İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Hayvanlar
 3. Van Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Van Kedisi Özellikleri ve Bakımı

featured

Farklı bir göz yapısına sahip olması ile tanınan Van kedisi, adından da anlaşıldığı gibi Van kökenli bir türdür. Bundan dolayı bu kedi ırkına Van’ın adı verilmiştir.

Van kedisi, diğer kedi türlerinden farklıdır. Bu farklılığın temelinde kedinin farklı göz rengine sahip olması yatar. Van kedilerinin her iki gözü farklı bir renk yapısına sahiptir. Bu farklılık, Van kedisine duyulan ilginin artmasına sebep olmuştur.

1950 senesinde Van kedisi, dünyada tanınmaya başlanmıştır. Van kedisi, gözleri haricinde karakteristik özellikleriyle de ünlenen bir kedidir.

Van Kedisi
 • Mizaç
 • Köken
 • Boyut
 • Fiziki Görünüm
Sosyal, Zeki, Özgürlüğüne Düşkün, Dost Canlısı
Türkiye / Van
Orta
Beyaz tüyler, mavi-yeşil gözler.

Van Kedisi Özellikleri Nelerdir? Karakteristik Yapısı

Van kedisinin özellikleri ve karakteristik yapısı şu şekildedir:

 • Girdikleri her ortama uyum sağlayabilirler.
 • Yüzmeyi çok severler.
 • Uzun kuyrukları vardır.
 • Uzun gövdeleri vardır.
 • Kaslı ve iridirler.
 • Tüyleri fazlaca yumuşaktır.
 • Yalnız kalmayı sevmeyen bir kedi türüdür.
 • Her şeyi kolaylıkla öğrenebilir.
 • Özgürlükçü bir yapıları vardır.
 • Genelde inatçıdırlar.
 • Genel olarak beyaz ve kabarık olan bir tüy yapısına sahiptirler.

Gibi özellikleri taşıyan Van kedisi, ne yazık ki nesli tehlikede olan canlılar grubunda yer almaktadır. Ülkemizde böylesine özel bir yeri olan Van kedisinin nesli daha fazla korunma altına alınmalıdır.

Van Kedisi Nelerden Hoşlanır?

Van Kedisi; temizlik konusunda diğer kedilere göre daha duyarlıdır. Kavun, karpuz gibi meyveleri büyük bir iştahla yer. Suyu ve yüzmeyi çok seven ender kedilerdendir.

Van Kedisi Kucak Sever mi?

Kucak kedisi değildir ancak sizinle oyun oynamaktan hoşlanır.

Van Kedisi

Van Kedisi Bakımı

Van kedisi ile anlaşmanız, sandığınız kadar kolay olmayabilir. Çünkü bu ırk, inatçılığı ile de tanınmaktadır. Bu nedenle bakımı konusunda size bazı sıkıntılar yaşatabilir. Van kedisinin vücudu hızlı kilo almaya meyillidir. Bundan dolayı beslenmesine dikkat etmelisiniz. Aşırı kilo alan Van kedisine özel bir diyet uygulamanız gerekebilir.

Van kedisini haftada 1 kez taramanız yeterli olacaktır. Ancak kediniz yaşlıysa tarama sıklığını artırmanız gerekir. Van kedileri etçil oldukları için bol miktarda proteine ihtiyaç duyarlar. Van kedisine alınan mamaların protein bakımından zengin olmasına dikkat etmelisiniz.

Van kedisinin kulak temizliğine de dikkat edilmelidir. Kulaklarının içini sık sık kontrol etmeli, kirlendikleri zaman pamuk ile temizlik yapmalısınız. Bunun yanı sıra Van kedileri, pisliklerini yaptıkları kumun her zaman temiz olmasını ister. Diğer kedi cinslerine göre bu konuda daha fazla hassastırlar.

Yavru Van Kedisi Bakımı

Yavru Van kedileri, ilk doğdukları zaman sağır olabilirler. Bu nedenle sizi duymalarını beklemeyin. Onlara komut vererek iletişim kurabilirsiniz. Yavru Van kedisi, ilk 60 gün annesine ihtiyaç duyar. Çünkü gelişimlerini tamamlamaları için 60 gün boyunca anne sütü almaları gerekir. Her kedi yavrusu gibi bakıma ihtiyaç duyarlar.

Van Kedisi Ne Yemeyi Sever? Beslenmesi

Protein ağırlıklı  beslenmeyi severler. Alacağınız mamanın protein ağırlıklı olmasına dikkat etmelisiniz.

Van Kedisi

Van Kedisi Sağlığı

Van kedisi, sağlık açısından oldukça güçlü bir yapıya sahiptir. Bu kedi türleri her ortama ayak uydurmaları ile ünlüdür. Yapılan araştırmalarda Van kedilerinin herhangi bir hastalık taşımadıkları gözlemlenmiştir. Bembeyaz olan Van kedileri, sağır olabilir. Deseni olan Van kedileri ise genellikle sağır olmaz.

Van Kedisi Çiftleştirmek

Van kedileri, Şubat, Nisan ve Haziran ayları geldiğinde kızgınlık sürecine girerler. Bu sürecin başlaması ile birlikte çiftleştirme dönemi başlar. Van kedileri bu dönemde çiftleştikten sonra gebelik dönemi başlar.

Bir sefer doğum yapan Van kedileri, tek bir doğumda 4 yavru dünyaya getirirler. Van kedileri, doğurdukları yavrularına aşırı derecede düşkün olurlar. Van kedisinde bulunan bütün fiziksel özellikler yavru kedilere geçer.

En Güzel Van Kedisi Seçilen Su ve Arkadaşı

Van Kedileri Ne Kadar Yaşar?

Van kedileri, oldukça yavaş bir şekilde olgunlaşırlar. Tam bir erişkinliğe ulaşılması en fazla 5 senedir. Van kedileri genellikle uzun ömürlü bir yaşam sürerler. Ömürleri ise ortalama olarak 12-17 yıl arasındadır.

Van kedileri En Zeki 5 Kedi Cinsi listemizde de bulunuyor. Listedeki diğer kedi cinslerine bakarak sizin için en uygun kediyi bulabilirsiniz.

En Zeki 5 Kedi Cinsi
En Zeki 5 Kedi Cinsi

 

Yorum Yap

Yorum Yap