İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Sakal Çıkarma Yöntemleri | 2018

Sakal Çıkarma Yöntemleri | 2018


İnternet ortamında onlarca sakal çıkarma yöntemi bulunmakta ancak bu yöntemlere başvuran kişiler kısa sürede uygulamaları zahmetli olduğu için kısa sürede pes etmekte. Halk arasında ‘köselik‘ olarak bilinen sakal problemi yaşayan erkeklerin sayısının %35 olduğunu biliyor muydunuz? Bu makalede köselik problemi yaşayan kişilerin kısa sürede doğal yollarla nasıl gür sakallara sahip olabileceğini ele aldık.

Sakal çıkarma yöntemlerine geçmeden önce sakal çıkarmak için bir çok kozmetik ürün ve saç ekimi gibi sakal ekimi yapıldığını da hatırlatalım. Bu makalede kozmetik ve ekim önerileri değil evde doğal yöntemlerle nasıl sakal çıkarabileceğinizi anlattık.

Aşağıda sizler için derlediğimiz bilgiler doğrultusunda doğal yöntemler ile kısa sürede gür sakallara sahip olabileceksiniz.

Sakal çıkarmak için en iyi yöntemler

Sakal Çıkarma Yöntemleri
Sakal Çıkarma Yöntemleri

Kısa süre içerisinde kozmetik ürünlere başvurmadan doğal sakallara sahip olabilmek için öncelikle sakal çıkmasını istediğiniz bölgede kıl köklerinin temiz olmasını sağlamalısınız. Kıl köklerinin temiz ve bakımlı olması durumunda sakalın çıkması kolaylaşacak ve kısa sürede istediğiniz sonuca ulaşabileceksiniz. Tabii bunun için sadece temizlik ve bakım yeterli değil!

Kıl köklerinin temiz ve bakımlı tutulmasından daha da önemli bir nokta varsa o da köklerin nasıl beslendiğidir. Aşağıda sizler için derlediğimiz sakal çıkarma yöntemlerine göz atın ve sizler için en uygun olan yöntemi belirttiğimiz gibi uygulamaya başlayın.

Unutmayın ne kadar kısa süre desek bile bu sakal çıkarma süreci minimum 2-3 ay sürmektedir. Buraya kadar yazdıklarımızdan kıl köklerinin yani kılın derinin altında kalan kısmının bakımının ve temizliğinin ne kadar önemli olduğunu anladığını varsayıp doğal yani bitkisel yollarla en hızlı sakal nasıl çıkarabileceğimize geçiyoruz.

Sakal çıkarmak için doğal (bitkisel) yöntemler

Saç dökülme problemi yaşayan kişilerde olduğu gibi köselik problemi yaşan kişilerinde kozmetik ürünler yerine doğal yöntemlere başvurmaları gerekiyor. Kimyasal ürünler kısa sürede olumlu sonuçlar vermekte olsa da bir süre sonra bu sonuçlar tam tersine dönebilmekte.

Sarımsak ve Tuz Yöntemi: Doğal yöntemlerle gür sakallara sahip olmak isteyen kişilerin en çok kullandığı formül olarak bilinmektedir. Bu yöntem için bir diş sarımsak ve az miktarda tuz gerekmektedir.

Uygulanış: Sarımsağın kabuğunu soyun. Kaşık veya başka bir nesne yardımıyla sarımsağın suyunu çıkarın. Sulanan sarımsağın üzerine az miktarda tuz atın. Sarımsağın tuzladığınız kısmıyla sakal çıkmasını istediğiniz bölgelerin üzerinde daireler çizerek 5 veya 10 dakika gel gitler yapın. Bu işlemin ardından yarım saat bekleyin ve yüzünüzü kimyasal madde içermeyen bir şampuan ile yıkayın. (Bu işlem için bebekler için üretilen özel şampuanları kullanabilirsiniz.)

Ceviz Yağı Yöntemi: Bu yöntem organik ceviz yağı kolay bulunamadığı için popüler bir uygulama olmasa da en güçlü sakal çıkarma yöntemlerinden biri olduğu söylenebilir. Ceviz yağının içeriğinde bulunan gözenek uyarıcı özelliği sayesinde kıl kökleriniz kısa sürede uyarılacaktır ancak bu yöntem sarımsak kullanılarak daha hızlı tepkiler vermektedir. (Ceviz yağını aktarlarda ve marketlerde bulabilirsiniz)

Uygulanış; Bir veya iki çay kaşığı ceviz yağını bir kaba koyun. Daha iyi sonuç almak için üzerine bir iki damla sarımsak suyu dökün ve karıştırın. Bir pamuk yardımıyla karışımı sakal çıkmasını istediğiniz bölgeye sürün. Bu işlemin ardından yarım saat kadar bekleyin. Daha sonra yüzünüzü sıcak su ile yıkayın ve mümkünse 5 dakika kadar yüzünüze sıcak havlu da tutabilirsiniz.

Tatlı Badem Yağı  ve Limon Suyu Yöntemi: Bu yöntemde en çok kullanılan uygulamalar arasında yer almaktadır. Vücuda onlarca faydası bulunan tatlı badem yağı, sakal çıkarma yöntemlerinde de yardımımıza koşuyor. Deriyi ve kıl köklerini beslediği öğrenilen badem yağı sakal çıkarmak isteyen kişilerin kullandığı en yaygın yöntemlerden biridir.

Uygulanış; Diğer yöntemlerde olduğu gibi bu yöntemde de ilk yapmanız gereken sakal çıkmasını istediğiniz bölgenin sıcak su yardımıyla temizlenmesi. 1 veya iki çay kaşığı ölçeğinde badem yağını bir kaba alın. 1 çay kaşığına iki damla, iki çay kaşığına dört damla olmak üzere limon suyu dökün. Limon suyunu gerçek limon sıkarak elde ederseniz daha olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Yağı ve limon suyunu karıştırın ve pamuk veya parmaklarınızın yardımıyla yüzünüze sürün ve yaklaşık yarım saat bekleyin. İşlemlerin ardından ılık su ile yüzünüzü durulayabilirsiniz. Bu işlemi iki, üç günde bir yapmanız gerekmektedir.

Zeytinyağı ve Limon Tuzu yöntemi: Limon tuzunun erimesi zor olduğundan dolayı bu yöntem çok tercih edilmese de kısa sürede doğal sakallara sahip olmak istiyorsanız mutlaka denemelisiniz.

Uygulanış;Göz kararıyla yeterli miktarda zeytinyağını bir kaba alın ve az miktarda limon tuzu ile karıştırın. Limon tuzu iri taneli olduğundan dolayı eriyene kadar bekleyebilir veya erime işlemini hızlandırmak için yağı ateşte ısıtabilirsiniz. Tuzun erimesini ısıtma yöntemiyle yaptıysanız yağın soğumasını bekleyin ve karışımı yüzünüze uygulayın. Diğer yöntemlerdeki gibi karışımı en fazla yarım saat yüzünüzde bekletin ve ılık suyla yüzünüzü yıkayın.

Yukarıda belirttiğimiz tüm yöntemler iki veya üç günde bir uygulanmalı ve yüzde en fazla yarım saat bekletilmeli. Yöntemlerin doktor tavsiyesi olmadığını hatırlatırız.

Sakal Çıkarma Yöntemleri yazımız şimdilik bu kadar. Sizin yorumlarınız ve bizim araştırmalarımız sonucunda yazı sürekli güncellenecektir. Aklınıza takılan, bize sormak istediğiniz tüm soruları aşağıdaki yorum kısmından sorabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (3)

  1. köse olan arkadaşlar için sakal gürleşmesi için çeşitli yöntem ve ilaçlar bulunmaktadır ancak bilir kişi olmadan denemek bence akıllıca olmaz.

  2. Sakal çıkarmak için çok iyi yöntemlerden biride bol bol su içmektir, Normal içtiğiniz suyun iki katını için hem sakallarınız daha hızlı çıkacak hemde sağlık açısından faydasını göreceksiniz.

  3. sakal çıkarmada sarımsak gayet güzel bir nimet örneğin sivilcelerden kurtulmak için zamanında suratıma sarımsak sürdüm sarımsak sürdügüm yerlerde gür bir şekilde sakal çıktı sakallarınızda boş kalan yerlere sarımsak sürmek sakallarınızın çıkmasına veya gürleşmesine iyi gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir