İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Eğitim

Trafikte Herkesin Bilmesi Gereken Yazılı Olmayan Kurallar

Trafikte Herkesin Bilmesi Gereken Yazılı Olmayan Kurallar
+ - 0

Trafikte yazılı olan kuralların yanı sıra yazılı olmayan kurallar da vardır. Sürücülerin yazılı kurallar kadar yazılı olmayan kuralları da bilmeleri gerekmektedir. Peki trafikte herkesin bilmesi gereken yazılı olmayan kurallar nelerdir? Bu kuralların neler olduğu aşağıda anlatılmıştır. Sürücü olan kişilerin bu kuralları çok iyi şekilde bilmeleri önemlidir. Çünkü bu kurallardan bazıları, diğer sürücülerle irtibata geçmenizi sağlamaktadır.

Tek Selektör Yapmak

Selektör, sürücülerin en kolay şekilde irtibata geçmelerini sağlar. Trafikte en fazla karşılaşılan durumlardan biri de tek selektör yapılmasıdır. Eğer önünüzdeki bir araç size tek selektör yapıyorsa, bu size yol verdiği anlamına gelir. Yani tek selektör yanması durumunda önünüzdeki araç size yol verecektir.

Şehirler Arası Yolda Kısa Süreli Selektör

Şehirler arası yolda kısa süreli selektör yapılması, bir nevi işarettir. Bu işaretin anlamı ise ileride bir çevirmenin veya radarın olduğunu söylemektedir. Kısa süreli selektör sayesinde diğer aracın yolcusu hızını yavaşlatır. Böylece daha önceden uyarılmış olur. Kısa süreli selektörün ne gibi bir anlama geldiğini bilmeyen sürücüler, çevirmeye ya da radara yakalanmaktan kurtulamazlar. Bu kural, yazılı trafik kuralları içerisinde yer almaz. Ancak her sürücünün bunu bilmesi gerekir.

Gece Karşınızdan Gelen Aracın Yaklaştığında Uzunları Açması

Gece olduğunda farları açmadan ilerlemeniz mümkün değildir. Ancak geceleri kullanabileceğiniz iki türlü far vardır. Biri kısa farlar biri de uzun farlardır. Eğer gece karşınızdan gelen araç size yaklaştığında uzunları açıyorsa size bir şey demek istiyordur. Bunun anlamı ise uzun farların, karşıdan gelen sürücünün gözünü aldığıdır. Bu işareti aldığınız zaman uzunları mutlaka kapatmanız gerekir.

Kornaya Çok Kısa Basılması

Trafikte yazılı olmayan kurallardan bir tanesi de kornaya çok kısa basılmasıdır. Kornaya kısa süreli basılmasının anlamı, diğer sürücünün size teşekkür etmesidir. Bir sürücüye yol vermeniz durumunda size kısa bir korna çalar. Bu durum yol verilmesinden dolayı size teşekkürlerini sunduğunu göstermektedir. Ancak kornaya aşırı derece uzun basılması, böyle bir anlama gelmez. Aksine diğer sürücünün bir duruma çok fazla sinirlendiğinin göstergesidir. Bu durumlarda arabadan inmemeniz gerekir.

Geriye Giden Şoför İçin Farları Kapatmak

Bu kuralı özellikle de karanlık saatlerde olduğunuz zaman hatırlamanız gerekir. Bir yolda giderken başka bir araç ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumlarda araç sahiplerinden biri geri gitmek zorunda kalır. İşte tam bu sırada diğer sürücü farlarını kapatır. Bunu yapmasının sebebi, geriye giden şoförün farlardan rahatsız olmamasını sağlamaktır.

Yokuşta Yol Vermek

Trafikte yazılı olmaya kurallardan biri de yokuşta yol vermektir. Yokuş yukarı çıkarken karşınızdan bir araç geldiğinde ona yol vermeniz gerekir. Bu, aslında olası bir kazayı önlemek için dikkat edilen bir kuraldır. Yokuşta yol verdiğiniz zaman yokuştan inen sürücü daha rahat bir şekilde inecektir. Böylece inene kadar direksiyon hakimiyetini koruyacaktır.

Dörtlüler İle Özür Dilemek

Trafikte bazen istenmeyen durumlar meydana gelebilir. Yaptığınız bir hata arkadaki aracı zora sokabilir. Bu durumlarda arkadaki araç, yaptığınız hatadan olumsuz etkilenebilir. O anda arabadan inip özür dileme imkanınız da olmayabilir. İşte bu durumlarda özür dilediğinizi göstermenin bir yolu vardır. Dörtlülerinizi yakarak arkanızda bulunan sürücüden özür dileyebilirsiniz. Böylece hatalı olduğunuzu kabul etmiş ve özür dilemiş olursunuz.

Farları Kapalı Araca El İle Far Hareketi Yapmak

Bazı sürücüler, farlarını yakmazlar ya da unutabilirler. Bu durumlarda farları kapalı olan araca fal işareti yaparak, aracın farlarını açması gerektiğini söyleyebilirsiniz.

Kör Nokta Olan Yerde Öndeki Aracın Sol Sinyalini Açıp Kapatması

Kör nokta olan yerlerde önde giden aracın sol sinyalini sürekli açıp kapatması, yolun açık olduğu ve sollamanızda bir sakınca olmadığı anlamına gelir. Bu sinyali aldığınız zaman önünüzdeki aracı dikkatli şekilde sollayabilirsiniz.

Trafikte Makas Atmamak

Bu aslında yazılı bir kuraldır. Makasa maruz kaldığınız zaman hızını sabit tutmanız ve şerit değiştirmemeniz gerekir.

Sollanırken Hızı Sabit Tutmak

Trafikte sollama yapmak doğal bir durumdur. Hemen her sürücü bunu yapar. Ancak sollanırken hızını her zaman sabit tutmalısınız. Aksi halde sizi sollayan araçla çarpışabilirsiniz.

Trafikte yazılı olmayan kuralların bazıları detaylı şekilde anlatılmıştır. Bunlar dışında trafikte yazılı olmayan diğer kurallar ise şunlardır:

  • Bazı araç sürücüleri ile münakaşaya girmekten kaçınmanız gerekir.
  • Birinin hatalı bir şekilde park yaptığını fark ettiğiniz zaman bunu ona bildirmek için silecekleri kaldırabilirsiniz.
  • Otobanda tampon yapmak isteyenlere yol verilir.

Trafikte yazılı olmayan kurallarda çok önemlidir. Bu kuralları bilerek araç kullanmanız hayati önem taşır.

Yazar Hakkında

Yorum Yap