1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar
  3. Sibirya Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Sibirya Kedisi Özellikleri ve Bakımı

featured

Rusya’nın dünyaca tanınan Sibirya Kedisi bin yıllık bir tarihi geçmişe sahip olup soyunu sürdürebilmiş ender canlılar içerisinde yer alıyor. Vahşi bir yapıya sahipken evcilleştirilen kedi hayvan severlerin özellikle tercih ettiği kedi cinsleri arasında yer alıyor.

Sibirya Kedisi olarak tescillenmesi ve markalaşması 1980 yılında resmiyet kazanmıştır. En dikkat çekici özellikleri arasında yumuşacık etkileyici tüylere sahip olması ile bilinen Sibirya Kedisi, Rusya’nın Sibirya Bölgesi’nden yola çıkarak tüm dünyanın tanıdığı bir kedi cinsi olmuştur.

Soğuğa dayanıklı fiziki yapısı ile bilinen kedi 1900 yılından bu yana dünya ülkelerine satılarak halen ülkeye iyi bir ekonomik girdi sağlıyor. Sibirya Kedisi karakteristik ve fiziksel özellikleri ile hayvan severlerin en sevdiği evcil hayvanlar arasında yer alıyor.

  • Mizaç
  • Köken
  • Boyut
  • ”Fiziki
Güçlü, canlı, hareketli
Sibirya
Orta
Sibirya Kedisi Özellikleri ve Bakımı
Sibirya Kedisi

Sibirya Kedisi Özellikleri nelerdir? Karakteristik Yapısı

Sibirya Kedisinin karakteristik özelliklerini sıralarsak; Vahşi bir kedi türü iken halk tarafından evcilleştirilen Sibirya kedisi son derece enerjiktir. Vücut yapıları normal kedi boyutlarına göre daha iridir. İyi bir yüzücü olma özelliğine sahip olan Sibirya Kedisi, bu özelliği ile diğer kedi türlerinden ayrılmaktadır. Ayrıca;

  • Sahiplerine sadık bir kedi cinsidir.
  • Hemcinsleri ve köpekler ile iyi anlaşan tek kedi cinsi Sibirya kedisidir.
  • Meraklı olup eğlenmekten zevk alır.
  • Sibirya Kedisi zeki ve atik olması ile bilinir.

Karakteristik özellikleri nedeni ile hayvan severler tarafından tercih edilen Sibirya Kedisi, fiziksel özellikleri bakımından da tercih ediliyor. Gözlerinin renkli ve ışıl ışıl olması, ayrıca tüylerinin yumuşak ve gür olması kediyi diğer cinslerinden ayırıyor.

Sibirya Kedisi Özellikleri ve Bakımı
Sibirya Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Sibirya Kedisi Bakımı

10 ile 18 yıl yaşam ömürleri olan Sibirya Kedisinin göz ve kulak yapıları büyük ve yuvarlaktır. Üç katlı bir kürk yapısına sahip olan Sibirya kedisi koyu renk tonlarından oluşan tüylere sahiptir.. Sibirya Kedisine de diğer kedi türlerine yapılan bakımlar yapılır.

Özellikle tüylerinin sıklıkla taranması onları fiziksel ve ruhsal olarak rahatlatır. Kulakları hassas noktaları olup, bakım ve temizliği sık yapılmalıdır. Ayrıca diş bakımlarına da gerekli önem verilmelidir. Beslenmeleri için yaşlarına dikkat etmek gerekir.

Köpekler gibi sadık yapıya sahip olan Sibirya kedisi ağaçlara tırmanma özellikleri ile bilinir. Açık ve geniş alanları çok seven bu kedilerin sağlıklı bir yaşam sürmesi için sıklıkla açık alanlara salınmaları gerekir.

Sibirya Kedisi Özellikleri ve Bakımı
Sibirya Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Sibirya Kedisi Çiftleştirmek

Yetişkin bir Sibirya kedisinin ortalama boyu 45 cm ile 60 cm arasında olup yapılan araştırmalarda kalıtsal bir hastalıklarının olmadığı tespit edilmiştir. 58 hafta ile 62 hafta arası bir gebelik süreci geçiren Sibirya dişi kedisi eşini kendi seçer.

Dişi kedinin talebi ile çiftleşme gerçekleşir. Çiftleşme zamanında dişi kedi birden fazla çiftleşme gerçekleştirebilir. Dişi kedinin çiftleşme isteme süreci kızgınlık yani östrus dönemi olarak adlandırılır.

Ortalama 7 günlük bu kızgınlık döneminde çiftleşme isteyen dişi kedi kendine uygun eş arayışına girerek erkek kediler arasından eleme yapar. Eril kedinin dişi kedinin kulak ve baş emmesi ile başlayan süreç ilişkiye kadar devam eder. Sibirya kedisinin cinsel olgunlaşma yaşı 6 aylıktan itibaren başlar.

Yavru Sibirya Kedisi Bakımı

Yavru Sibirya Kedisi sahiplenildiği zaman bakımına önem verilmelidir. Özel mamalar ile beslenmeli, tuvalet alışkanlığı edinilmesi için kumu hazır olmalıdır. Bir Sibirya Kedi Yavrusu sahiplenildiği zaman bakımı, beslenmesi ve hangi aktiviteleri yapacağı, hangi hastalıkları geçirebileceği ve tedavi yöntemi hakkında ilgilisinden ya da bir veterinerden destek almak gerekir. Tırnak kesimi, kulak, diş temizliği ve banyosu periyodik olarak yapılmalıdır. Uzayan tüylerinin de kesilmesi gerekir.

Sibirya Kedisi Özellikleri ve Bakımı
Sibirya Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Sibirya Kedisi Sağlığı

Genetiksel hiç bir hastalığı olmayan Sibirya Kedisinin sağlıklı ve uzun ömürlü olması için beslenme ve temiz havaya ihtiyacı vardır. Soğuğa dayanıklı olan Sibirya Kedisi kolay kolay hastalanmaz. Sibirya Kedisinde en sık görülen hastalık böbrek hastalığı olup bu süreçte veteriner desteği almak gerekir.

Sibirya kedisi kedileri ne kadar yaşar?

Özellikle kuyruklarında bulunan bol tüy ile dikkat çeken, naif, neşeli ve sadakati ile bilinen Sibirya Kedisi iyi bakıldığı takdirde 18 yıl yaşayabilir. Ortalama yaş ömürleri ise 15 yıldır. Sibirya Kedisi özellikle Çin bölgesinde tercih ediliyor.

 

Sibirya kedileri En Yaramaz ve Oyuncu 5 Kedi Cinsi listemizde de bulunuyor. Listedeki diğer kedi cinslerine bakarak sizin için en uygun kediyi bulabilirsiniz.

En Yaramaz ve Oyuncu 5 Kedi Cinsi
En Yaramaz ve Oyuncu 5 Kedi Cinsi
Yorum Yap

Yorum Yap