İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık

Stressiz Yaşam İçin 9 Altın Tavsiye

Stressiz Yaşam İçin 9 Altın Tavsiye
Stressiz Yaşam
+ - 0

Stressiz bir yaşam düşündünüz mü hiç? Birçok insan bunun pek mümkün olmadığı görüşünde olabilir. Ancak stressiz bir şekilde yaşamanızı sağlayacak altın kurallar vardır. Bu kuralları bilirseniz, stressiz yaşama dair ipuçlarını elde etmiş olacaksınız. Stresi sizden uzak kılacak birçok altın kural vardır.

Yaşamınızı daha eğlenceli hale getirmek ve beyninizi rahatlatmak sadece sizin elinizdedir. Her şey insanın kendinde biter. Kendinizi ne kadar iyi yönetirseniz, stresi de o kadar iyi yönetmiş olacaksınız. Stresle mücadele etmek, sizi zayıflatmaz. Aksine stresi kabullenmek sizi zayıflatır. Mücadelenizi ne kadar sıkı tutarsanız, stressiz bir yaşama o kadar fazla yaklaşırsınız. İşte stressiz bir yaşam için 9 altın tavsiye aşağıdadır.

Düzenli Uyuyun

Stressiz Yaşam

Stressiz bir yaşam için uymanız gereken 9 altın tavsiyeden ilki, uykudur. Uyumak, sadece bedeninizin ihtiyacı olan bir durum değildir. Aynı zamanda beyninizin de bir ihtiyacıdır. Yapılan araştırmalarda düzenli uyku kuralına uyan insanların, stressiz bir hayat yaşadıkları gözlemlenmiştir. Bu sebepten dolayı uykusuz kalmamaya ve önerilen saat kadar uyumaya dikkat etmeniz gerekir.

Bol Su Tüketin

Stressiz Yaşam

İnsan vücudunun yarıdan fazlası zaten sudur. Bedenimiz bile sudan ibaretken suya muhtaç olmamak mümkün müdür? Uzmanlar bol su tüketiminin strese çözüm sağladığını açıklamışlardır. Bu nedenle günün her saatinde su içmeniz gerekir. Bol su tüketmenin bir zararı olmaz. Aksine stressiz bir yaşama yardım edeceği gibi genel sağlık durumunuz için de faydalıdır.

Mükemmeliyetçi Olmamaya Çalışın

Bazı insanların hayattaki tek çabası, mükemmel olmaktır. Mükemmellik kavramından kasıt, fiziksel bir durum değildir. İnsanın, hayattaki çeşitli alanlarda en iyisi olması demektir. Bu kafada olan insanlar, çok fazla hata yapabilirler. Bu hatalar karşısında ise büyük bir yıkım yaşarlar.

Hatta hayattan umutlarını bile keserler. Çünkü istedikleri mükemmelliğe ulaşamamış olmaları, onlar için büyük bir kayıptır. Ama bu durum stresi bitirmek yerine daha fazla tetikler. Bundan dolayı insanın mükemmeliyetçi olmamaya gayret etmesi gerekir. Mükemmeli hedef alan insanlar, en ufak bir engelde pes ederler.

Stressiz bir yaşam için mükemmeliyetçilik kavramını bir kenara koymalısınız. İnsan olduğunuzu ve bazen kaybedebileceğinizi iyi bilmelisiniz. Eğer bunu bilirseniz, kaybetseniz bile yola devam etmeye gücünüz olur. Mükemmeliyetçi olan bireyler, her şeyde seçici davranırlar. Bu aşırı seçicilik onlara yanlış seçimler yaptırabilir. Mükemmel olmak yerine kendiniz olun. Hatalarla da yaşamayı öğrenin. Kusurlarınızdan utanmayın. Ne yaparsanız yapın mükemmel olduğunuzu kabul edin. Mükemmel olmak için en iyilerini yapmaya veya en iyi olmaya gerek yoktur.

Kendinize Zaman Ayırın

Stressiz Yaşam

İnsanların sıklıkla yaptıkları hatalardan biri, kendilerine yeterince zaman ayırmamaktır. Kendini boş veren insan hep bir sıkıntı içerisindedir. Çünkü insanın kendi de ilgiye muhtaçtır. Bu nedenle stressiz bir yaşam için kendinize bolca zaman ayırmanız gerekir. Sevdiğiniz şeyleri yapmanız, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Ruhunuza iyi gelen şeyler beyninize de iyi gelir.

Pozitif Olmayı Deneyin

Stressiz Yaşam

Bazı insanların beyinleri, her şeyin negatif yönünü düşünür. Aslında bunu yapan insanın kendisidir. Çünkü beyninizi nasıl yönlendirirseniz öyle gider. Bundan dolayı negatif olmak yerine her zaman pozitif olun. Hayata farklı yönlerden bakın ve bu yönlerin hepsi de pozitiflik içersin. Pozitif olmak, stressiz bir yaşam için 9 altın kural arasında bulunur.

Meditasyon Yapın

Stressiz Yaşam

Stressiz bir yaşam için 9 altın kuraldan biri de meditasyon yapmaktır. Meditasyon yapmak, kendinizi özel yöntemlerle rahatlatmanız demektir. Sakin bir yerde tek başınıza ya da yine meditasyon yapan diğer insanların yanında meditasyon yapabilirsiniz. Meditasyonun insan beyni üzerindeki etkileri uzmanlar tarafından bildirilmiştir.

Böyle bir rahatlama yöntemi, sizi dünya işlerinden bir süreliğine de olsa uzaklaştıracaktır. Beyninizin sakinleşmesi ve kendi halinde kalması, stresi unutturacaktır. Düzenli olarak meditasyon yapan insanların stressiz bir yaşama daha yatkın oldukları gözlemlenmiştir.

Bundan dolayı meditasyon yapmak, sizi sandığınızdan daha fazla rahatlatacaktır. Özellikle de bir profesyonel gözetiminde bunu yaparsanız, daha fazla faydalarını görebilirsiniz. Meditasyon, sağlıklı yaşam için de fayda sağlar.

Hayır Demesini Bilin

Stressiz Yaşam

İnsanlar, özellikle de sevdikleri kişilere hayır deme konusunda pek fazla başarılı değillerdir. Ancak hayatınızdaki her insana evet demeniz, sizi stresten başka bir şeye götürmez. Bazen istemediğiniz bir şeyi, sırf karşınızdaki insan kırılmasın diye kabul edebilirsiniz. Ancak bunu kendinize yapmayın. Hayır demesini bilin ve bunu demekten korkmayın. Hayır demekte cesaretli olun.

Programlı Olun

Stressiz Yaşam

Stressiz bir yaşam için programlı olmanız gerekir. Her şeyi bir plan üzerinden ilerleten insanların, daha stressiz bir yaşam sürdükleri gözlemlenmiştir. Bu nedenle gün içerisinde yapacaklarınızı daha önceden planlamanız gerekir. Bu planı sürekli uygularsanız, stressiz yaşamın 9 altın kuralından birini yerine getirmiş olacaksınız. Programlı olmak, size birçok alanda üstün başarılar getirebilir.

Güne İyi Başlamaya Çalışın

Stressiz Yaşam

Sabah uyanır uyanmaz, kendinizi halsiz ve bitkin hissedebilirsiniz. Bu son derece normaldir. Ancak gözünüzü açtığınızda güne, iyi başlamalısınız. Kendinizi ne kadar motive ederseniz, gün için gerekli enerjiyi damarlarınızda hissedebilirsiniz. Güne iyi başlamak adına sabahları bitki çayı ya da limonlu su içebilirsiniz. Bu gibi şeyler de yine güne iyi başlamanız için size yardım edecektir.

 

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap