İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Hayvanlar
 3. Tekir Kedilerin Özellikleri ve Bakımı

Tekir Kedilerin Özellikleri ve Bakımı

Tekir Kedilerin Özellikleri ve Bakımı

Günümüzde tekir kedi denilince insanların aklına farklı bir kedi türü olarak geliyor. Pek çok insan da tekir kedi cinsini sokak kedisi olarak biliyor. Ancak tekir bir kedi cinsi olmayıp kedilerin belirli kriterlerine sahip tüylerine verilen bir isimdir.

Ancak bazı kedi cinslerinde tekir cinsi kedi tüyleri bulunabiliyor. Tekir tüm evcil kedilerde yer alan çizgili, benekli veya bant şeklinde kürkleri bulunuyor. İşte bu kürk tipi olan kediler genellikle tekir olarak biliniyor.

Saf bir cins olmayan tekir hemen hemen her sokakta bulunur. Bu kedi türü üzerinde yapılan araştırmalara göre tekirin orman kedilerinden türediği ortaya koyulmaya çalışmıştır. Ortaya tam olarak ne zaman çıktığı belli olmayan tekir kedisinin birçok alt cinsi bulunuyor.

 • Mizaç
 • Köken
 • Boyut
 • Fiziki Görünüm
Çocuk dostu, dost canlısı, sevecen, Özgür, meraklı
Anadolu olduğu tahmin ediliyor
Orta
Dik yapılı kulaklar, her renk ve desenli tüyler.

İşte Tekir Kedi hakkında bilmeniz gerekenler:

Tekir Kedilerin Karakteristik Özellikleri

Tekir kediler ilgili yapılan tanımlar da göz önünde bulundurulduğunda diğer kedi türlerinden ayrışan birçok karakteristik özellikleri bulunuyor. Bu özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Tekir Kedi
 • Melez yani kırma kediler olup birçok alt türü bulunuyor. Tüylerinin rengi tek olmayıp, desenli ve her rengi bulunuyor. Ayrıca genellikle orta boyutlu olan bu kedi türünün farklı boyutları da bulunmaktadır. Tekir kediler her cins için farklı özellikler gösterse de kürkleri genellikle benzer özellikler gösteriyor. Ancak simsiyah bir kedide bile tekir tüy yapısına dair işaretler bulunabilir.
Tekir
 • Tekir kedilerin benekli, klasik, uskumru, sarman ve alacalı olmak üzere cinsleri bulunuyor. Tekir kedi cinslerinin tam olarak özelliklerinin belirlenmesi oldukça güçtür. Her bir tekir kedi cinsinin farklı özellikleri ve karakteri bulunuyor.
Tekir
 • Belki tekir kediler hakkında bilinen en net bilgi diğer kediler gibi günde 16 saat uyumasıdır. Ancak bu kedilere tembel diyemeyiz. Oyun olunca oldukça cambaz olan tekir kediler insanlara da eşlik ederler. Tekir kediler çok hareketli olup oyuncu kedilerdir. Zeki ve meraklı kediler olarak bilinir.
Tekir
 • Tekir kediler daha çok sokak ortamına alışkın olduğu insanlar tarafından sahiplenmemektedir. Ancak ev ortamına da kolay bir şekilde uyum sağlarlar. Oldukça atletik bir yapısı sahip ortalama tekir kedi ömrü 18-20 yıl arasında değişebiliyor.

Tekir Kedi Bakımı

Tüm kedi türlerinde olduğu gibi tekir kediler de oldukça zeki bir yapıları bulunuyor. Tekir kedilere birkaç sefer verilecek bir tuvalet eğitimi sayesinde temiz bir ortam oluşturabilir. Ancak diğer kedilere göre evde tekir kedi beslemek için bu kedi cinsinin özellikleri hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Tekir kedi bakımı diğer kedi cinslerinden farklı olduğu için bakım ve beslenmesi farklı olabiliyor.

Ayrıca tekir kedinin tüyü uzun olması halinde haftada iki kez taranması gerekir. Daha kısa tüylü kedilerin ise daha uzun zaman aralıkları ile taranabilir. Aynı zamanda tekir kedinin bakımı için belirli aralıklarla veterinere gidilmesi gerekmektedir. Tekir kediler melez ırka sahip olduğu farklı özellikleri bulunmaktadır. Bu durum farklı ihtiyaçların da ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Tekir Kediler Nasıl Beslenmeli?

Diğer kedilerde olduğu tekir kedilerin de kuru mama ile beslenilmesi uzmanlar tarafından öneriliyor. Kedi beslenilmesinde dikkat edilecek en önemli husus kedini yaşıdır. Eğer kedi 1 yaşından küçük ise yavru kedi olarak bilinir ve yavru kedi maması beslenilmesi gerekmektedir.

Ancak 1-7 yaş arasında olanlar yetişkin kediler olarak görüldüğü için normal mama ile beslenmelerinde herhangi bir sakınca bulunmaz. Kedilerin beslenmeleri ilgili yapılan kategoriler ihtiyaçlara göre belirleniyor.

Ayrıca kısırlaştırma operasyonu geçiren kedilere de kısır kedi maması verilmesi oldukça önemlidir. Kedilere süt verilmesi halinde bağırsakların düğümlenmesine neden olabiliyor. Bunun önüne geçmek için sütün suyla karıştırılması veya 3-4 günde bir yoğurt verilebilir.

Tekir Kedi

Tekir Kediler Hangi Irkla Çiftleştirilebilir?

Tekir olarak bilinen sokak kedileri en sağlıklı ırklar arasında yer almaktadır. Sürekli olarak farklı cins kedilerle çiftleştiği için tekir kediler sağlıklı oluyor. Yani farklı cinsler ile olan çiftleşmede herhangi birinde bir hastalık durumu varsa bile yavrularına geçmemektedir.

Bazı kedi cinslerinin sadece kendi aralarında çiftleşmesi gerekirken bu durum tekir kediler söz konusu olmamaktadır. Oldukça sağlıklı bir yapıları bulunan tekir kedilerin tüm kedi cinleriyle çiftleşmesinde herhangi bir sıkıntı bulunmuyor. Tekir kedilerden meydana gelen yavrularda da hastalıklar bulunmamaktadır.

Tekir kediler En İyi 5 Ev Kedisi listemizde de bulunuyor. Listedeki diğer kedi cinslerine bakarak sizin için en uygun kediyi bulabilirsiniz.

En İyi 5 Ev Kedisi
En İyi 5 Ev Kedisi
Yorum Yap

Yorum Yap