1. Ana Sayfa
 2. Oyun

Vampir Köylü Nasıl Oynanır, Kuralları Nelerdir? En Fazla Kaç Kişiyle Oynanır?

Vampir Köylü Nasıl Oynanır, Kuralları Nelerdir? En Fazla Kaç Kişiyle Oynanır?
+ - 0

Oyun 7-8 kişilik bir grup için 2 vampir, 1 büyücü ve kalanlar köylü şeklinde oynanır. Köylü sayısı arttıkça vampir sayısı da arttırılabilir.  Bir de hakem seçilir.  Hem ikna hem de rol yapma yeteneği son derece önemli olduğu oyun son dönemlerde oldukça popüler olan bir strateji oyunudur.

Vampir Köylü Nasıl Oynanır?

İlk aşamada kişi sayısı kadar hazırlanan kartlara köylü ve vampir yazılıp kağıtlar katlanır. Her oyuncu rastgele bir kart seçer. Oyunda asıl amaç kimlerin vampir olduğunu tahmin edebilmektir. Tabii ki Kartında köylü yazanlar diğer oyunculara köylü olduğunu kanıtlamaya çalışırken, vampir yazanlar da vampir olmadığını iddia eder.

Vampir Köylü Oyununun Kuralları Nelerdir?

 1.  Kartlar başkasına gösterilmez.
 2. Oy birliğiyle vampir olduğu kanaatine varılan oyuncu kartını açmak zorundadır.
 3. Vampirlerin amacı köylüleri öldürmek, köylülerin amacı ise vampirleri bulmaktır.
 4. Oyunun ortasında ölen köylülerden biri diğer oyunculardan gözlerini kapamasını isteyip ”Sadece vampir olanlar gözlerini açsın” derse, iki vampir de gözlerini açarak diğer vampirin kim olduğunu öğrenir. Bu noktadan sonra vampirler iş birliği yapabilir ya da kendisini kurtarmak için diğer vampire tuzak kurabilir.

Vampir Köylü Nasıl Oynanır, Kuralları Nelerdir? En Fazla Kaç Kişiyle Oynanır?

Kaç Kişi Vampir veya Köylü Olur? Köylü Vampir Oyunu En Fazla Kaç Kişiyle Oynanır? 

ya da 5 kişi oynanıyorsa 1 vampir, 6 veya daha fazla sayıda oyuncunun olduğu oyunlarda ise 2 vampirle oynanır. Köylü vampir oyunu en az 3 en fazla 7 – 8 kişiyle oynanır.

Vampir Köylü Büyücü Nasıl Oynanır? Kuralları Nelerdir? Farkı Nelerdir?

Aynı oyunun farklı bir versiyonudur. 2 vampir, 1 büyücü 1 hakemle oynanan 7-8 kişilik bir oyundur.

 1. Kuralardan sonra hakem herkesten gözlerini kapatmasını ister. Önce vampirler gözlerini açar, vampirler gözlerini kapattıktan sonra büyücü gözlerini açar.
 2. Hakem “sabah oldu” der, herkes uyanır ve birbirini suçlama başlar. Herkes birinin vampir olduğunu iddia ederek ve diğerlerini ikna edip ortak olarak oylama ile karar alınan kişinin ölmesine karar verilir.
 3. Gece olunca herkes gözünü kapatır, vampirler istedikleri birer kişiyi öldürür. Daha sonradan gözlerini kapatırlar.
 4. Büyücü gözlerini açar. Büyücü de birini göstererek hakeme o kişinin vampir olup olmadığını sorar. Soru, hakem tarafından cevaplanır.
 5. Tekrar sabah olur. Herkes gözlerini açar. Önce hakem açıklamasını yapar, “dün gece masum bir köylüyü öldürdünüz” ya da “dün gece bir vampir öldürdünüz” der.
 6. Hakem dün gece vampirlerin öldürdükleri kişilerin isimlerini de söyler.
 7. Oyun aynı şekilde tekrar eder.

Yazar Hakkında

Yorum Yap