İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Ping Nedir Ve Nasıl Düşürülür?

Ping Nedir Ve Nasıl Düşürülür?

featured

Birçok internet kullanıcısı için ping oldukça önemli bir kavramdır. İnterneti yoğun bir şekilde kullananlar buna daha çok önem verir. Günlük olarak yoğun bir şekilde oyun oynayan kişiler için daha da önemlidir. Ping değerlerinin yüksek olması ile internet verimliliği de düşer. Bunun için de ping değerlerinin olabildiğince düşük olması daha iyi olacaktır.

Ping Nedir?

Ping kelimesinin Türkçe karşılığı ”İnternet Paketi ya da Şebekeler Arası Yoklayıcı” olarak adlandırılır. Verilerin diğer sunuculara gidip gelmesi sürecinin ölçülmesi olarak da tanımlanabilir. Özellikle oyun oynayan kişiler için fps oyunlarında ping düşürme önemlidir. Online FPS oyunlarında ping değerleri oldukça önem arz ediyor. Ping değerleri ne kadar düşük olursa, oyunlar da o kadar keyifli geçiyor.

Ping Neden Yüksektir?

Oyun oynadığınız cihazların internet bağlantı şekilleri ping değerleri üzerinde etkili oluyor. Mobil bir cihazın 4.5 G bağlantısı ile fiber altyapıdan internet kullanımı sağlayan bir bilgisayarın ping değerleri aynı olmaz. Daha düşük hızlara sahip bağlantı şekillerinde daha yüksek ping değeri gözlemlenebiliyor. Bir diğer konuda modem ping düşürme konusudur. Aynı modemden birden fazla kişinin internet kullanımı ping değerlerinde etkili olur.

Ping Nasıl Düşürülür?

Ping değerlerini düşürmek için birkaç yol izlenebilir. Öncelikle ev ortamında kullanılan internetin başka cihazlar tarafından yoğun bir şekilde kullanılıyor ise, ping değerleri yüksek olur. Bu cihazlar kapatılabilir. Diğer bir yöntem ise bilgisayardan oyun oynanıyor ise, Ethernet kablosu ile internet kullanımını sağlamaktır. Kablosuz bağlantıya oranla daha iyi bir ping değeri sunacaktır.

Normal Ping Değeri Nedir?

Normal ping değerleri, online oyunlarda 0 – 40 ms ping süreleridir. Oyun oynamayan ve daha çok video izlemek için kullanan kişiler için de 40 – 80 ms ping süreleri idealdir. Oyun oynayan kişiler için de 80 ms ve üzeri ping süreleri çeşitli sorunlara yol açıyor. Oyunda kopma ve donmalar yaşanabilir.

Ping Nasıl Ölçülür?

Ping değerleri milisaniye cinsinden ölçülüyor. Online olarak ping değeri ölçüm imkanı sunan birçok internet sitesi yer alıyor. Bu internet sitesi aracılığı ile ping değerleri ölçülebilir. Ölçüm yapmadan önce de açık olan tüm internet sayfalarını kapatın. Daha sonra da internet ağına bağlı tüm cihazlar kapatılarak, daha sağlıklı bir ölçüm işlemi gerçekleştirilir.

Telefonda Ping Nasıl Düşürülür?

Günümüzde online mobil oyunların popüler olması ile birlikte, ping değerleri de daha fazla önem kazanmıştır. Ping değerlerini düşük bir seviyede tutmak için de, açık olan diğer cihazların kapatılması önerilir. Modeme bağlı olan çok fazla sayıda cihaz ping değerlerini yükseltecektir. Ping değerlerinin yüksek olması da oyun deneyimlerinizde olumsuzlara yol açacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap