İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Hayvanlar
 3. Siyam Kedisi Bakımı ve Özellikleri

Siyam Kedisi Bakımı ve Özellikleri

Siyam Kedisi Bakımı ve Özellikleri

Sadece sevmenizin, yalnızlığınızı gidermenizin yanında eğer hayatınıza bir renk katmasını istiyorsanız seçeceğiniz hayvanın kedi olması en doğru karar olur. Sizinle arkadaşlık etmesini istediğiniz bir kedi türü arıyorsanız siyam kedisi en iyilerinden diyebiliriz. Konuşkan olmaları ve her baktığınızda sanki size bir şey anlatıyormuş gibi davranmaları insanı yalnızlıktan uzaklaştırıyor.

Siyam kedileri bilinen en eski kedi ırklarından biridir. Aynı türdeki kedilerin çiftleşmesiyle oluşan safkan bir kedi türüdür. İlk olarak Tayland’a ortaya çıkan bu kedi türü isimi de Tayland’ın eski adı olan Siyam’dan almıştır.

Siyam Kedisi
 • Mizaç
 • Köken
 • Boyut
 • Fiziki Görünüm
Saf ve doğal, zeki, meraklı, konuşkan, çocuk dostu
Tayland
Orta

 

Siyam Kedisi Dış Görünüşü

 • Sağlıklı ve fit bir vücuda sahiptirler.
 • Ortalama ağırlıkları 3-6 kilogram arasındadır.
 • Kafası üçgen şeklinde görünen siyam kedilerinin kulakları her zaman koyu renktedir.
 • Gözleri daima mavi renktedir.
 • Arka bacakları ön bacaklarından daha uzundur.
 • Narin bir vücuda sahiptirler.
 • Patileri yuvarlak ve yumuşaktır.

Bu özellikleri birlikte bir siyam kedisini tanımanız kolaylaşır.

Siyam Kedisi

Siyam Kedilerinin Karakteristik Yapısı

Siyam kedilerinin dış görünüşlerinin haricinde karakteristik özelliklerine bakıldığında çok konuşkan oldukları görülür. En geveze kedilerdir. Her an sizinle konuşacak izlenimi verir. Sesleri kalındır. İnsanlara çok yakın davranırlar.

Zeki ve hiperaktif özelliğe sahiptirler. Sürekli hareket halinde görebilirsiniz. Siyam kedileri ilgiden çok hoşlanırlar. İlgisiz davranıldığında sesleri incelterek miyavlar ve ilgi beklerler. Sevdiklerinin peşinden giderler ve şirinlik yapar. Oyun oynamaya da bayılırlar. Siyam kedisi evde yalnız kalamaz, yalnız kalmaktan hoşlanmayan kedilerdir.

İstediklerini elde etmek konusunda oldukça inatçı kedilerdir.

Siyam Kedisi Ne Kadar Yaşar?

Bu kedilerin ortalama ömrü 15-20 yıldır. En çok yaşayan kedi türleri arasındadır.

Siyam Kedisinin Diğer Canlılarla İlişkisi

Siyam kedileri insanlarla çok içli dışlı olabilen cana yakın hayvanlardır. Evde eğer bir evcil hayvanınız varsa rahatlıkla siyam kedisini bu evcil hayvanınızın yanına alabilirsiniz. Çünkü siyam kedileri evcil hayvanlarla çok iyi anlaşırlar. Sosyal olma özellikleri nedeniyle çocuklarla oyun oynamayı severler.

Siyam Kedilerinin İlginç Özellikleri

Siyam
 • Siyam kedileri dünya üzerinde en çok sevilen kedi türlerinden biridir. Konuşkan olmaları, insanlara yakın olmaları diğer kedilerden ayrılan ilginç özelliklerinden biridir.
 • Suyla oynamayı çok severler.
 • Siyam kedilerinin tüyleri renkleri diğer kediler gibi genetik faktörlerle belirlenmez. İlk doğduklarında tamamen beyaz renkte tüylere sahip olurlar. 4 hafta sonunda kahverenginde tüyleri çıkar. Bulunduğu ortamlara ve sıcaklıklara göre de bu rengin tonları değişir.
 • Ayrıca karanlıkta iyi göremezler.
 • Bali, İran, Himalaya kedilerinin ataları Siyam kedisidir.

Siyam Kedisi Bakımı? Nasıl Yıkanır?

Siyam kedilerinin bakımı birçok kediye göre daha kolaydır. Sık ve kısa tüylere sahip oldukları için haftada bir defa taranmaları yeterlidir. Eğer yıkamak isterseniz ılık bir suyu tercih etmelisiniz. Kedinizi küvette yıkamanız daha iyi olur. Suyu sürekli açmamalısınız. Aksi halde kediniz korkabilir. Okşayarak kedinizi yıkadıktan sonra kedi havlusuyla kurulayabilirsiniz.

Siyam Kedisinin Kızgınlık Dönemi

Siyam kedileri kızgınlık dönemlerinde asabi olurlar. Sürekli koltuk, sandalye gibi yerlere sürtünürler. Kuyruklarını kaldırarak çiftleşme isteğinde bulunurlar. Kızgınlık durumunda genellikle şikayet edilen durumlar çiftleşmek için ulumaya başlamalarıdır. Kedinizin bu dönemde çiftleşmemesi rahatsızlık verebilir. Fakat siyam kedilerini safkan olduklarından başka bir türle çiftleştirmemelisiniz.

Siyam Kedisi Eğitimi

Siyam kedisi tuvalet eğitimi konusunda kolaylıkla eğitilebilir. Ayrıca masalara, sandalyelere çıkmama konusunda da eğitilebilirler. İsimlerine tepki verirler. Oyunlarda öğretilen komutlara uyarlar.

Tekir kediler En İyi 5 Ev Kedisi listemizde de bulunuyor. Listedeki diğer kedi cinslerine bakarak sizin için en uygun kediyi bulabilirsiniz.

En İyi 5 Ev Kedisi
En İyi 5 Ev Kedisi
Yorum Yap

Yorum Yap