İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Televizyon
  3. Reyting Sonuçları: 30 Mayıs Çarşamba | Diriliş Ertuğrul mu? Sen Anlat Karadeniz mi?

Reyting Sonuçları: 30 Mayıs Çarşamba | Diriliş Ertuğrul mu? Sen Anlat Karadeniz mi?


30 Mayıs çarşamba reyting sonuçları belli oldu mu? Televizyon yayıncılığının en önemli parçalarından biri olan reyting oranlarına göre dün en çok hangi dizi izlendi? Sen Anlat Karadeniz ve Diriliş Ertuğrul arasında gerçekleşen kıyasıya reyting mücadelesi nasıl sonuçlandı? Geçen hafta Çarşamba günü reyting oranlarında en çok hangi yapım izlenmişti? İşte merakla beklenen 30 Mayıs reytingleri;

30 Mayıs TOTAL reyting sıralaması;

30 Haziran TOTAL grubu izlenme oranlarında da sonuç değişmedi. Geçen hafta TOTAL’de zirvede yer alan Sen Anlat Karadenz 1,32 rating oranıyla bu hafta da birinci sırada yerini korudu. Geçen hafta ikinci sırada yer alan Diriliş Ertuğrul bu hafta da 10,51 rating oranıyla ikinci sırada yer aldı.

30 Mayıs AB reyting sıralaması;

30 Haziran AB grubu izlenme oranlarında da sonuç değiştiği söylenemez. TRT1’in başarılı dizisi Diriliş Ertuğrul 12,58 ratingle 1. sırada, Sen Anlat Karadeniz 9,11 rating ile 2. sırada yer aldı. 

Sen Anlat Karadeniz
23 Mayıs Çarşamba günü, yayınlandığı günden buyana izlenme rekorları kıran Sen Anlat Karadeniz dizisi TOTAL izlenme grubunda 14,03 rating 33,92 share oranıyla 1. sırada yer almıştı. Başarılı dizi AB izlenme grubunda 9,10 rating 22,10 share ile 2. sırada yer almıştı.

Diriliş Ertuğrul

Sezon finaline sayılı günler kalan Diriliş Ertuğrul dizisi gündeme yeni sezonda olacak yenilklerle gelmeye devam ediyor. Çarşamba gününün en çok izlenen iki dizisinden biri olan Diriliş Ertuğrul 23 Mayıs Çarşamba günü TOTAL izlenme grubunda 9,97 rating, 24,03 share oranı alarak ikinci sırada, AB izlenme grubunda ise 11,48 rating 28,13 share oranı ile birinci sıraya konumlanmıştı.

REYTİNG NEDİR?

Kelime anlamıyla ‘izlenme oranı‘ anlamına gelen Reyting, dilimize İngilizce ‘rating‘ sözcüğünden geçmiştir. Reyting, izleniş durumu, izlenme ve ölçümleme anlamlarına gelmektedir. Türkiye’de reyting ölçümlemeleri TİAK ve Kantar Medya (TNS) tarafından yapılmaktadır. Günlük reyting sonuçları TİAK ve TNS tarafından sadece Dijital Medya Planlama Şirketleri ve Ulusal Kanallar ile paylaşılmaktadır. Tabi bu sonuçları alabilmek için belirlenen şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Günlük ölçümlenen izlenme oranları yani reytingler, ölçümlemeye dahil olan her kanalda yayınlanan programların teker teker izlenme oranlarını yansıtır. Kanal yönetimi ve reklam verenler bu sonuçlara bakarak programın izleyici etkileşimini görmektedir. Bu sonuçlar doğrultusunda programların yayın ömrü belirleniyor ve reklam verenler hangi program saatinde reklam yayınlanacağına karar vermektedir.

Yani reytingler izleyici için sadece programın ne kadar izlendiğini görerek dizinin akıbeti hakkında fikir edinmesine yardımcı olmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap