İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

Şanışer Kimdir? Nereli ve kaç yaşında? Şanışer gerçek adı ne?

Şanışer Kimdir? Nereli ve kaç yaşında? Şanışer gerçek adı ne?
+ - 0

Susamam şarkısıyla adını geniş kitlelere duyuran Şanışer, Ludovico albumü ve Gece gibi birbirinden güzel şarkılarıyla da biliniyor. Aslında kendisi şarkılarında da belirttiği üzere şan şöhret peşinde değil, bunu sevmiyor da. Sanat ve toplum için kendi yazdığı eserlerini kayıt alıyor.

Peki aslında Şanışer Kimdir? Nerede doğdu? Nerede yaşıyor?

Şanışer Kimdir? Hayatı ve Müzik Görüşü

Gerçek adı Sarp Palaur olan Şanışer, 1987 yılında dünyaya geldi. Aslen İzmir’li olsa da ilkokul ve ortaokul eğitimini İstanbul’da aldı. Hayat onu daha sonra Antalya’ya savurdu. Şuan Şanışer 34 yaşında.

2000’li yıllarda ilk kayıt denemelerini yapmaya başladı. Şubat 2008’de ilk solo albümü olan Ludovico’yu yayımladı.

Bu yıllarda onu etkileyen Sagopa Kajmer, Fuat Engin gibi isimlerdi. Mahlas seçmek rap dünyasının şanından. Sarp Palaur da o dönemlerde Farsça Türkçe isimlere meraklı olduğu için ‘Şer-i Şan (Kötülüğün Şanı)’ mahlasını seçti. Ancak bu isim Şehinşah ile benzerlik gösterdiğinden Şanışer olarak mahlasını değiştirdi. Hatta “Benim Adım Şanışer” şarkısında:

Şanışer ve Şahinşah

“Bu şarkıyı yazmadan bütün yorumları okudum
Hepinize teşekkür ederim, okşandı gururum
Ama bu taklit lafını harbiden çok içerledim

***

Kaçınız biliyo’ 2000’de biz Şeyho’yla kankaydık
Beraber gezer tozar evlerinde rap yapardık

***

Şeyho seni çok seviyorum
Ama bana illallah dedirdiler”

sözleri ile bu durumun onu ne kadar yaraladığını anlattı.

Kendisi bir röportajında Şanışer ismiyle ilgili şunları söyledi: “15 yaşında aldığım bir karar o. O dönem böyle eski Türkçe, Farsça isimler çok modaydı. Sagopa Kajmer etkisi sanırım.

Ben de Şanışer’i buldum kendime. Ama ismimden memnunum. Ya bana uydu, ya ismimden ötürü kariyerim böyle gelişti. Hangisi oldu bilmiyorum ama sonuçta şanıma yaraşır bir isim oldu.”

Şanışer müziği hakkında “Bu coğrafyada yaşayıp da bir şeyler yazmamak mümkün değil.Edebi anlamda kendime daha ziyade öz eleştiri yapıyorum. Kafamın içindekileri gerçekten iyi anlatabiliyor muyum? Ve kafamın içindekiler gerçekten anlatmaya değer şeylerle dolu mu? diye düşünüyorum. Haksızlığa çok fazla tahammül edemiyorum.” diyerek, vazgeçemeyeceği tek şeyin ailesi ve müzik olduğunu söylemiştir. Hayranları da onun bu içtenliğini sevmektedir.

Şanışer hakkında modern bir ozan benzetmesi yapsak, kimse karşı çıkmazdı.

Şanışer Albümleri

Açık ve Net – 2011

Şanışer

İlk resmi albümünde yer alan şarkıları daha melodik şarkılar. Sustuysam Asaletimden, Dünyanın Suçu, Son Sözlerim bu albümün içindeki şarkılar.  Rafet El Roman’ın prodüktörlüğünde çıkarmış olduğu Açık ve Net adlı albümü rap müzik camiasında oldukça tepki aldı.

12-15 – 2015

Şanışer

Şanışer’i tanımamız için oldukça önemli bir albüm. Benim Aklımdan Zorum Var, Anlat Bana gibi şarkıları bu albümde yer alıyor. Ayrıca Rafet El Roman işbirliği sonrasında onu sahnelere döndüren albüm de bu.

Onuncu Gün – 2015

Şanışer

Albümü 10 günde yapmasından dolayı Onuncu Gün adını vermiştir. Bu albümde yayımlanan ‘9 Yıl Öncesine Mektup’ şarkısı ile; 19 yaşında majör depresyon geçirdiğini, bir süre okulu bırakıp rap yaptığını, babasız bir evde büyüdüğünü, ‘Zeynep’ adında çok sevdiği bir sevgilisi olduğunu ve ‘Rafet El Roman’ ile yaptığı şarkıdan oldukça pişman olduğunu öğrendik. Onun hayatını bu albüm bize anlattı.

Otuzunca Gün – 2016

Şanışer

Bugün en sevilen şarkılarından Gece bu albümde yer alıyor. Ve evet, Şanışer bu albümü 30. günde çıkartmış. Yazamam Ecele, Ne İçin Yaşıyorum, Cinayet gibi parçalarını size tavsiye ederiz.

Ludovico II – 2018

Şanışer

‘Ludovico II’ albümünün hikayesi, yönetmeni ‘Stanley Kubrick’ olan “Otomatik Portakal” filminden gelmektedir. Filmdeki ‘Alex’ adlı karakter azılı bir suçludur. Alex’e cezasını çekmek için “Ludovico” tekniği uygulanır. Albüm isminde bu filmden etkilendiğini söyleyen Şanışer “Ludovico projesinde yapmaya çalıştığım şeyin bir metaforu…azcık tedavi edebilmek istiyorum insanları.” demiştir.

Umut – 2021

Şanışer

Son albümü Umut, büyük çıkış yapan şarkısı Susamam’dan sonra, aynı toplumsal duyarlılığı içeren bir albüm olarak karşımıza çıkmıştır.

Şanışer’in şarkıları birbirinden anlamlı cümlelerle dolu olmasıyla tanınıyor. Biz de sizler için Şanışer şarkılarındaki en anlamlı şarkı sözlerini derledik.

Önerilen Yazı
Şanışer Şarkılarındaki Anlamlı Şanışer Sözleri – Resimli Alıntılar

Ayrıca ruhunuzu yansıtan Şanışer şarkısını öğrenmek için tıklayın

Yazar Hakkında

Yorum Yap