İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Moda

Sırasına Göre Makyaj Nasıl Yapılır?

Sırasına Göre Makyaj Nasıl Yapılır?
+ - 0

Makyaj yapmak sanattır. Çoğu kadın makyaj yapmayı ya hiç bilmez ya da sırasını bilmez. Makyaj yapma konusunda çok basit ve komik hatalar yapanlar vardır. Makyaj yapmak aslında o kadar zor değildir. Sadece cildinize uygun ürünleri doğru bir şekilde yüzünüze uygulamak işinize yarayacaktır. Makyaj yapmayı öğrenmeden önce makyaj yapmanın sırasını öğrenmek gerekir.

Cildi Temizleme Ve Nemlendirme

Her şeyden önce cilt temiz ve kuru olmalıdır. Kaşlar düzgün bir şekilde biçimlendirilmiş ve cilt yeterince nemlendirilmiş olmalıdır. Cilt makyaja böyle hazırlanır.

Ten Makyajı Uygulama

Ten makyajı kısmında kapatıcılar, bb kremler, cc kremler, göz altı kapatıcıları, fondötenler, pudralar, allıklar, aydınlatıcılar gibi çeşit çeşit ürün kullanılır.

Ten makyajına, makyaj öncesi baz ile başlamalısınız. Sonra göz altı kapatıcısını uygulamalısınız. Ardından lekelerinizi kapatmak için kapatıcı uygulamalısınız.

Daha sonra fondöten sürmelisiniz ancak eşit bir şekilde dikkatlice yaymalısınız. Son olarak pudra sürmelisiniz.

Ek olarak allık sürmek isterseniz pudradan hemen sonra uygulamalısınız. Aydınlatıcı ise ten makyajının en son adımıdır.

Göz Makyajında Far Kullanımı

far paleti

Göz makyajı yapmak çok eğlencelidir. Göz makyajı için ilk adımınız göz farı bazı uygulamak olmalıdır. Göz makyajı için baz olarak da açık renkli bir far uygulamalısınız. Daha sonra çeşitli göz farlarına geçebilirsiniz.

Göz farlarını abartmadan, fırça yardımıyla nazik hareketlerle uygulamalısınız. Göz makyajınız bitince kaşlarınızın altını ve göz pınarlarınızı beyaz ya da açık tonda bir far ile aydınlatmayı unutmayın.

Maskara Uygulamanın Püf Noktaları

maskara

Maskara aşamanız, göz farı uygulamasından sonradır. Maskara sürmeden önce kirpiklerinizi kıvırın. Kirpiklerinizi asla maskara sürdükten sonra kıvırmayın.

Maskaranızı kirpiklerinize uygulayın. İki ya da üç kat uygulamanız yeterli olacaktır. Kirpik diplerinize ya da göz kapağınıza bulaşırsa, maskara iyice kuruduktan sonra ıslak mendil yardımıyla temizleyin.

Sonra maskarayı alt kirpiklerinize uygulayın. Bu aşamada çok dikkatli olmalısınız. Başınızı iyice eğmelisiniz ve hafif yukarı bakmalısınız. Bu şekilde alt kirpiklerinizi belirginleştirin.

Dudak Makyajı Nasıl Olur?

ruj

Dudak makyajı için ihtiyacınız olan malzemeler arasında transparan pudra, dudak kalemi ve aynı renkte bir rujdur.

İlk olarak dudaklarınıza transparan pudra sürün. Bu, makyajın kalıcılığını arttırır. Sonrasında dudaklarınızın çevresini dudak kalemiyle düzgün bir biçimde çizin.

Son olarak da dudaklarınızı rujla güzelce renklendirin. Boşluk kalmamasına ve rujunuzun dişinize bulaşmamasına dikkat edin.

Dudak Bakımının Önemi

Dudak makyajında makyajdan çok bakımı önemlidir. Soyulmuş, rengi solmuş ve yaralı dudaklara çok kaliteli rujlar sürülse bile güzel durmaz.

  • Dudak bakımınıza diş fırçası yardımıyla dudaklarınızı fırçalayarak başlayın.
  • Ardından dudak peelingi ürünleriyle dudaklarınıza kaliteli bir peeling yapın.

Peeling işleminiz tamamlandıktan sonra dudak maskesi yapın ve 15 dakika bekleyin. Maske işlemi bitince dudak nemlendiricisi sürün ve emilmesini bekleyin. Dudak bakımı işleminizi bu şekilde tamamlayın.

Makyaj Sabitleme Adımı

Makyajınızı tamamladığınızda geriye onu sabitlemek kalıyor. Bunun için sadece makyaj sabitleyici bir spreye ihtiyacınız olacak. Bu işlemi yapmadan önce makyajınızın tamamen kuruduğundan emin olmalısınız. Makyajınız tamamen kuruduktan sonra, yaklaşık 15-20 cm mesafeden makyaj sabitleyici spreyi yüzünüze püskürtün. Tabii ki bu işlemi yaparken gözlerinizi kapalı tutun.

Eğer daha basit ve doğal duran bir makyaj yapmak istiyorsanız onun rehberini de yaptık.

Önerilen Yazı
Doğal Makyaj Nasıl Yapılır? Doğal Makyaj Modelleri?

Yazar Hakkında

Yorum Yap