İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Teramisin (Terramycin) Krem Nedir? Piercing İçin Kullanılır mı?

Teramisin (Terramycin) Krem Nedir? Piercing İçin Kullanılır mı?
+ - 0

Teramisin (Terramycın) sıklıkla kullanılan krem çeşitlerinden birisidir. Deride meydana gelen iltihaplanmalar için sıklıkla kullanılır. Aynı zamanda lokal cilt enfeksiyonlarının ve enfeksiyon kapmış olan küçük yaraların tedavisinde de tercih edilir. Sıklıkla bilinen bir diğer kullanım alanı da yanık üzerindeki etkisidir. Halk arasında sarı merhem olarak da bilinmektedir. Faydaları ve kullanım alanları birçok kişi tarafından bilinse de kesinlikle gerekli düzeyde bilgi alınmadan kullanılmamalıdır.

Terramycın Göz Merhemi Deriye Sürülür Mü?

Terramycin zaman zaman bazı durumlarda gözde de kullanılabilir. Ancak bilinçsiz bir şekilde kullanılmamalıdır. Göz oldukça hassa bir organdır ve küçük bir hata geri dönülemez bir görme kaybına neden olabilir.

Doktor onayı sonucu kullanılmalıdır. Genellikle gözün iç kısmını kaplayan zar tabakasının iç tarafına, belirli bölgelere uygulanmalıdır. Bu uygulama şekline lokal uygulama adı verilir. Belirli bölge dışında özellikle gözün başka hiç bir kısmına uygulanmamalıdır.

Terramycin, birçok farklı cilt sorunları için kullanılsa da eğer doktor tarafından sadece gözde belirlene şekilde kullanılmamalıdır. Cildin farklı bir kısmında kullanılma ihtiyacı hissediliyorsa mutlaka doktora veya eczacıya danışmak gerekir. Terramycin, gerekli onayın verilmesinin ardından;

  • Kuru ciltlerde,
  • Hassas ciltlerde,
  • Egzama adı verilen cilt hastalıklarında,
  • İltihaplı bölgelerde,
  • Sedef adı verilen cilt hastalıklarında,
  • Pişiklerde

Her kullanım alanı için kullanım miktarı ve etki süreleri farklılık gösterebilir. Bundan dolayı farklı kullanım alanları söz konusu olduğu durumlarda doktora danışılarak, doktorun belirlediği aralıklarda, belirlediği miktarda kullanmak gerekir.

Teramisin Reçetesiz Satılır Mı?

Terramycin sıklıkla kullanılan ürünlerden birisi olduğu için sıklıkla sorulan sorulardan birisi de reçete ile satılıp satılmadığı ile ilgilidir. Halk arasında sarı merhem olarak da bilinen bu ürün hem reçeteli hem de reçetesiz olarak satılmaktadır.

Aynı zamanda kullanım oranı yüksek olduğu için bazı online satış sayfalarında da bu ürünün satışını görmek mümkündür. Ancak kesinlikle online satış sayfaları üzerinden satın alınmamalıdır.

Terramycin yanı sıra hiç bir tıbbi ürünü bu satış sayfaları üzerinden satın almak güvenilir değildir ve bilinçsiz kullanım sonucu geri dönülemez cilt ve sağlık sorunlarına neden olabilir. Ürün eczanelerden doktor tavsiyesi üzerine alınmalıdır. Reçetesiz olarak satışı yapılsa da içerisinde bulunan antibiyotik miktarı nedeni ile doktor tarafından onay alınarak ve reçete edilerek alınması en doğru seçenek olacaktır.

Terramycin Piercing İçin Kullanılır Mı?

teramisinn

Piercing birçok kişi tarafından tercih edilen aksesuar çeşitlerinden birisidir. Ancak kullanılması için bazı delici veya kesici aletler kullanıldığı için belirli bir yaş sınırının altındaki kişilere uygulanmamaktadır. Vücudun birçok farklı bölgesine uygulanabilir.

En sık uygulanan kısımlar burun, kaş, göbek deliği, dudak, dil gibi genellikle yumuşak olan bölgelerdir. Bu uygulamanın belirli yaş üzerindeki kişilere yapılmasının nedeni vücudun gösterebileceği yan etkilerin göz önünde bulundurulmasıdır. Vücudunun herhangi bir bölgesine piercing yaptırmak isteyen kişiler 18 yaşında olduğunu kanıtlayan bir belge sunmak zorundadır.

Piercing takıldıktan sonra belirli bir süre gerekli tedavi yöntemlerinin de uygulanması gerekir. İşlemin uygulandığı kısma enfeksiyon kapmaması veya yara oluşumunun engellenmesi için Terramycin kullanılabilir. Bu işlemlerden sonra genellikle Optimus adı verilen piercing spreyi kullanılsa da, kullanılması tavsiye edilen ürünlerden biri de hızlı etki oranı göz önünde bulundurulduğunda Terramycin olarak karşımıza çıkar.

Terramycin, piercing uygulamaları sonrasında uygulama yapılan noktaya az miktarda sürülür ve ince bir tabaka halinde dağıtılır. Bu işlem uygulanırken en dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de işlemi uygulayan kişinin hijyen kurallarına dikkat etmesidir.

 

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap