İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Ramazanda ağız kokusu nasıl geçer?

Ramazanda ağız kokusu nasıl geçer?

Ramazanda ağız kokusu neden olur? nasıl geçer? Ramazan'da ağız kokusunu önlemenin en kolay yolları nedir? Ağız kokusu için hangi bölüme gitmek gerekiyor? Oruçluyken ağız kokusundan kurtulma yolları bu yazıda.


İçindekiler

Ramazanda aç ve susuz kalan bünye ağız kokusunu da beraberinde getirmektedir. Oruç tutan hemen hemen herkesin yaşadığı ağız kokusu sorunu nasıl geçer? Ramazanda ağız kokusunu önlemek için neler yapabiliriz? Ağız kokusu hangi nedenle oluşur?

Ağız hastalıkları, mide rahatsızlıkları, solunum, böbrek ve karaciğer hastalıkları başta olmak üzere bir çok rahatsızlık ağız kokusunu tetiklemektedir. Hatta günümüzde bir çok rahatsızlık ağız kokusuyla anlaşılabilmektedir. Ancak sadece oruçluyken ağız kokusu problemi yaşıyorsanız korkmanız gereken bir şey olmadığını söyleyelim.

Uzmanlar ramazan ayında oluşan ağız kokusunun fizyolojik nedenlerle ortaya çıktığını, herhangi bir hastalığın habercisi olmadığını ve tedavisinin de olmadığını söylemektedir. Fizyolojik ağız kokusu yani, açlık ve susuzluktan ortaya çıkan koku sadece iyi bir ağız bakımı ile engellenebilmektedir.

ORUÇLUYKEN AĞIZ KOKUSU NASIL ENGELLENİR?

Diş çürüğü ve diş eti hastalıkları gibi rahatsızlıklardan birine sahipseniz ne kadar dikkat ederseniz edin oruçluyken ağız kokusu problemi yaşama olasılığınız çok yüksektir. Ağız sağlığı problemim yok ancak ağzım kokuyor diyorsanız aşağıdaki adımları uygulamanız yararınıza olacaktır.

İftar ve Sahurdan sonra diş temizliği!

Ramazanda ağız kokusunu engellemenin en pratik yolu diş temizliğinden geçmektedir. Özellikle sahurdan iftara kadar geçen süre zarfında ağızdaki bakteriler kolaylıkla üreme fırsatı bulurlar. Diş temizliğini önemsememek ağız kokusuna ve diş çürümelerini beraberinde getirmektedir. Diş temizliği yapılmayan ağızda oluşan bakteriler asitlenmeye neden olurlar.

Ağız temizliği yapılırken dişler kadar dil yüzeyi ve diş etlerinin temizliğine de önem göstermek gerekir. Diş ipi ve tuzlu su ile gargara yapmak ağız kokusu probleminizi önlemenize yardımcı olacaktır.

Tatlı, Asitli ve Karbonhidratlı yiyecek ve içeceklerden uzak durum!

Oruçlu bünyenin yeme içme fonksiyonları azaldığı için, tükürük bezlerinin ürettiği salgı ve yıkama seviyesi azalmaktadır. Bu nedenle bakterilerin üremesi ve dişlerde çürük oluşumunun hızlandığı görülmektedir. Ramazanda diş çürüklerinden korunmak için tatlı, asitli, karbonhidratlı yiyeceklerden uzak durulması önerilir. Tatlı ve asitli içecekler her ne kadar ramazan sofralarının olmazsa olmazı olsa da ramazan ayında yeme içmemize maksimum seviyede dikkat etmek ağız kokusunu da önlememize yardımcı olacaktır.

Ağız Kokusu İçin Hangi Doktora Gidebilirim?

Ağız kokusu problemi doğuştan olmadığı gibi her yaşta görülebilmektedir.  Ağız bakımın düzenli yapmanız ve yeme içmenize dikkat ettiğiniz halde ağız kokusu problemi yaşıyorsanız mutlaka uzman hekime danışmalısınız.

Ağız kokusu problemi için Kulak Burun Boğaz muayenesinden geçmelisiniz.

Ağız kokusu en çok, sinüzit, bademcik iltihabı, diş ve diş eti hastalıkları, mide ve bağırsak sistemi hastalıkları, dil kökündeki mantar enfeksiyonlarından dolayı görülmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. _avatar

    ramazanda ağız içi dezenfekte ve hijyen gerçekten çok önemli aksi halde hem kendiniz hem etrafınızdaki insanlar rahatsız olabiliyor paylaşım için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir