İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. 5 Maddede Saç Bakımında Yapılan Hatalar

5 Maddede Saç Bakımında Yapılan Hatalar

Saç Bakımı

Bulunduğumuz durum içerisinde saçlarımıza gerekli bakımı göstermek hem sağlıklı saçlara sahip olmak hem de daha iyi hissetmek için çok önemli olabilir. Bununla birlikte, mevcut durum, uğraşmanız gerektiğinde sıklıkla saçınızın dökülmesine, kırılmasına veya daha fazla kurumasına neden olabilir. Bu nedenle bilindik geleneksel ve yanlış yöntemleri uygulamak yerine uzmanların önerdiği uygulamaları yapmak saç bakımı hususunda oldukça önemlidir. Özellikle de evde saç bakımı yaparken!

Çok Sıcak Su Kullanmak

Saç Bakımı

Saçı daha temiz hale getirmek için saçı kaynar suyla yıkamak çok zararlıdır. Ana akım düşünceye rağmen, saçları ısıtılmış suyla yıkamak saçı kurutur, yıpratır ve şaşırtıcı bir şekilde saç derisini tahriş eder. Bu şekilde saçlar ılık su ile yıkanmalıdır ve yapılabiliyorsa soğuk su tercih etmek daha yararlıdır.

Saç Maskesi Kullanmamak

Saç Bakımı

Saç maskesi kullanmanın birçok amacı olabilir: Saçın yıpranması, katılaşması, kuru görünmesi, ayrık kapanması, dökülmesi ve boyandığında lekelenmesi gibi sebeplerin başında gelmektedir. Bu nedenle, saç sorunlarının olağanüstü bir şekilde tanımladığı saç bakım maskeleri, belirlenen yoğun ilgiyi vererek kısa bir zaman diliminde saçların daha iyi ve daha doğal ve sağlıklı görünmesini sağlar. Saç maskesi evde saç bakımı yapan kişilerin sıklıkla kullandığı bir yöntemdir. Saç maskesi hazırlarken keratin kullanmak saçlarınız için oldukça faydalıdır.

Saçı Her Gün Yıkamak

Saç Bakımı

Saçınızı her gün tekrar tekrar yıkamak zarar verebilir. Bu kafa derisinin kurumasına neden olabilir. Her halükarda saçları uzun süre yıkamamak da sağlıklı bir durum değildir. Gün içerisinde saça bulaşan kalıntı ve kir, saç pedinin dökülmesine ve dökülmesine neden olabilir. Bu nedenle, çoğunlukla düz saç tiplerini gün aşırı yıkamak önerilmez. Kuru saç tiplerini daha az düzenli yıkamak tavsiye edilir.

Saçı Yanlış Kurutmak

Saç kurutma makinesi ile saça aşırı sıcaklık uygulamak saç telinin yapısına zarar verir. Artık bölgeleri son derece hassas proteinlerden oluşan saç telleriniz, yüksek sıcaklığa rağmen nemini kaybederek yıpranmaya karşı çaresiz hale gelir. Saçları kurutmak için en doğru ve en iyi yöntem, oda sıcaklığında kurumasını sağlamaktır. Bunu günlük yaşamda yapmak çok zor olma eğilimindedir.

Özellikle mevsimin daha soğuk döneminde birkaç tıbbi duruma neden olabilir. Bu yüzden saçlarımızı saç kurutma makinesi ile kurutmamız gerekiyor. Bunu yaparken de odaklanmak istediğimiz önemli odakları gözden kaçırmamalıyız. Saçınızı kuruturken, sürekli olarak saç kurutma makinesini soğuk veya sıcak ayarlarda çalıştırmaya özen gösterin. Duştan çıktığınızda saçınızı kurutmamaya çalışın. Bu nedenle, saç kurutma makinesini ıslak değil, hafif kurumaya başladığında uygulayın. Saçınızın kuru olduğunu hissettiğinizde döngüyü durdurun. Biraz yapışkan olmak sağlığınıza zarar vermez.

Aslında kuru saça uygulanan kurutma sistemi saçınıza daha çok zarar verecektir. Saç tellerinin ıslakken adaptasyon kabiliyeti yüksektir, ancak kuru saçın adaptasyonu son derece kısıtlıdır. Sonuç olarak, saçı kuruyken taramak normal yapısına zarar verir ve araların düzenlenmesini hızlandırır.

Saç Kırıklarını Aldırmamak

Saç Bakımı

Saçın bölümleri ve bölünmüş uçları, saçın çatallaşmasını ardından kötü bir görüntüye neden olur. Saç alternatif bir tonu andırır ve uzun vadede saygınlığını kaybeder, çatlaklar nedeniyle ihtişamını ve ışıltısını kaybeder.

Mevcut durumun önüne geçmek için çoğu zaman saçlardaki kapanmaları ortadan kaldırmalı ve saç bakımına daha fazla odaklanmalıyız. Saç gelişimi kökten uca ve saçın tasarımına göre dalgalanır. Saçların harap olmuş kapanışları sürekli olarak kendilerini düzeltmeye çalışırken, saçın gelişimi geri döner ve ideal seviyeye ulaşamaz.

Saçın biraz daha hızlı uzaması için bölünmüş bitişleri mümkün olduğunca sık ortadan kaldırmak önemlidir. Kırıldıktan sonra toparlanan saçlar kısa sürede başka bir şekil ve hacim kazanır. Bu hacimli saçı şekillendirmek her seferinde daha kolay olacak ve saçlar çok daha hazırlıklı olacak. Göz alıcı saçlara sahip olmak için ayrık kapanışlara odaklanmak şarttır. Kısa bir zaman diliminde kırılan saçlardan kurtulan saçların ne kadar değiştiğini algılayacak ve sizi gülümsetecektir.

Her şeye rağmen saçlarınız çok dökülüyorsa aşağıdaki yazımız size yardımcı olabilir:

Önerilen Yazı
Dökülen Saçları Yeniden Çıkarmanın En Hızlı 5 Yolu!
Önerilen Yazı
Saça Faydalı Gelen Yağlar Hangileridir? Nasıl Uygulanmalı?

 

Yorum Yap

Yorum Yap