İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar
  3. Savannah Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Savannah Kedisi Özellikleri ve Bakımı

featured

Vahşi görüntüleri ile kusursuz gözüken kürkü ve irilikleri ile dikkatleri çeken Savannah kedi türleri, dünyada bulunan en değerli kedilerden biridir. Bu kediler vahşi olup Afrika Servali ile yerel Afrika kedisinin melezlenmesi sonucu ortaya çıkan bir türdür. 1980 yıllarının sonunda keşfedilen bu kediler, Mau kedisi ve Bengal kedisi gibi birçok türe kaynaklık da etmiştir.

Bu kediler bazı ülkelerde alınan özel izinler ile beslenmekte olup üretimleri de kontrollü yapılmaktadır. Savannah kedilerinin dış görünüşlerinin farklı olması gibi karakterleri de farklıdır. Bu kediler suyla oynamayı çok severler ve bir köpek gibi hep sahiplerinin yanında dururlar. Bu nedenle özel bir ırk olarak evinde hareket ve neşe arayanlar için tercih edilmektedir.

Savannah Kedisi Özellikleri Nelerdir? Karakteristik Yapısı

Savannah kedisi, son yıllarda Türkiye’de oldukça popüler. Çocuklar arası iyi olduğundan dolayı farklı bir kedi türü sahiplenmek isteyenler için bu kediler uyumlu ve sakin yapıları ile tercih edilmektedir. Meraklı olan yapıları ile poşet, çekmece ve dolapları karıştırmayı çok severler.

Ayrıca fazla duygusal bir yapıya sahip olmalarıyla sahiplerine çok bağlı olurlar ve birlikte uyumayı severler. Boy olarak orta boy kediler sınıfında yer alırlar ve yetişkin olan erkek kedilerin boyu 62 ile 63 cm arasında olurken, yetişkin dişi kedilerde 56 ve 57 cm arasında değişiklik gösterir. Bunların yanında yetişkin dişi kediler 10 ile 11 kilo, yetişkin erkek kediler ise 13 kiloya kadar çıkabilmektedir.

Uzun ve atletik olan yapılarıyla zıplama yetenekleri oldukça iyidir. Göz renkleri siyah ve kahverengidir. Oldukça güçlü bir yapıya sahiplerdir, kalın olan kürkleri sayesinde soğuk havalara karşı oldukça dirençli bir yapıları vardır. Ancak sıcak havadan pek hoşlanmazlar. Günlerinin 12 ile 13 saatini uyuyarak geçirirler ve uyandıktan sonra oyun oynamayı çok severler.

Savannah Kedisi Bakımı

Bu kediler vahşi kedi geni taşıdıkları için başta sahiplerine alışmakta zorlansa da sahiplerine alıştıktan sonra sadakatleri çok yüksek olan hayvanlardandır. Yaklaşık olarak bir hafta içerisinde yaşadıkları ortama alışırlar. Doğada olmayı seven bu kedileri düzenli olarak dışarı çıkarmak ve ihtiyaçlarını gidermek çok önemlidir.

Tırmalama isteklerinden dolayı evlerde mutlaka kedi tırmalama tahtası bulunmalıdır. Avcılık içgüdüleri ve vahşi doğaları sebebiyle Savannah kedileri fare, balık, kuş veya kaplumbağa gibi hayvanlar ile aynı ortamda yaşamaları önerilmemektedir. Bu kediler ile köpekler çok iyi anlaştıkları için köpeklerin olduğu evde rahatça yaşayabilirler.

Bu kediler yavru ve yetişkin dönemlerinde çok fazla tüy dökmedikleri için haftada bir defa tüyleri taramak yeterli olacaktır. Aşı ve diğer bakımları için veterinere götürülmeli ve günlük ihtiyaçlarını karşılayacak porsiyonlarda mama verilmelidir.

Ayrıca düzenli diş fırçalama işlemini uygulamak ağız içerisinde oluşan enfeksiyonlara karşı en etkili çözüm olacaktır. Bu nedenle günde bir defa Savannah kedisinin dişlerinin fırçalanması önerilmektedir. Kulakları ise nemli ve yumuşak bir bez ile haftada bir defa silinmelidir.

Savannah Kedisi Çiftleştirmek

Savannah kedileri atletik, güçlü ve mermer gibi sağlam vücutlarıyla adeta leoparları andıran deri yapılarıyla bilinmektedir. Savannah kediler ile Bengal kedileri atalarının vahşi olması nedeniyle birbirlerine çok benzemektedir. Savannah kediler genel olarak büyük boylu olan kedilerdir. Kedi ırkları olarak dört kuşaktan oluşan Savannah kedileri, kedi yetiştiricilerinin Habeş kedisi, British Shorthair ve Mısır Mausu kedisi gibi kedi cinsleriyle çiftleştirmesi sonucu Asya Leopar kedilerini özel kılmayı sağlamaktadır.

Yavru Savannah Kedisi Bakımı

Yavru Savannah kedileri için ilk önce ucuz ve kalitesiz kuru mama almak bağırsak düğümlenmelerine sebebiyet verdiği için tercih edilmemelidir. Ödül maması olarak çiğ et verilmelidir. Savannah kedileri yapıları gereği çok düzenli oldukları için yemek saatlerine dikkat ederek her gün aynı saatlerde mama vermeye özen gösterilmelidir.

Mama kapları ve tuvalet yaptıkları yerler düzenli olarak temizlenmeli. Tırnak, kulak temizliği gibi bakımları için düzenli olarak aylık veterinere götürülmelidir. Ayrıca fazla tüy dökmedikleri için 10 günde bir tüylerinin taranması yeterli olmaktadır.

Savannah Kedisi Sağlığı

Savannah kedileri oldukça sağlıklı bir tür olarak bilinmektedir. Herhangi bir kalıtsal hastalıklarının olmadığı bilinse de piruvat kinaz eksikliğine karşı test yapılması önerilmektedir.

Savannah Kedileri Ne Kadar Yaşar?

Kaliteli bir beslenme ve uygun yaşama ortamlarının sağlanması durumunda ortalama olarak yaşam süreleri 20 yıla kadar çıkmakta olup dünyanın en uzun ömürlü kedi türleri arasında yerini almaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap