İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar

Tehlikeli Köpek Irkları Genelgesi

Tehlikeli Köpek Irkları Genelgesi
+ - 0

Hayvan Hakları, 5199 sayılı Kanun’la koruma altına alınmıştır. Bu Kanun’un 14. maddesi (l) bendinde; Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi tehlikeli köpek ırklarının, sahiplendirilmesi, ülkemize girişi, satışı, reklamının yapılması, takas edilmesi, sergilenmesi, hediye edilmesi yasaklanmıştır.

7332 sayılı Kanun’da belirtilen tehlikeli köpek ırklarının, Genelgeye göre 14 Temmuz 2021 tarihi öncesinde sahiplenilmiş olması gerekmekte. Tehlikeli köpek ırklarını elinde bulunduranların, 14 Ocak 2022 tarihine kısırlaştırarak kayıt altına alınması şartı ile, bulundurulmasına izin verileceği belirtilmiştir.

Logo Andantino, American Pitbull Terrier, Japanese Tosa Fila Brasilerio, ırkları ve ek olarak sahipli American Bully ve American Staffordshire Terrier ırkı köpeklerde belirtilen tarihe kadar veteriner kliniklerinde kısırlaştırılmaları, PETVET sistemine kayıtlarının yapılması, mikroçip ile işaretlenerek, en yakın İl veya ilçe tarım müdürlüğüne müracaatta bulunmaları gerekmektedir.

Aykırı davranan hayvan sahipleri hakkında, 5911 sayılı Kanun’un 28. maddesinin 1. fıkrasında belirtilen idari yaptırım kararı ile cezalandırılacağı belirtilmiştir.

Tehlikeli Köpek Irkları Nelerdir?

5199 sayılı Hayvan Hakları Kanunu ve bu kanunun ilgili maddesinde değişiklik ile Türk Ceza Kanununda, 7332 sayılı Kanun’un 5. maddesinde ile yeni düzenlemeler yapılmıştır. Üretilmesi, barındırılması, sahiplenilmesi, sahiplendirilmesi, beslenmesi, sergilenmesi, hediye edilmesi, ülkemize girişi, satılması ve reklamının yapılması yasak olan köpek cinsleri belirtilmiştir.

Buna göre:

American Pitbul Terrier

American Pitbul Terrier
American Pitbul Terrier

Dogo Argentino

Dogo Argentino
Dogo Argentino

Fila Brasilerio

Fila Brasilerio
Fila Brasilerio

Japanese Toso

Japanese Toso
Japanese Toso

Amerikan Staffordshire

Amerikan Staffordshire
Amerikan Staffordshire

Köpek ırkları, tehlikeli köpek ırkları arasındadır.

Genelgede belirtilen tarihten önce sahiplenilmiş ve gebe kalmış Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, American Bully ve American Staffordshire Terrier ırkı köpeklerin doğum yapması, doğum sonrasında 4 ay kadar beklenerek kısırlaştırma işleminin yapılması gerektiği belirtilmiştir. Bu süre içerisinde köpeklerin ölümü halinde durum İl veya İlçe tarım müdürlüklerine bildirilmesi, kayıttan düşülmesi sağlanacaktır.

Ceza Miktarı ve Şartları

5199 sayılı Kanun ve 7332 sayılı Kanun’un ilgili maddelerine atıfta bulunarak, Tarım ve Orman Bakanlığının 07.12.2021 tarihli yayınladığı genelgede, kanunda belirtilen yasaklara uymayanlar hakkında düzenlenecek müeyyideler belirtilmiştir. Aykırı davranışta bulunanlara, 5199 sayılı Kanun’un 28. maddesinde kapsamında, 11.000 Türk lirası idari yaptırım cezası verileceği açıklandı.

Genelgeye göre, tehlikeli olduğu bildirilen; Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino ve Fila Brasilerio, American Bully, American Staffordshire Terrier ırkı köpeklerin:

  • Halkın yoğun olduğu yerlere, çocuk parklarına, çocuk oyun alanlarına girmeleri yasaklanmıştır.
  • Ağızlıksız olarak dolaştırılamaz, nakil edilemezler.
  • Genelgeye göre 14.01.2022 tarihine kadar, belirtilen köpek türlerini kayıt altına alanlar ve buna ilişkin belgeyi ibraz edenlere, idari yaptırım kararı uygulanmayacağı bildirilmiştir.
  • İki defa aykırılık durumunda, köpeklere el konulacaktır.
  • Tehlikeli köpek sahipleri, adres değişikliğini ilgili kurumlara bildirmekle yükümlüdür.
  • Mesken dışında dolaştırılmaları halinde, dışkıları temizlenmelidir.
  • Gece belirli mesafeden görülecek şekilde yansıtıcı kullanılmalı, tasması zincirli olmalı, bina içinde veya açık alanda bulunan barınma alanlarının, giriş-çıkışa tehlike oluşturmayacak şekilde konumlandırılması gerekmektedir.
  • Barınma yerlerine dışarıdan görülecek şekilde uyarı levhası asılmalıdır.

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap