1. Ana Sayfa
  2. Oyun
Trendlerdeki Yazı

PlayStation 5 ne zaman çıkacak?

Teknoloji meraklılarının heyecanla beklediği PlayStation 5 ne zaman çıkacak? Sony'nin yetkili isimleri hangi tarihi işaret ediyor?

PlayStation 5 ne zaman çıkacak?
+ - 0

Sony Interactive Entertainment başkanı ve CEO’su John Kodera geçtiğimiz aylarda PlayStation 4’ün miladını doldurmaya başladığını ve yeni bir konsol geliştirmeye başladıklarını açıklamıştı. Bu gelişme teknoloji meraklılarını heyecanlandırmaya yetti. Bu haberimizde PlayStation 5 ne zaman çıkabilir sorusuna cevap bulmaya çalışacağız.

Sony PS3’ü piyasa sürdüğü tarihten yaklaşık 7 yıl sonra 2013’te PS4’ü tanıtmıştı. PS4 ise henüz 5. yılını doldurdu. Ayrıca 2016’da ilk sürümden çok göre daha üstün Slim ve Pro sürümleri de satışa çıktı. PS4 Pro, Sony ile doğrudan rakibi Microsoft’un çıkardığı XBOX One X’e nazaran daha yeni bir konsol. Tüm bunları göz önünde bulundurunca Sony’nin PlayStation 5 için acele etmeye ihtiyacı yok.

Sony cephesinde karıştıran açıklamalar

Wall Street Journal’a konuşan Sony Interactive Enterteinment başkanı ve CEO’su John Kodera 3 yıl sonrayı işaret etti. Kodera yaptığı açıklamada “Gelecekte daha yükseğe zıplayabilmek adına bir sonraki adımı hazırlamak için önümüzdeki üç yılı kullanacağız.” ifadelerini kullandı.

Bunun üzerinden çok geçmeden Sony’nin CEO’su Kenichiro Yoshida 3 yıllık bir iş planı yayınladı. Buna göre 2021 yılına kadar PS4’ün kârında büyük düşüş bekleniyor.

Analistler ne bekliyor?

Ace Ekonomik Araştırma Entitüsü oyun endüstrisi analisti Hideki Yasuda Sony ile ilgili hazırladığı raporda önemli bir iddia ortaya attı. Bu iddiaya göre PlayStation 5 çok yakın bir tarih olan 2019’un sonunda tanıtılacak. Yasuda ortaya attığı iddiayı da Sony cephesinden gelen kafa karıştırıcı açıklamalara dayandırdı. Yine de bir yıl içinde PS5’ün tanıtılma ihtimali pek de gerçekçi bir ihtimal gibi gelmiyor.

Oyun analisti GamingBolt’a verdiği demeçte PS5’in 2019 ya da çok büyük ihtimalle 2020 yılında raflarda göreceğimizi düşündüğünü söyledi. Michael Patcher’da PS4 satışlarının önümüzdeki süreçte düşeceğini ve benzer şekilde yeni konsolun 2020 yılında çıkacağı tahmininde bulundu.

Bu iki analisti destekleyen bir başka kişi de Kotaku’dan Jason Schreier oldu. O da 2020 yılını işaret etti.

PlayStation 5 ne zaman çıkacak?

PlayStation 5 ne zaman çıkacak?

Henüz PlayStation 5 şu zaman çıkar diyebileceğimiz net bir tarih yok. Ancak PS5’ün önümüzdeki 3 yıl içinde çıkacağını kesin bir şekilde söyleyebiliriz. Merakla PS5’in çıkmasını bekliyorsanız 2019, 2020 ve 2021 yıllarını takviminizde işaretlemeyi unutmayın.

Yazar Hakkında

Yorum Yap