1. Ana Sayfa
  2. Sinema

Sinema Tarihinin En İyi 24 Film Karakteri

Sinema Tarihinin En İyi 24 Film Karakteri
+ - 0

İşte karşınızda en iyi 24 film karakteri! Filmlerdeki karakterler bazen filmin bile önüne geçer. O filmi sevmemiz sırf sadece o karakter için olabilir. Biz de sizin için bu en iyi film karakterlerinden bir liste oluşturduk.

1-Severus Snape – Harry Potter

Severus Snape

Disiplinli, zeki ve kurnaz! Hepimiz onu huysuz ve kötü birisi olarak tanıdık belki fakat içinde en derinlerinde bir yerde herkesi şaşırtan sevgisi ortaya çıktığı zaman duygusal hiç duygusal dakikalar yaşamayan oldu mu?

2-Léon – Léon: The Professional

Léon

Sert ama duygusal ve çocuksu. Geçmişinde yaşadığı kötü olaylar sonucunda bir kiralık katile dönüşmüş bir adam. Elinde tabancasıyla bir gözü hep açık uyuyan kaybolmuş bir ruh. Fedakar, soğukkanlı ve en önemlisi de bu hayattan çok şey öğrenmiş olması.

3-Alex Delarge – A Clockwork Orange

Alex Delarge

Şiddete meyilli, otoriter ve saplantılı. Sinema tarihinin en tehlikeli ama bir o kadar da sempatik karakterlerinden birisi olan Alex Delarge, otoritenin içinde kendi otoritesini kurmaya çalışırken sürekli bir çatışma içerisine giren kötü bir karakter olarak karşımıza çıkıyor.

4-Amélie – Amélie

Amélie

İyimser, düşünceli ve tatlı. Bir Fransız kadını. Çevresini güzelleştirmeye çalışan bir insandan başka bir şey değil. Bakışlarındaki sempati insanın içini ısıtan türden. İyi ki varsın Amelie!

5-Norman Bates – Psycho

Norman Bates

Psikopat! Tek kelimeyle Norman Bates bu. Annesinin ölümünü kabullenememiş tehlikeli bir akıl hastası. Hitchcock’un en iyi karakterlerinden birisi olan Norman, aynı zamanda sinema tarihinin en popüler sahnelerinden birisi olan duş cinayeti sahnesinin görünmeyen katili! Dikkat bakışları sizi delirtebilir bile!

6-Marty McFly – Back to the Future Serisi

Marty McFly

Serinin genç çocuğu Marty, enerjisi ile ve aşkı ile hepimizin hayatından bir şeyler görebileceğimiz bir karakter. Ustası ile kah geleceğe kah geçmişe yaptığı yolculuklarda elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan sempatik karakter, tam bir elektronik müzik hayranı. Koskoca höparlörler karşısında savrulduğu sahneyi nasıl unutabiliriz ki ya da geçmişe gidip daha yazılmamış bir şarkıyı çalarak zaman çizelgesini altını üstüne getirdiği sahneyi.

7-Jack Sparrow – Pirates of the Caribbean

Jack Sparrow

Karayiplerin meşhur korsanı kaptan Jack Sparrow! Kurnaz, menfaatçi ama sempatik. Delilik dahilik arasında gidip gelen saçma hareketleri ve inanılmaz şansı onu bir şekilde ayakta tutmayı başarıyor. Özgün tarzını da söylemeden geçmeyelim tabi.

8-Anton Chigurh – No Country for Old Men

İhtiyarlara Yer Yok

O bir soğukkanlı kiralık katil! İnatçı, zeki ve göründüğünden çok daha tehlikeli. Favori içeceği süt olması absürt olsa da oksijen tüpüyle yaptıkları kesinlikle azımsanamaz. Birini öldürüp öldürmeyeceğine yanında taşıdığı bozuk para ile karar vermesi bile sıradışı derecede korkutucu bir tuhaflık taşıyor.

9-Neo – The Matrix Üçlemesi

Neo

Seçilmiş kişi! İçinde bulunduğu sisteme karşı gelebilecek güçte bir karakter. Zeki, çevik ve fedakar. Biraz da aşk adamı. Trinity ile aşkları bir bilim kurgu filminde aşk ne kadar olabilirin karşılığı adeta.

10-Gollum/Smeagol – The Lord of the Rings Üçlemesi

Gollum

Takıntılı, sinsi ve kötü. Üçlemenin üç olma sebebi belki de. Aklından yüzükten başka bir şey geçmeyen Gollum insanın hırslarının dışavurumu olarak sinemada en akılda kalıcı film karakteri.

11-Harry Potter – Harry Potter Serisi

Harry Potter

Sağ kalan çocuk! Koskoca kötü bir büyücüyü alt etmiş küçük kimsesiz ünlü bir oğlan. Fedakar, zeki ve lider. Ne olduğunu ve dostluğun ne olduğunu bilen biri. J.K. Rowling’in kaleminden çıkan Harry Potter karakteri şüphesiz sinema dünyasının en özgün film karakteri olabilir. Tabi bunda Daniel Randcliff’in payının büyük olduğunu söylemeliyiz.

12-Tyler Durden – Fight Club

En İyi Ters Köşe Yapan 10 Film

Anarşist, serseri ve çekici. Bu üç özelliğin bir arada bulunduğu ender karakterlerden biri olan Tyler Durden, aslında filmde bile gerçekte var olmayan bir film karakteri. Brad Pitt’in filmografisindeki en akılda kalıcı oyunculuğu bu olsa desek yalan olmaz.

13-Jules Winnfield – Pulp Fiction

Jules Winnfield

Geveze, küfürbaz ve inatçı. Quentin Tarantino’un bu inanılmaz sempatik ve sıradışı karakterini Samuel Jackson çok başarılı bir şekilde canlandırmıştı.

14-Charles Foster Kane-Citizen Kane

Charles Foster Kane

Zengin ama yalnız. Ne yaparsa yapsın bunu aşamayan çocukluğunda sıkışıp kalmış bir adam. Ah Rosebud ah…

15-Yoda-Star Wars

Yoda

Kurduğu devrik ama anlamlı cümlelerle bizlere verdiği öğütleri altın değerinde olan usta Yoda hiç şüphesiz en iyi film karakteri arasında. Güç sizinle olsun!

16-Jack Torrance-Cinnet

Jack Torrance

Jack Nicholsan’ın büyüleyici performansıyla hayat bulan karakter, cinnet geçiren ama geçirten de bir etki bırakıyor. Elbette Nicholsan’ın bu performansın da Stanley Kubrick’in etkisi büyük. Kim bilir ne kadar zorladı usta oyuncuyu.

17-Travis Bickle-Taxi Driver

Travis Bickle

Tek tabanca, disiplinli ve tabanca gibi adam. Aynada kendi kendine atarlanmasıyla hatırladığımız Travis karakteri, birçok film karakterine ilham olmuş bir film karakteri.

18-Forrest Gump

Forrest Gump

Şanslı ve duygusal Forrest, neye elini atsa o konuda hemencecik ustalaşıyor. Görmüş geçirmiş en sonunda da çocukluk aşkıyla da evlenmiş bu tuhaf adamın sıradışı bir hayat öyküsü var. Koş Forrest Koş!

19-V- V for Vandetta

V

Yine bir anarşist! Politik ve displinli. Geçmişte bazı yaşadıklarından dolayı öfkeli ve intikama hazır. Entelektüel ve mizah anlayışına sahip biri. Bu maskenin altında bir fikir var fikir be!

20-Vito Corleone

Vito Corleone

Karizmatik, ağırbaşlı ve lider. Ayrıca bir hayvansever. Mafya olsa da ailesini korumak için savaşan bir erkek. Çok fazla güveniyor. En sık yaptığı hata bu.

21-Tony Montana

Yaralı Yüz

Suç insanı, cesur ve tarz sahibi. Garip bir kişilik. Al Pacino’nun en iyi performanslarından biri.

22-Davy Jones

Davy Jones

Namı diğer Uçan Hollandalı. Denizlerin lanetli kaptanı. Aşk için kalbini çıkarmış koca yürekli bir insan. İnsan ama tabi ahtapotlu bir insan. En yakın arkadaşı Jack Sparrow ile geçim sorunları yaşadıkları söylentiler arasında.

23-Voldemort

Voldemort

Büyücüler dünyasının ırkçı lideri. Hırsla kendini kaybetmiş güç bağımlısı bir film karakteri.

24-Rorschach

Rorschach

Agresif, acımasız ve zeki. Tek tabanca olarak kendi işini kendi halleden disiplinli bir adam. Biraz kötümser belki. Tamam tamam bayağı kötümser.

Sizin en sevdiğiniz veya çok iyi olduğunu düşündüğünüz film karakteri hangisi? Hadi yorumlarda belirtin!

Önerilen Yazı
En İyi 10 Süper Kahraman Filmi

Yazar Hakkında

Yorum Yap