İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Saça Faydalı Gelen Yağlar Hangileridir? Nasıl Uygulanmalı?

Saça Faydalı Gelen Yağlar Hangileridir? Nasıl Uygulanmalı?

featured

Çeşitli nedenlerden ötürü saçlar yıpranmalara, dökülmelere ve kırılmalara maruz kalıyor. Saçları sağlıklı ve canlı tutmak için birçok yöntem uygulanırken, bu yöntemlerden çoğu kimyasal içerikli olduğu için saçlara daha çok zarar verebiliyor. Saçları doğal yağlar aracılığıyla kurtarmak daha kolay. Bitkisel özlü yağlarla saçlara evde bakım yaparak sağlıklı bir görünüme kazandırmak oldukça basittir.

Yazımıza geçmeden önce aşağıdaki yazımıza bakarak yaptığınız hataları tespit edebilirsiniz:

Önerilen Yazı
5 Maddede Saç Bakımında Yapılan Hatalar

Hindistan Cevizi Yağı

Saça Faydalı Gelen Yağlar

Besleyiciliği kanıtlanmış ve birçok alanda faydalı olan Hindistan cevizi yağı saçlar içinde oldukça faydalıdır. Zayıflamış ve incelmiş saçlarda kalınlaşmayı kolaylaştırıyor. Bununla beraber vitamin kaynağı olan bu yağ saçlara parlaklık ve canlılık kazandırıyor.

Saçlara Hindistan Cevizi Yağı Uygulama

Saça kuru olarak uygulanması zordur. Bunun için izlenilecek adımlar şunlardır;

  • Saçlara nemlilik kazandırmak için ıslatılmalıdır.
  • Sonrasında ellerde fazla olmamak şartıyla ıslatılarak yağ avuç içine sürülmelidir.
  • Saçlardan fazla kalın olmayacak şekilde tutamlar alınarak saç diplerinden uçlarına doğru yağ uygulanmaya başlanmalıdır.

Hindistan cevizi yağı oldukça yoğun kıvamlı bir yağdır. İyi durulanmalıdır.

Argan Yağı

Saça Faydalı Gelen Yağlar

Vitaminler bakımından oldukça zengin bir yapıya sahip olan Argan yağı, kırık uçlu ve yıpranmış saçların onarımında kullanılıyor. Yüksek derecede ısı uygulanmış saçların zarar görmemesi için argan yağı birebirdir.

Saçlara Argan Yağı Uygulama

Argan yağı diğer yağlar gibi yoğun değildir. Oldukça akışkan ve yumuşak bir yapısı bulunuyor. Bunun için saçların ve avuçların ıslatılmasına gerek duyulmaz. Doğrudan ele damlatılarak saçların uçlarına doğru uygulanabiliyor.

Jojoba Yağı

Saça Faydalı Gelen Yağlar

Saç derisinde yaşanan problemlerin önlenmesinde kullanılan doğal bir yağdır. Kepek probleminin çözülmesinde Jojoba yağı oldukça etkilidir. Kepekle birlikte zayıflayarak dökülen saçların güçlenmesine de yardımcı oluyor. Azalan saç hücrelerin artmasını sağlayarak saç dökülmesi veya kırılmasının azalmasını sağlıyor.

Saçlara Jojoba Yağı Uygulama

Birkaç damla avuca damlatılıp saç ve deri köklerine masaj yaparak uygulanmalıdır. Minimum bir saat, maksimum ise bir gece Jojoba yağı uygulanmış halde saçlar bekletilmelidir.

Badem Yağı

Saça Faydalı Gelen Yağlar

Badem yağı mineraller ve vitaminler bakımından oldukça zengin ve faydalıdır. Dermatologlar tarafından onaylanan bu yağın saçlar üzerindeki etkisi kanıtlanmıştır. Kuru ve cansız saçların nemlendirilmesinde ve parlaklık kazandırılmasında badem yağı maksimum etki sağlıyor.

Saçlara Badem Yağı Uygulama

Doğal bir nemlendirici olan badem yağını saçlara ve kafa derisine yumuşak hareketlerle yedirmek önemlidir. Nemin saç diplerinde kalabilmesi için bir gece bekletilmelidir. Bunun yanı sıra saçlar yıkandıktan sonra nemlendirici krem yerine badem yağı tercih edilebilir.

Zeytinyağı

Saça Faydalı Gelen Yağlar

Hayatın birçok alanında kullanılan zeytinyağının saçlara faydalı olduğu az biliniyor. İçerdiği vitaminler saçların güçlenmesine ve saç tellerinin kalınlaşmasına yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra saç gürleştirmek içinde oldukça etkilidir. Her saç tipine uygulanabilen zeytinyağının nemlendirici özelliği de bulunuyor.

Saçlara Zeytinyağı Uygulama

Saç derisinden başlayarak uçlara doğru sürülmelidir. Uygulama esnasında saçlarda ağırlık hissedilebilir. Yarım saat bekletildikten sonra iyice yıkanmalı ve bol su ile durulanmalıdır.

Üzüm Çekirdeği Yağı

Bu yağ son zamanlarda en çok tercih edilen bakım ürünleri arasında yer alıyor. Saç tellerinin güçlenmesini ve sağlıklı uzamasını sağlayan üzüm yağının faydaları saymakla bitmiyor. Saçların büyümesini ve canlanmasını sağlıyor. Bunun yanı sıra saç kaybının önüne geçiyor.

Saçlara Üzüm Çekirdeği Yağı Uygulama

Yağlı saç tiplerine oldukça faydalıdır. Yıkama yapmadan bir gece öncesinde saç derisine üzüm çekirdeği yağı uygulanarak sıcak tutulmalıdır. Sonrasında yıkama yapılmalıdır.

Lavanta Yağı

Saça Faydalı Gelen Yağlar

Hafif yağlardan olan lavanta yağı, saçların dolgunlaşmasını kolaylaştırıyor. Bununla beraber kaydedilmiş saçların kurtarılmasında etkilidir. Düzenli kullanıldığı takdirde saç çıkması için yardımcı oluyor.

Saçlara Lavanta Yağı Uygulama

Hafif bir yağ olduğu için saçlarda ağırlık yapmaz. Saç diplerine masaj yaparak yedirilmelidir. Maksimum bir gece bekletilmeli sonrasında yıkanmalıdır.

Saç bakımıyla ilgili diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz:

Önerilen Yazı
Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır? En Kolay 5 Yöntem!
Yorum Yap

Yorum Yap