara cevap bulmuş olacaksınız.

Web Companion Ne İşe Yarar?

Öncelikle bunun ne işe yaradığından bahsedelim. Web Companion daha sonradan yüklenmiş bir programdır. Adware web companion olarak da geçer. Lavasoft isimli firmanın üretmiş olduğu bir casus yazılım önleyici programdır. Tarayıcıda bir web sitesinde gezinirken zararlı yazılımların bulaşmasını ve tarayıcı ana sayfanızın virüs tarafından değişmesine engel olur. Bu programı siz yüklememiş olabilirsiniz. Ancak kurduğunuz herhangi bir program ile birlikte kurulmuş olabilir. Örneğin Torrent gibi.

Web Companion Zararlı mı?

Ad aware web companion yukarıda da belirttiğim gibi sizi zararlı yazılımlardan koruyan bir programdır. Şayet bu programı kendi web sitesinden indirip kurduysanız hiçbir sorun yoktur. Ancak kurduğunuz bir programın yanında geldiyse güvenilir olmama ihtimali de vardır. O yüzden sizden habersiz kurulmuşsa bu programı kaldırmalı ve bilgisayarınızı bir virüs programı vasıtasıyla taratmalısınız.

Web Companion Kaldırma

Lavasoft web companion programı bilgisayarınıza sizden habersiz yüklenmiş ise, içerisinde zararlı yazılım barındırıyor olabilir. O yüzden bilgisayarınızdan silmeniz gerekiyor. Peki Web Companion nasıl kaldırılır?

Program ekle veya kaldır kısmında bu programı göremiyor olabilirsiniz. O yüzden o kısımdan silemezsiniz. Silmek için öncelikle C:\Program Files(x86) klasörüne gidin. Burada Lavasoft klasörünü bulun. Üzerine bir kere tıklayın ve Shift + Delete tuşları ile tamamen silin. Eğer silinmiyor ise Görev Yöneticisi‘ni açın ve çalışan Lavasoft programını kapatın ardından klasörü öyle silin.

Ardından Windows + R tuşlarına basın. Çıkan çalıştır ekranına regedit yazın ve Enter tuşuna basın. Açılan pencerede Ctrl + F tuşuna basarak arama penceresini açın. Buraya Web Companion yazın ve Enter tuşuna basın. Arama sonuçları karşınıza listelenene kadar bekleyin. Çıkan bütün sonuçları sağ tıklayarak Sil seçeneğinden silin. Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Ardından bir virüs programı ile bilgisayarınızı tekrardan taratın. Bunun için Eset NOD32 ve Malwarebytes programlarının ikisini de indirip kurmanızı tavsiye ederim. Deneme sürümleriyle bilgisayarınızı detaylı olarak taratın ve çıkan virüsleri silin.

Yorum Yap

Yorum Yap