İlginizi Çekebilir
Halo Etkisi Nedir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Toxic (Toksik) İlişki Nedir? Nasıl Fark Edilir, Nasıl Kurtulunur?

Toxic (Toksik) İlişki Nedir? Nasıl Fark Edilir, Nasıl Kurtulunur?
Toxic (Toksik) İlişki Nedir Nasıl Fark Edilir, Nasıl Kurtulunur
+ - 0

Toksik ilişki son zamanlarda karşımıza çıkan bir kavramdır. İlişkiler, çiftleri bazen olumlu yönde etkilerken bazen de olumsuz yönde etkilemektedir. Olumsuz etkileyen ve zarar veren ilişkilere toksik ilişki denir.

Toksik ilişki hayatımızda bizi mutsuz kılan ve ilişkimizi sorgulamamıza neden olan ve kendimizi suçlamamıza neden olan ilişkilerdir. Temel düzeyde kendimizi de kötü hissetmemize neden olur. Toksik ilişkilerden kopmak zordur. Bu sebeple sosyal hayatımızda dahil olmak üzere her alanda olumsuz etkiler.

Toksik İlişki Nasıl Anlaşılır? Toksik İlişki Belirtileri Nelerdir?

Toksik

Toksik ilişkide çiftlerden birisi kendini sürekli baskı halinde hisseder. Yaptığı her davranış partneri tarafından suçlanır. İlişkide artık mutlu olmadığını fark eder fakat ilişkiden de kopamaz. İlişkide partneri için aslında iyi biri demeye başlar. Partnerinin yaptığı davranışları eleştirmek istemez. İlişkide onları tutan bir şeyler vardır.

Tutan şeyin nedeni birbirinden farklıdır. İlişkide duygusal anlamda zehirlendiğinizi hissediyorsanız toksik ilişki içerisinde olduğunuzu bilebilirsiniz. Bu ilişkinin sizin açısından bittiğini söylemek zordur. Nasıl söyleyeceğinizi bilemezsiniz fakat zarar verdiğinin farkındasınız. Bu sebeple bağlanma sitilinize bakmanız yeterlidir.

Toksik ilişkinin belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Çiftlerden birisi partnerini yalnız bırakır ve değer vermez.
 • Çok yalan söyler.
 • Yaptığı haksızlıkları karşı tarafı suçlayıcı bir şekilde anlatır.
 • Manipüle eder.
 • Yıkıcı davranır.
 • Problemlerin farkında değildir ve çözüm üretmez.
 • Merkezde kendisini görür.
 • Kendisine muhtaç olduğunu söyler ve hissettirir.
 • Partnerini kısıtlar. Kendisini fark etmesine olanak sağlamaz.
 • Eleştirilere tahammül edemez ve anında müdahale eder.

Toksik ilişkide sıklıkla rastlanan belirtiler yukarıdaki gibidir. Çiftlerden birisi partnerine karşı sürekli baskı uygulamaya çalışır ve mutlu bir ilişki olmaz. Çiftler ilişki içerisinde rahat olamazlar.

Toksik İlişki Özellikleri Nedir?

Toksik

Toksik ilişki çiftleri zorlar. Pasif agresif saldırganlık toksik ilişkide gözlemlenen davranıştır. Pasif agresif davranışa mesafeli olma ve en ufak sorunda ani tepki verme davranışları eşlik eder. Sürekli bir sorunun olduğunu hissediyorsanız ve konuşmaya başladığınız zaman kapalı bir kutuyla karşılaşıyorsunuz toksik ilişki içerisinde olduğunuzu hissedebilirsiniz. Toksik ilişkide partneriniz size yeteri kadar açık olmaz. İlişki içerisinde iniş çıkışların olduğu ve uçlarda yaşadığınız durumlar toksik ilişkinin özellikleridir.

Toksik oluşumun en büyük göstergesi partnerinizin ne zaman kızgın ve mutlu olacağını kestirememenizdir. Belirsizlik insan için en büyük stres kaynağıdır. Partneriniz aşağılayıcı sözler söyleyip ardından şaka olduğunu ekliyorsa ortada toksik bir ilişki var demektir. Duygusal baskı uygulayan partnerler genelde bir sorun yokmuş gibi davranır. Bu durumda kendinizi yalnız hissedebilirsiniz. İlişkide partnerinizin her olayı eleştireceğini düşünerek endişe içerisinde hissediyorsanız bu büyük bir problemdir.

Yaşadığınız bir olayı partnerinizin nasıl tepki vereceğini tahmin edemediğiniz için saklamak zorunda kalıyorsunuz toksik ilişki içerisindesinizdir. Normal ilişkilerde partnerler birbirinden izin alma gereği duymazlar çünkü iki tarafta mantıklı hareket eder. Partnerinizden yapmak istediğiniz herhangi bir şey için izin almak zorunda kalıyorsanız toksik ilişkide olduğunuzun işaretidir. Ufak konuda bile partnerinizden onay alma ihtiyacı içerisinde hissedersiniz.

Toksik İlişki Sonrasında Nasıl İyileşilir?

Toksik ilişkinin ardından kendinizi tekrar bulabilmeniz için bir takım davranışlarınızı gözden geçirmeniz gerekir. Toksik ilişkideki partneriniz ile tüm bağlantınızı kesmelisiniz. En ufak temasta bile bulunmamalısınız. Partnerinizi hayatınızdan çıkarmak ilk başlarda zor gelebilir. Bunun için hızlı bir şekilde onunla olan tüm iletişiminizi kesmelisiniz. Onunla iletişimde olmak bir süre sonra hayatınıza geri dönme şansını verir.

Toksik bir ilişkinin ardından arkadaş kalmak imkansızdır. Tüm bağlarınızı keserseniz daha rahat bir şekilde yolunuza devam edebilirsiniz. İyileşmenin en önemli adımı kabullenmektir. Bu sebeple eski partnerinizle ilgili düşüncelerden uzaklaşmayın. Bu süreç içerisinde aklınıza bir çok şey gelecek. Duygularınızı görmezden gelmek yerine onları iyileştirmeye çalışmalısınız. Duygularınızı saklamak daha fazla acı çekmenize sebebiyet gelir. Yolunuza devam etmeniz için kendi içinizde hesaplaşmayı bitirmeniz gerekir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap