İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Hayvanlar
  3. Pug Özellikleri ve Bakımı

Pug Özellikleri ve Bakımı

featured

Pug köpek ırkları Mops ve Carlin ismi ile de bilinirler. Bu köpek cinsinin kökeni uzak doğuya dayanır. Bilimsel isimleri Canis Iupus familiaris’dur. Dünyanın en eski köpek ırklarından biri olarak kabul edilir. Kökeni M.Ö 5. yüzyıla kadar uzanır. Sahiplerine karşı sevecen bir yapıya sahiptirler ve oldukça duygusal bir köpek türüdür. Apartman dairesinde bakılması gayet uygundur. Çok fazla enerjik bir yapıya sahip değildir.

Bu yüzden ev içinde hareketleri ile pek fazla sorun çıkarmazlar. Genelde kayısı rengindedir. Patileri ve burunları siyah renkte olur. Bu köpek ırkları daha çok süs köpeği olarak yetiştirilir. Fakat gelişmiş görme özelliklerine sahip olmalarından dolayı bazı ülkelerde bekçi köpeği olarak da kullanılır. Tüy uzunlukları bacakları gibi kısadır. Ülkemizde en çok beslenen köpek ırklarından biridir.

Pug Fiziksel Yapısı

Küçük boyutlarda olan bir köpek cinsidir. Bu türde olan köpeklerin fiziksel özellikleri erkek ve dişilere göre farklılık göstermektedir. Erkek köpeklerin boyları 30-38 cm arasında olabilir. Dişilerin boyları ise 30-35 cm arasındadır. Metabolizmaları çok hızlı bir şekilde çalışır. Bu yüzden çok fazla besin tüketseler ile çok fazla kilo almazlar. Ağırlıkları hem dişilerde hem de erkeklerde 9 kiloya kadar çıkabilir. Pug köpek ırklarının bacakları oldukça gelişmiş bir yapıdadır. Çok hızlı hareket edebilirler. Ön bacaklarının kısa olmasından dolayı iyi yüzücü değillerdir. 2 yaşından sonra yoğun olarak tüy döktüklerinden dolayı haftada 1-2 gün taranmalılardır.

Pug Eğitimi

Pug köpek ırkları çok zeki bir ırktır. Fakat eğitilmeye çok elverişli bir köpek cinsi değildir. Eğitime karşı sıkılan bir yapıya sahip olduklarından dolayı eğitim sırasında huzursuzluğa kapılırlar ve komutlara karşı itaat problemi çıkarırlar. Ancak hareketli bir yapıya sahip olduklarından dolayı verilen eğitimin buna yönelik olması eğitimi başarılı kılabilir. Bazılarında havlama gibi problem olduğu için bunun eğiti mutlaka erken yaşta verilmelidir. Genç yaşta sosyalleştirilmesi eğitim için önemeli bir faktördür. Diğer köpek ve hayvanlar ile de rahat bir şekilde uyum sağlayabilirler. Verilen eğitimler muhakkak ödüllendirme yöntemi ile olmalıdır. Ödül olarak da Pug köpek cinslerinin sevdiği mama kullanılırsa eğitim daha başarılı ilerler.

pug

Pug Bakımı

Eğlenceli ve sevecen bir köpek olmanın ve genelde süs köpeği olarak tercih edilen bu köpek ırkı az bakım gerektiren bir dosttur. Bu özelliği de Pug’ları yaşlı insanlar için uygun bir köpek olmasını sağlar. Burunları basık olduğu için yüksek sıcaklıklara ve neme karşı rahatsız olurlar. Bu köpek ırkı kesinlikle ev köpeğidir ve açık havada bakılmaması gerekir. Kıvrımlı bir yüz şekline sahip olduklarından temizliğine önem verilmelidir. Yüzlerine de kırıntılar veya tükürüklerin birikmesi bu köpek ırklarında göz enfeksiyonlarına yol açabilir.

Tüy bakımı da dikkat edilmesi gereken diğer bir husustur. Bu köpek cinslerinin diğer köpeklere nazaran daha fazla su ihtiyaçları vardır. Su ihtiyaçlarını karşılamak için şebeke suyu yerine temiz su verilmelidir. Nefes darlığı gibi problemleri olan bu köpeklere yaz aylarında güneşin altında yürüyüş yaptırılmamalıdır. Bahar aylarında alerji olabilirler ve bu durum onlarda agresifliğe yol açabilir. Düzenli olarak tırnak kesimleri özel köpek tırnak makasları ile yapılmalıdır.

Pug Çocuklarla Arası

Sevimli ve dost canlısı olama özellikleri ile çocuklarla gayet iyi anlaşırlar. Çocuklarla harika bir şekilde uyum kurabilir ve onlarla tüm gün oyun oynayabilirler. Enerjilerinin sonu olmayan bu köpek ırkları harika bir ev köpeği olmanın yanı sıra çocuklar içinde çok iyi birer dostturlar. Normalde sakin bir yapıya sahip olsalar da çocuklarının onlara karşı gösterdikleri sevgi ile bir anda enerji patlaması yaşayabilir.

Yorum Yap

Yorum Yap