İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Otomobil
 3. Solmuş, sararmış, matlaşmış araba farları nasıl temizlenir?

Solmuş, sararmış, matlaşmış araba farları nasıl temizlenir?

featured

Günümüz otomobillerinin neredeyse hepsinin farları polikarbon plastik malzemeden üretilmektedir. 1980-90’lı yıllarda alınan karar doğrultusunda cam farların yaya kazalarında çok ciddi hasarlara neden olması, ağır ve pahalı olmaları nedeniyle üretilen otomobillerin farlarında polikarbon plastik malzeme kullanılmasına karar verildi. Bu farların en büyük problemleri ise güneş altında durdukça solmaya, sararmaya ve matlaşmaya başlamasıdır. Hem sürüş güvenliği riske eden hemde görsel olarak kötü görünüm sağlayan solmuş, sararmış, matlaşmış araba farları nasıl temizlenir? Bu makalemizde en uygun far temizleme yöntemlerini siz değerli ziyaretçilerimiz için derledik!

 • DİŞ MACUNU İLE FAR TEMİZLEME

Telefon ekranlarında ve kasa temizliğinde de etkili olan diş macunu far temizliğinde de otomobil sahiplerine büyük kolaylık sağlıyor. Aşındırıcı etkiye sahip diş macunları ile otomobilinizin solan,sararan ve matlaşan farını kolaylıkla parlatma işlemi yapabilirsiniz.

Bu işlemi yapmadan önce lazım olan malzemeler; diş macunu, diş fırçası, su, bez

Bu yöntemi uygulayanlar genellikle a101 ve Bim gibi marketlerde satılan, markası çok bilinmeyen ucuz macunları almanızı tavsiye etse de kaliteli ve kalitesiz macun ile deneyimleme fırsatı olmuş biri olarak kesinlikle bilinen markalardan birini kullanmanızı öneriyoruz.

 1. Temizleme işlemine başlamadan önce farınızı hafif nemli bir bezle temizleyin farlarınızın ıslak olmamasına dikkat edin.
 2. Ardından diş macununu farınızın çeşitli bölgelerine sıkın elinizle veya bir malzeme yardımıyla yaydırın.
 3. Yaklaşık 1-2 dakika bekledikten sonra macun fazla kurumadan diş fırçasıyla farınızı fırçalayın. Fırçalama işlemini ne kadar uzun yaparsanız o kadar güzel sonuçlar elde edebileceğini unutmayın!
 4. Fırçalama işlemini yaptıktan sonra bir süre daha bekleyin macun kuruduktan sonra su yardımıyla macunu farınızdan temizleyin.
 5. Farınız artık ilk günkü haline dönmese de solgunluğu ve matlığının gittiğini fark edeceksiniz.
Diş macunu ile solmuş, sararmış ve matlaşmış far temizliği
 • ZIMPARA İLE FAR TEMİZLEME

En etkili yöntemler arasında yer alan zımpara ile far temizleme yöntemiyle herhangi bir elektronik alete ihtiyacınız olmadan da sorununuzu çözebilirsiniz.

Bu yöntem için ihtiyacınız olan malzemeler; Su şişesi veya fısfıs, kağıt bant, 1000’lik ve 2000’lik zımpara, otomobil cilası veya pasta cila. Bu işleme başlamadan önce mutlaka ve mutlaka farların etrafını kağıt bant yardımıyla maskeyerek herhangi oluşabilecek hasarı engellemektir.

 1. 1000’lik zımparayı ıslatarak farın üzerinde oluşan güneş hasarını yavaş yavaş alıyoruz. Bu işlemi zımparayı sürekli ıslatarak sabırla yaklaşık 3-5 dakika yapıyoruz.
 2. Farın üzerindeki güneş hasarının ve çiziklerin yok olduğundan eminseniz farı temizleyerek 2000’lik zımparaya geçiş yapıyoruz. Bu işleme geçmeden önce farınızda mat bir görünüm oluşmuş olmalı.
 3. Temizlediğimiz farımıza 2000’lik zımpara ile 1000’lik ile yaptığımız gibi ıslatarak aynı şekilde uygulama yapıyoruz. 2000’lik zımpara daha aşındırıcı olduğundan çiziklerin daha fazla olduğu bölgeler eriyene kadar devam edelim. Bu işlemde 3-5 dakika sürmelidir.
 4. 1000 ile 2000’lik zımpara ile yaptığımız işlemler sonunda farlarımız pürüzsüz ama alabildiğine mat bir görüntüye bürünmüş olduğunu görecekseniz.
 5. Bu işlemlerin ardından kağıt bantları sökerek cilalama işlemine başlayabilirsiniz.
 6. Cilalama işlemini eğer varsa polisaj makinesi ile yoksa elimizle dairesel hareketler çizerek sabırla yapmalıyız.
 7. Unutmamalıyız ki ne kadar cilalarsak far o kadar parlayacaktır.
zimpara ile far temizliği

Konuyla ilgili yeni bilgiler makalemize eklenmeye devam edecektir. Bizi takip etmeye devam edin!

Yorum Yap

Yorum Yap