İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sinema
 3. Reyting nedir? Nasıl ölçülür? Reytingler neden önemli?
Trendlerdeki Yazı

Reyting nedir? Nasıl ölçülür? Reytingler neden önemli?

featured

Reyting nedir? Her evin olmazsa olmazı, en çok kullanılan teknolojik aletlerin başında gelen Televizyon’da her gün yüzlerce program yayınlanmakta. Hal böyle olunca zamanımızın büyük bir kısmını televizyon karşısında geçirmekteyiz. Türkiye’de 2007 yılında yapılan bir araştırmada saat 18:00 ile 00:00 arası yaklaşık 30 milyon kişinin televizyon izlediği ortaya çıktı. Haber, Spor, Eğlence, Dizi, Belgesel ve Yarışma programları başta olmak üzere bir çok televizyon programları ekranlara geliyor. Bazı yapımlar yıllarca ekranlarda olurken bazıları ise kısa bir süre yayınlandıktan sonra yayından kaldırılıyor. Bu yapımların yayından kaldırılmalarının tek sebebinin reytingler olduğunu biliyor muydunuz?

Dünyada en etkili reklam birimlerinden biri de televizyondur. Günün her saati kanallar belli izlenme oranlarına sahiptir. Bu oranları elde etmek için reyting ölçümleme sistemi kurulmuştur. Bu ölçümleme sonuçları sayesinde elde edilen veriler doğrultusunda kanalların tek kazanç kaynağı olan reklamların fiyatları belirlenmektedir. Bir kanal hangi saat daha çok izleniyorsa o saatin reklam ücreti de o kadar artmaktadır. Bu nedenle televizyonun en aktif kullanıldığı 18:00 ile 00:00 saatleri arasındaki reklamlar çok değerlidir. Kanalların daha yüksek kazançlar elde etmesi için akşam saatlerinde yayınlandığı programların o kadar yüksek izlenme oranlarına sahip olmaları gerekmektedir. Bu nedenle bir çok dizi reyting sıralamasında düşük oranlar aldığı için yayından kaldırılmaktadır. Bu yazıda “reyting nedir, nasıl ölçülür, reytingler neden önemli” gibi tüm merak edilen soruların cevaplarını bu yazıda derledik.

REYTİNG NEDİR?

Kelime anlamıyla ‘izlenme oranı‘ anlamına gelen Reyting, dilimize İngilizce ‘rating‘ sözcüğünden geçmiştir. Reyting, izleniş durumu, izlenme ve ölçümleme anlamlarına gelmektedir. Türkiye’de reyting ölçümlemeleri TİAK ve Kantar Medya (TNS) tarafından yapılmaktadır. Günlük reyting sonuçları TİAK ve TNS tarafından sadece Dijital Medya Planlama Şirketleri ve Ulusal Kanallar ile paylaşılmaktadır. Tabi bu sonuçları alabilmek için belirlenen şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Günlük ölçümlenen izlenme oranları yani reytingler, ölçümlemeye dahil olan her kanalda yayınlanan programların teker teker izlenme oranlarını yansıtır. Kanal yönetimi ve reklam verenler bu sonuçlara bakarak programın izleyici etkileşimini görmektedir. Bu sonuçlar doğrultusunda programların yayın ömrü belirleniyor ve reklam verenler hangi program saatinde reklam yayınlanacağına karar vermektedir.

Yani reytingler izleyici için sadece programın ne kadar izlendiğini görerek dizinin akıbeti hakkında fikir edinmesine yardımcı olmaktadır.

REYTİNGLER NASIL BELİRLENİYOR?

Türkiye’de ilk reyting ölçümü 1989 yılında, Avrupa’nın bir çok ülkesinde ölçümleme hizmeti veren AGB Nielsen şirketi tarafından yapılmıştır. Bir süre AGB Nielsen tarafından yapılan reyting ölçümlemesi günümüzde TNS (Kantar Medya) ve TİAK tarafından yapılmaktadır.

Reytingleri ölçümlemek için ‘peoplemeter’ adı verilen cihaz kullanılmaktadır. Bu cihaz TNS tarafından belirlenen bazı kriterler doğrultusunda ailelerin ekonomik ve eğitim durumları ve kişi sayıları göz önünde bulundurularak belirli sayıda hanelere yerleştirilmiştir. 2005 yılında açıklanan resmi bilgilere göre, Türkiye’de 2201 hanede ‘peoplemeter’ cihazı bulunmaktadır. Haneler ölçümlemeye yardımcı olurken bu sistemden hiç bir maddi gelir elde etmemektedir ancak TNS tarafından zaman zaman hanelere ev eşyaları gibi hediyeler dağıtılmaktadır.

Özel bir kumandası bulunan reyting ölçümleme cihazı o an kaç kişinin televizyon izlediğini gözlemlediği gibi, her aile bireyinin yaşlarını belirleyerek, kumandadan kişiye göre numara ataması da yapabilmektedir. Peoplemeter cihazı her 9 dakikada bir ekrana ‘aynı kişiler mi izliyor?’ sorusuna getirir. Ve bu bilgiler doğrultusunda ailelerin ekonomik ve eğitim düzeylerine göre TOTAL, AB, ABC+ reyting gruplarında sıralama yapılmaktadır.

TOTAL, AB, ABC+ REYTİNG NE DEMEK?

TNS ve TİAK işbirliğiyle ölçümlenen reytingler dört farklı kategoride sıralanmaktadır. Bu kategoriler A/B, C1, C2, D/E ‘dir. Bu kategoriler yine hanelerin eğitim ve ekonomik düzeylerine göre sıralanmaktadır. Eğitim düzeyi yüksek olan hanelerin izlenme oranları AB reytingleri listesinde görüntülenir. C ve D,E grupları ise gelir düzeyi düşük olan aile bireylerinin izlenme oranlarını yansıtır. TOTAL reyting oranları tüm bu gruplarının toplamını göstermektedir.

DUYURU: 2018 YILININ EYLÜL AYINDAN İTİBAREN TİAK’IN ALDIĞI KARARA GÖRE İNTERNET SİTELERİNİN REYTİNG SONUÇLARINI YAYINLAMASI YASAKLANMIŞTIR! BU NEDENLE TİAK TARAFINDAN YAYIN HAKLARINI ALMAYAN HİÇ BİR SİTE GÜNLÜK REYTİNG VERİLERİNİ PAYLAŞAMAMAKTADIR.

Reyting nedir? Nasıl ölçülür? Reytingler neden önemli? yazımız 26.03.2019 tarihinde güncellenmiştir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (5)

 1. 3 sene önce

  Verdiğiniz Bilgiler Çok Güzel Ve Sade Bilgiler Teşekkürler

 2. Reyting bana göre vatandaşların sayesinde birilerinin cebini bolca doldurmasıdır..

  Biz izleyelim reytingler artsın onlar parayı götürsün 🙂

 3. 3 sene önce

  Sanırım bu gibi içerikleri güncel tutmanız sosyal medyayı birazda olsun kıskandırdınız. İnsanların sosyal medyada aramakta olduğu bilgiler sizin sitenizde bu harika! başarılar dileriz.

 4. 3 sene önce

  Reyting tv kanallarının reklam ölçümü ve izlenme oranlarına göre takipçilerin takibini yapan sinyal ölçen bir varsayım ortalama değeri. Reyting nedir ne değildir bilemem ama reyting için yapılanları görünce üzülmemek elde değil. Youtube için söylenen sahte başlıklar gibi daha fazla reklam için daha fazla izlenme.

 5. benim anlamadıgım belli insanların tercihi reytingi belirliyo gemel toplam olmadığı için haksizlk oluyo tabiki sacma filmler dururken kaliteli filmler kalkiyo neye gore kime göre yani

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir