İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Rahim Ağzı Kanseri Nedir? Serviks Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Rahim Ağzı Kanseri Nedir? Serviks Kanseri Belirtileri Nelerdir?
Rahim Ağzı
+ - 0

Rahim ağzı kanserinin en belirgin özelliği vajinal kanamadır. Vajinadaki kanama bazen cinsel ilişkiden dolayı bazen de adet dönemleri dışında ve menopoz sonrası dönemde de görülmektedir.

Diğer 3 belirtisi ise cinsel ilişkide ağrı hissidir. Aşırı vajinal akıntı, adet dönemlerinin anormal seyretmesi Serviks yani Rahim ağzı kanserinin belirtilerindendir. Eğer bu hastalık ileri seviyelerde ise çok görülen vajina kanaması kişide kansızlığa yol açacaktır. Sırtta, bacakta ve alt karında geçmeyen ağrı da görülebilir.

Hastalık sebebi ile oluşan kitle idrar yaparken ağrıya sebep olabilir. Diğer kanser türleri dede olduğu gibi istemeden kilo kaybı yaşanabilir. Bunlar Serviks yani rahim ağzı kanseri belirtilerinden genel olarak rastlanan belirtilerdir.

Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Nedir?

Serviks Kanseri yılda yaklaşık olarak 500.000 kişiyi etkileyebilir. Kadınlar üzerinden en sık rastlanan kanser türüdür. Bu kanser Rahim ağzında gelişir. Rahim ağzı yüzeyini hücre tabakası anormal bir hücre yapısına dönüşünce kanser hücreleri ortaya çıkmaktadır.

Eğer bu kanser hücreleri erken tedavi ile kontrol altına alınmazsa Rahim ağzı kanseri meydana gelebilir. Bu değişimleri meydana getirme en temel öğe, HPV olarak bilinir. HPV virüsü genital siğillere beden olduğu da bilinmektedir.

Cinsel yol ile bulaşır. Rahim ağzı kanserine tütün kullanımı, bağışıklık sisteminin baskılanması, yüksek doğurganlık sayısı, birden fazla cinsel partnerin olması, erken yaşta cinsel ilişki yaşanması Rahim ağzı kanserine risk faktörü oluşturabilecek bazı faktörlerdir

Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Nedenleri Nelerdir?

HPV virüsü Rahim ağzı kanserlerinin yaklaşık olarak %88’unda meydana gelir. Cinsel yolla bulaşan bu HPV virüsü, genital bölgede siğile nesne olur. Vajinal, anal ya da oral ilişkide deri temsi sonucu İnsanlar arasında yayılım gösterir.

Bu virüslerden pek çoğu düşük riskli virüslerdir. Rahim ağzı kanserine sebebiyet vermeyen 100’den fazla çeşitli HPV türü vardır. Kanser ile ilişkilendirir HPV virüs sayısı ise 20 olarak bilinir. Rahim ağzı Kanserinin %70’den daha fazlası yüksek risk bulunduran HPV türü olarak adlandırılır. Yüksek riskli bu HPV türleri kansere sebep olabilir. Bu Rahim ağzı kanserinin tek sebebi HPV değildir. Sigara kullanımı da bu Rahim ağzı kanserine sebep olabilir.

Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri Belirtileri

Cinsel açıdan aktif olan kadın ve erkekte deri teması sonucu bazı enfeksiyonlar bulaşabilir. Bu enfeksiyonların birçoğu hastalığa sebep olmaz. Fakat bazıları erken teşhis edilmezse kansere sebep olabilir. Peki rahim ağzı kanseri belirtileri nelerdir?

 • İdrar yaparken ağrı oluşumu
 • İki bacakta ya da tek bacakta şişlik
 • Bazen pis kokulu vajinal akıntı
 • Anormal derecede vajinal akıntı
 • Cinsel ilişki esnasında ağrı oluşması
 • Cinsel ilişki sonrasında gelişen kanama
 • Menopoz sonrası kanam ya da lekelenme meydana gelmesi
 • Adet dönemi aralarında oluşan hafif kana ya da kan lekesi

Bunlar rahim ağzı kanseri belirtilerinden sadece bazılarıdır. Bu belirtilerden herhangi biri gözlemlenirse mutlaka uzman bir doktordan bilgi almak gerekir.

Rahim Ağzı Kanserinden Korunmanın Yolları

Dünyada her yıl 500.000 kişiden fazla insan Serviks Kanseri ile karşı karşıya kalmaktadır. Rahim ağzı kanser tamamen önlenebilen bir kanser türüdür. Cinsel yollarla bulaşan bu kanserden korunmak mümkündür. Peki Rahim ağzı kanserinden korunma yolları nelerdir?

 • HPV virüs riski aşı ile en az seviyelere indirilebilir. Bu HPV aşısı, kanser riskini yok edecektir.
 • 21 ile 65 yaş arasına olan kadı kara smear ve HPV testi gibi rutin tarama testleri yapılarak seviks kanseri erken teşhis edilebilir. Bu Rahim ağzı kanserinden sizi korumada etkili bir yöntem olabilir.
 • Bu Rahim ağzı kanserinden korunmak için en temel yollardan bir tanesi de cinsel ilişki konusunda aktif olan kişilere kondom kullanımı önerilir. Bu kondom sayesinde insanlar cinsel ilişki esnasında temastan kalınmış olacaktır bu da Rahim ağzı kanserine karşı kişiyi korur.
 • Tek eşitlik kanser riskini düşürür.

Bütün bunlar Rahim ağzı kanserinden korunma yollarıdır. Rahim ağzı kanserine yakalananlar için kullanılan 2 yöntem vardır. Bu yöntemler cerrahi ve radyoterapi olarak ikiye ayrılır Radyoterapi yöntemi rahim ağzı kanserinin bütün evrelerinde kullanılabilir bir yöntemdir. Erken evrelerde daha çok cerrahi tedavi yöntemi tercih edilir. Eğer kişide ileri evre bir kanser teşhisi konulmuşsa buradaki birinci tercih radyoterapi olacaktır. Tümör göre farklı cerrahi teknikler uygulanabilir. Her hastalık bazen aynı belirtiler gösterebileceği için bu konuda bilgi alınabilir.

Yazar Hakkında

Yorum Yap