İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

Thumbnail Nedir ve Nasıl Yapılır?

Thumbnail Nedir ve Nasıl Yapılır?
thumbnail
+ - 0

Thumbnail, büyük boyutta bir görselin orijinalinin sıkıştırılmış ön izleme görüntüsüdür.

Thumbnail sayesinde kullanıcılar aradıkları görselleri çok daha kolay bir şekilde bulabilir ve gereksiz dosyalara tıklayıp indirmek zorunda kalmazlar. Fakat bir Thumbnail’ in yapabilecekleri bunlarla sınırlı değil. İnternette sık sık karşımıza çıkan Thumbnail’in avatantajları nelerdir, ne işe yarar, nerelerde kullanılır gelin hep beraber inceleyelim.

Thumbnail Ne İşe Yarar?

Kullanıcıların internette aradıkları dosyalara zaman kaybına uğramadan ulaşmasını sağlar.

Thumbnail Kullanımının Avantajları

• Daha küçük dosya boyutuna sahiptir. Başlangıçta küçük resimler halinde açılan bir web sitesi daha hızlı yükleme süresine sahiptir.
• Kullanıcı dostudur. Görüntüler hızlı bir şekilde yakalanabileceği için kullanıcının çok sayıda resim arasında aradığını çok daha kolay şekilde bulmasını sağlar.
• Küçük resimlerin daha küçük dosya boyutları sayesinde mobil tarama için kullanılışlıdır.
• Gereksiz dosyalara tıklamamızın önüne geçer. Kullanıcı hangi görseli görmek istediğini kendisi karar verir ve küçük resme tıklayarak orijinal görüntüyü yükler.

Thumbnail Nerelerde Kullanılır?

Thumbnail Youtube, Google Görseller, Sosyal medya profil fotoğrafları gibi hepimizin sık sık kullandığı birçok platformda kullanılır. Bunların yanı sıra İşletim sistemlerinde dosyalara giriş yapmadan önce birer ön izlemelerini görürsünüz. Yine bir Pdf dosyalarında aradığınız sayfaya hızlıca ulaşmanız için küçük Thumbnail’ler bulunur.

Youtube için Thumbnail (Küçük Resim)

Youtube’da kullanılan Thumbnail’ ler kullanıcıya nelerle karşılaşacağı hakkında fikir verirler. İlgi çekici, içeriğini doğru bir şekilde yansıtan bir küçük resim videolarını izleme konusunda izleyiciyi teşvik eder.

  • Youtube için önerilen Thumbnail çözünürlüğü 1280×720 px ve önerilen piksel genişliği minimum 640 pikseldir.
  • Boyutu 2 mb sınırının altında olmalı.
  • JPG, GIF veya PNG gibi resim biçimlerinde yüklenmelidir.

Tüm bunları yaparken küçük görselinizin izleyiciyi aldatıcı, rahatsız edici, uygunsuz ve gereksiz abartılı olmamasına dikkat etmelisiniz. Bu şekilde tıklama tuzağı olarak değerlendirilirsiniz ve yeni kullanıcılar için önerilme ihtimaliniz düşer.

youtube thumbnail
Youtube Thumbnail Örnekleri

Bu konu için Google’ın aşağıdaki resmi makalesinden de bilgi alabilirsiniz: https://support.google.com/youtube/answer/72431?hl=tr

Online Alışveriş için Thumbnail

Çevrimiçi mağazalarda birden fazla ürünü tek sayıda görüntülemek için küçük resim kullanılır. İlgili küçük resme tıklandığında orijinal görsel açılır ve ürün hakkında detaylı bilgiler ekrana gelir.

Çoğu zaman bir ürünü satın almaya karar vermemiz ya da almaktan vazgeçmemiz ürün ön izlemesinden aldığımız ürünle ilgili ilk izlenime bağlıdır. Hepimiz o küçük resimdeki ilk izlenime göre ürünü yeni sekmede açmaya karar verir ya da yolumuza devam ederiz. İyi yapılmış bir Thumbnail anında dikkati üzerine çeker ve tıklamayı alır.

trendyol thumbnail
Trendyol Thumbnail Örneği

Thumbnail Nasıl Yapılır?

Küçük resim yapmak için farklı yöntemler vardır. Bunlardan ilki bilgisayarınızdaki bir fotoğraf editörü ile bunu gerçekleştirmektir.
Görselinizin üzerine tıklayarak yeniden boyutlandır sekmesine tıklayıp,

Daha sonra Özel Boyutları Tanımlayın sekmesine tıklayarak istediğiniz boyutlarda görsel oluşturabilirsiniz.

İsterseniz bunun yerine Google Play Store’da Thumbnail Maker uygulamalarına göz atabilirsiniz.

Ya da Youtube için online olarak küçük video resmi yapmak isterseniz aşağıdaki sitelerden herhangi bir tanesini kullanabilirsiniz:

Yazar Hakkında

Yorum Yap