İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık
 3. Prozac Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

Prozac Nedir? Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri Nelerdir?

featured

Prozac, SSRI olarak bildiğimiz bir antideprasandır. Etken maddesi ise Fluoksetindir. Çoğunlukla desresyon tedavisinde, adet öncesi oluşan sendroma, obsesif kompülsif bozukluk ve yeme bozukluğu tedavilerinde Prozac kullanılır. Ülkemizde reçeteli olarak, şurup ve kapsül şeklinde bulunur. Eski antdeprasanlara bakıldığında Prozac yan etkileri daha azdır.

Genelde yan etkilerinin en yaygın olanı baş ağrısı, mide bulantısı ve uyku sorunudur. İlacın yan etkileri çok hafif seyreder ve birkaç haftaya bu yan etkiler tamamen geçebilir. Kendinizi artık daha iyi hissettiğinizde Prozac kullanımına ara vermeniz yanlıştır. İlacı doktor kontrolünde, yan etkilere maruz kalmamak için adım adım bırakmanız gerekecektir. Prozac en yaygın depresyon tedavilerinde kullanılır.

Prozac (fluoksetin) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Prozac panik atak, depresyon, ciddi yeme bozuklukları, adet öncesi sendromu ve obsesif kompülsif bozuklukları tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Prozac sayesinde uykunuz, ruhsal durumunuz, iştahını ve enerjiniz artarak daha normal bir şekilde günlük hayatınızı yaşamınızda yardımcı olur. Endişe korku, panik atak ve istenmeyen bazı düşüncelerin sayısını azaltır. Sürekli sayma, sık sık el yıkama gibi takıntılı durumların azalmasını sağlar.

Adet dönemi öncesinde iştah artışı ve sinirlilik semptomlarının azalmasına yardım bir ilaçtır. Procaz doz belirlemesi yapılırken, yaşınız, hastalığınız, vücudun ilk doz alımında sonra verdiği cevap ve hastalığınızın durumuna göre belirlenir. Procaz bazı hastalıkları taşıyan için kullanılması sakıncalı olabilir. Bu hastalıklar Epilepsi, Ülser, diyabet ve karaciğer problemleri olarak sıralanabilir.

Kullanım Şekli

Procac kullanım süresi insana insana ve tedaviden tedaviye göre değişmektedir. Depresyon tedavilerinde en az 6 ay kadar kullanılması uygun görülür. Bu verilen süre kesinlik ifade etmez, çünkü tedavi sürecini hekim bazı kriterlere göre netleştirecektir. Peki, Prozac kullanım şekli nasıldır?

 • Doktorun reçetede belirtmiş olduğu dozu, günün herhangi bir uygun saatinde bir bardak su ile almak gerekir.
 • İlaç sizlerin hastalığına ve durumunuza göre doktor tarafından belirleneceği için kesinlikle kendi kafanızdan doz belirlemesi ve değiştirmesi yapmamanız gerekir.
 • Genelde ilaç daha düşük dozla başlatılarak zamanla artırılır. Bunun sebebi ilacı yan etkilerini daha da aza indirmektir.
 • İlacı kullandığınız saati unutmamak ve daha fazla dozu almamak için kendinize belirlediğiniz bir saatte düzenli olarak almak daha faydalı olacaktır.
 • Çift doz veya daha fazla doz kullanımından kaçınılması gerekir.
 • Prozac sıvı formda ise ilacın içerisinde çıkan ölçek ile dozunuzu almanız gerekir. Evde bulunan kaşık veya farklı ölçeklerle ilaç alınmamalıdır.

Prozac kullanım şekli bu şekildedir.

Prozac Yan Etkileri Nelerdir?

Prozac kullanımında mutlaka bazı yan etkilerle karşılaşılabilir. Bu yan etkileri en aza indirmek için bazı önlemler alınabilir. Peki, Prozac yan etkileri nelerdir?

 • Mide bulantısı Prozac yan etkilerindendir. Bu yan etkiyi en aza indirgemek için, ilaç yemekten sonra veya yemekle birlikte alınmalıdır. Aç veya tok karnına almak önemli bir konu değildir.
 • Uykusuzluk ilacın bir diğer yan etkileri arasındadır. İlacı sabah almanız önerilir.
 • İlacı yan etkilerinden bir tanesi olan ishal de, yeteri kadar su almanız ile daha aza indirgenebilir.

İlacın az da olsa görülen yan etkileri bu şekildedir. İlaç kullanana kişiler bu yan etkileri hafif olarak görebilir. Yorgunluk ve güçsüzlüğü, ciddi dikkat dağınıklığı, ciddi alerjik reaksiyonlar, durdurulamayan kanama durumları, kanlı kusma, ileri derecede baş dönmesi ve bayılma gibi yan etkiler görüldüğünde ise mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir. Bu yan etkiler 100 kişide en fazla bir kişide görülebilir. Bunlar çok ciddi yan etkilerdir.

Yorum Yap

Yorum Yap