İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Hayvanlar

Tüysüz Kedi (Sfenks Kedisi) Özellikleri ve Bakımı

Tüysüz Kedi (Sfenks Kedisi) Özellikleri ve Bakımı
+ - 0

Ana vatanı Kanada olan tüysüz kedi yani Sfenks Kedisi, Mısır sfenkslerine benzediği için Mısır kedisi olarak da bilinmektedir. Her ne kadar tüysüz gibi görünse de, dokunulduğunda zayıf gelişmemiş tüyler hissedilebilir. Vücudunun tüysüz olmasına bağlı olarak vücut hatlarında belirgin kırışık çizgiler görülür. İlk bakışta belirgin özellikleri sayesinde ayırt edilebilir.

ABD ve Avrupa’da yetiştirilmekte, türün korunması ve geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Her ne kadar tüysüz olsa de deri renkleri değişik renkli, desenli olanlarına rastlanır. İri gözleri, iri kulakları, derisinin tüysüz olması, kırışık deri yapısı sebebi ile abrasif görüntüsü ilk başta insanların çekinmesine sebep olsa da yumuşak huylu ve cana yakındırlar.

tüysüz kedi

Çocuklarla Arası 70%
Zeka 60%
Oyunculuk 70%
Bakım İhtiyacı 30%
Eğitilebilirlik 70%

Tarihi

Kanada’nın Toronto bölgesinde 1960’lı yıllarda tesadüfen bulunmuştur. Tüylü kedilerin birleşmesinde doğal yolla oluşan gen mutasyonu sonucu meydana geldiği yönünde bilimsel açıklamalar mevcuttur. Doğan kedinin ebeveyni ile çiftleştirilmesi sonucu çoğaltıldığı bilinmektedir.

1960’lı yılların sonlarına doğru çoğaltılan sfenksler katılmış olduğu yarışmada yeni bir ırk olarak tescillenmiştir. Hayvan severlerin tepkileri, ölüm oranlarındaki artış sebebi ile şikayetler üzerine, 1971 yılında ırk tescili kaldırılmıştır.

Hollandalı bir yetiştirici tarafından 1978 yılında İngiliz ırkı Devon Rex ile çiftleştirilmesi, 1969 yılında Amerikalı bir çiftçi tarafından, İngiliz kedi ırkı Cornish Rex ile çiftleştirilmesi ile sağlıklı yavrular elde edilmiştir. Türetilen yeni ırkların genetik bozukluklarının büyük oranda ortadan kalkması üzerine 2002 yılında yeniden yeni bir ırk olarak tescillenmiştir. Sevenlerinin tercih ettiği ilk on ırk arasına girmeyi başarmıştır.

Tüysüz Kedi (Sfenks) Özellikleri Nelerdir?

Karakteristik yapısı

Vücut yapıları ile hemcinslerinden rahatlıkla ayırt edilebilirler.

Tamamen tüysüz olanları vardır, bazılarında çok ince ve kısacık, ancak dokunmakla anlaşılabilecek tüyleri bulunabilir.

 • Baş, göğüs, ense bölgesinde, alında belirgin kırışıklıklar görülür. Genç yaşına rağmen yaşlı birinin görüntüsünü andırır. Erkeklerinki biraz daha belirgindir.
 • Kafa yapısına oranla büyük kulakları vardır ve kulakları öne bakar. Kulaklarında bir takım tüyler olabilir.
 • Gözleri iridir, belirleyici bir rengi yoktur, mavi olanlarına sık rastlanır.
 • Akrobatik tavırlar sergiler, yetileri eğitilmeye yatkındır.
 • Ön bacakları arka bacaklarından kısa, kaslıdır. Hafif şişkin göbeklidir.
 • Bıyıksız olduğu söylenebilir, bazılarında çok kısa da olsa görülebilir.
 • Deri rengi değişik renklerde olabilir, hatta desenli olanlarına rastlamak mümkün. Ancak hangi renk olursa olsun pembe ve tonları göze çarpar.

Görünümü her ne kadar tuhaf gelse de, sevimli bir kedi ırkıdır. Vücut hatlarının aksine hareketlidir. Sahibine bağlılığı ile bilinir, köpekler gibi kuyruklarını sürekli sallar ve sahipleri ile oyun oynamaktan çok hoşlanır. Sürekli sahibinin yanında olmak ister. Konuşkandır. Zeki ve eğitilebilirdir. Değişik ortamlarda yabancılık çekmez, sevecenliği ile dikkatleri üzerine toplar. Çocuklar ve diğer evcil hayvanlar ile geçinir, oyunlar kurar. Ancak ev ortamını başka bir evcil hayvanla paylaşmak istemez.

Tüysüz Kedi (Sfenks) Bakımı

Derisinin tüysüz olması, sıcak ve soğuktan etkilenmesini kolaylaştırır. İdeal ortamı ev ortamıdır. Ortam sıcaklığı düşükse battaniye gibi ısıtıcılar ile takviye edilmelidir.

 • Haftada bir defa barınma malzemesi, oyuncak gibi aparatlarını yıkayın.
 • Direkt güneşe maruz bırakmayın.
 • En fazla haftada iki kez kimyasal içermeyen temizlik malzemeleri ile banyo yaptırın.
 • Haftada bir kez kulak bakımı yapın.
 • İki haftada bir tırnak kontrolünü yaparak, bakımlarını yapın.
 • Haftada bir kez dişlerini hassas bir diş fırçası ve özel macun ile temizleyin; banyo sırasında yapılması uygun olur.

Tüysüz Kedi

Tüysüz Kedi (Sfenks) Çiftleştirmek

On beş aydan küçükler için çiftleşme önerilmez. Çiftleşme öncesi iyi ve sağlıklı bir aday bulunması önemlidir. Sağlıklı yavrular elde edilmesi için sağlıklı bireyler şarttır. Bu sebeple adaylar veteriner hekim kontrolünden geçirilmelidir. Genetik ırkının bozulmaması için adayın sfenks ırkından olmasına özen gösterilmelidir.

Çiftleşme esnasında karanlık ortamları tercih eder. İlk birleşme flört şeklinde olabilir. Hamilelik gerçekleştiğinde 48 ile 65 gün aralığında doğum gerçekleşir.

Yavru Tüysüz Kedi (Sfenks) Bakımı

Elde edilecek sağlıklı yavrular, ilk haftalardan itibaren alışkanlıklar edinebilen zeki kedilerdir. Özellikle içerisi su dolu bir kap içerisinde, su sıcaklığına dikkat etmek şartı ile banyo yaptırılmaya başlanırsa ileri yaşlarda size zorluk çıkartmayacaktır. Kişisel temizliğinde özellikle derisini tahriş etmemeye özen gösterilmelidir.

Tüysüz Kedi (Sfenks) Sağlığı

Özenle bakılması durumunda uzun yıllar yaşayabilir. Ancak bazı kalıtsal hastalıklara yatkınlığı ile bilinir. Kalp yetmezliğine bağlı iştahsızlık, halsizlik ileri yaşlarda görülür. Alerjik deri rahatsızlıkları, bazı kas hastalıkları ve buna bağlı olarak kasılmalar, yutkunma güçlüğü, iştahsızlık, halsizlik görülür. Yağlı derileri sebebi ile diğer deri hastalıklarına yatkındır. Erken teşhis ve tanı önemlidir.

Tüysüz Kedi (Sfenks)Ne Kadar Yaşar?

Yaşam süreleri 13-15 yıl aralığında değişir. İyi bakım ve uygun koşullarda 20 yıl yaşayanları da vardır.

Tüysüz Kedi Sfenks en az tüy döken 5 kedi cinsi listemizde de bulunuyor. Listedeki diğer kedilerimize bakmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz:

Önerilen Yazı
En Az Tüy Döken 5 Kedi Cinsi

Yazar Hakkında

Yorum Yap