1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. PC ve Konsol İçin En İyi 10 Virüs Temalı Oyun

PC ve Konsol İçin En İyi 10 Virüs Temalı Oyun

featured

Virüs teması yıllardır birbirinden farklı yapımların vazgeçilmezlerinden biri olarak ön plana çıkıyor. Film, dizi, belgesel ve son olarak da oyun gibi çok sayıda özel yapım içinde virüs teması kullanılıyor. Oyun severler için oldukça heyecan verici bir tema olan virüs teması, farklı yapımlarda özgün olarak işleniyor.

Farklı virüsler sebebiyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan dünyada yaşama mücadelesi veren karakterleri yönlendiren oyuncular, heyecan ve aksiyon dolu dakikalar geçiriyor. Çiçek hastalığı, zombi virüsü ve ölümcül hastalıklar gibi birçok özgün içeriğiyle dikkat çeken oyunlar kullanıcılarla paylaşılıyor.

Oyun meraklıları için oldukça yararlı olan içerikte farklı oyunlar hakkında açıklamalar bulunuyor. Yeni ve heyecanlı bir oyun arayanlar için listedeki farklı yapımları incelemek faydalı olacaktır. Oyunların genelinde virüs sebebiyle yok olmanın eşiğine gelmiş dünyada hayatta kalmak ve görevleri tamamlamak gibi temalar yer alıyor. Özellikle; covid-19 salgınından sonra evlere kapanmak zorunda kalan insanlar, gündeme uygun bir oyun oynamak isteyebiliyor. Bilgisayarın yanı sıra konsol ve mobil gibi cihazlarda da oynanabilecek farklı virüs temalı oyunlar bulunuyor.

The Division (pc/konsol)

Virüs temalı oyunlar söz konusu olduğunda akla ilk gelen alternatiflerden biri de The Division isimli bilgisayar ve konsol oyunudur. Dünyadaki en gelişmiş oyun yapımcılarından biri olan Ubisoft tarafından hazırlanan oyunda çiçek hastalığı sebebiyle dünyanın yok olma tehlikesi geçirmesi bulunuyor.

Kara Cuma etkinliği sebebiyle dağıtılan dolarlar üzerinden insanlara bulaşan virüs sonrası büyük karışıklık yaşanmıştır. Bu karışıklığa karşı savaşan çetelerin bulunduğu oyunda kullanıcılar farklı görevleri yapmaya çalışıyor. Oyun tarafından verilen görevleri yerine getirirken oldukça heyecanlı dakikalar geçirilebilir. Oyunun en önemli avantajlarından biri de çoklu olarak oynanabilmesidir. Oyuncular ister tekli ister çoklu olarak büyük heyecanı doyasıya yaşayabiliyor.

Metro Serisi (pc/konsol)

Virüs temasının başarılı bir şekilde işlendiği oyunlardan biri olan Metro serisi, 4A Games firması tarafından yapılmıştır. Dmitry Glukhovsky tarafından yazılan hikayenin işlendiği oyun Rus şehirlerinde geçiyor. Dünyada yaşanan nükleer bomba felaketinden sonra Rus şehirlerinde hayatta kalmaya çalışan bir karakter canlandırılıyor.

Rusya’nın yanı sıra dünyanın farklı yerlerinde kendini gösteren ölümcül bir hastalık mutantların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Artyom isimli ana karakteri yöneten oyuncular, metro istasyonlarında hayatta kalan diğer insanlarla birlikte yaşam mücadelesi veriyor. 3 Farklı serisi bulunan oyun yüksek grafik kalitesi ile dikkat çekiyor.

Oyunun üç farklıs erişinin isimleri şu şekildedir;

  • Metro 2033,
  • Last Night,
  • Exodus,

Belirtilen isimlerle oluşturulan Metro serisi hem pc hem de konsol üzerinden oynanabiliyor.

Left 4 Dead Serisi (pc/xbox)

Zombi teması sevenlerin mutlaka denemesi gereken oyunlardan biri de Left 4 Dead serisi olarak gösterilebilir. Pc ve Xbox için hazırlanan oyun dünya genelinde çok sayıda kullanıcının beğenisini kazanmıştır. Valfe firması tarafından tasarlanan oyunda yeşil grip ismi verilen bir virüsün insanları zombiye çevirmesi işleniyor.

Zombilere karşı heyecan dolu savaş vermek ve hayatta kalmak için mücadele etmek isteyenler için Left 4 Dead serisi önerilebilir. Left 4 Dead 1 ve Left 4 Dead 2 oyunlarında farklı isimlerde karakterler bulunuyor. Güçleri ve yetenekleri farklılık gösteren karakterler çoklu oyuncu modunda da tercih edilebiliyor. Arkadaşlarıyla kaliteli ve aksiyon dolu zaman geçirmek isteyenler için zombi temalı Left 4 Dead serisi ön plana çıkıyor.

Plague Inc (pc)

Bilgisayar ve mobil cihazlarda oynanan Plague Inc isimli oyun diğer oyunlara göre daha farklı bir zombi teması ile dikkat çekiyor. Zombi temalı oyunların genelinde çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkan bir virüs veya hastalığa karşı savaş verilirken Plague Inc isimli oyunda virüs ve bakteriyi yayma görevi oyunculara veriliyor.

Simülasyon oyunu olarak tasarlanan oyunda oyuncular bilim adamlarıyla mücadele ederek dünyada büyük bir salgın başlatma görevini yerine getirmeye çalışıyor. Oyuncuların dünyayı etkileyebilecek farklı silahları bulunuyor. Bakteri, parazit ve nano virüs gibi farklı hastalıkları stratejik bir şekilde yaymak durumunda olan oyuncular için farklı görevler bulunuyor. Oyuncular bir yandan bilim adamlarıyla bir yandan da süre ile mücadele etmek durumundadır.

The Last Of Us Serisi (playstation)

Playstation konsolu için tasarlanan en kaliteli zombi temalı oyunlardan biri olan The Last Of Us kendine özgün hikayesiyle dikkat çekiyor. Üçüncü şahıs nişancı temalı bir oyun olduğu için ilgi çeken oyunda mantar hastalığı bulaşan insanların geçirdiği dönüşüm ele alınıyor. Enfekte olan ve Runners isimli yaratıklara dönüşen insanlara karşı hayatta kalma mücadelesi veriliyor. Birbirinden farklı bölümleriyle birlikte oldukça heyecanlı olan oyunda farklı tür mantarlar ve çeşitli hastalıklar bulunuyor. Ana karakter ile birlikte efsanevi bir mücadeleye başlamak için The Last Of Us serisi tercih edilebilir.

H1Z1 (pc/playstation)

Bir dönemler Sony firması tarafından üretilen ve daha sonra Daybreak firmasına devredilen H1Z1 dünya genelinde en çok sevilen virüs temalı oyunlar arasında yer alıyor. Survivor yani hayatta kalma temalı bir oyun olan H1Z1 olan oyunda farklı modlar bulunuyor. Hem pc hem de playstation modları bulunan oyunda 160 kişi çoklu oyuncu modu ile oynayabiliyor. Günümüz popüler hayatta kalma oyunlarının temasında işlenen oyun çok oyunculu zombi oyunu sevenler için ön plana çıkıyor.

Dead Rising Serisi (pc/konsol)

Seri halinde tasarlanan zombi temalı oyunlardan biri olan Dead Rising, korku içeriğinden daha çok eğlence içeriğiyle öne çıkıyor. 4 farklı oyun olarak tasarlanan yapımda zombi sürüsüne karşı hayatta kalma savaşı veriliyor. Zombi öldürmeye devam eden oyuncuların deneyimi artıyor. Karakterin geliştirilmesiyle birlikte güçlü ve etkili silahlara sahip olan oyuncular, oyun dünyasındaki farklı kıyafet ve silahlarla birlikte ilerleyebiliyor.

Dead Island (pc/konsol)

PC ve Konsol üzerinde oynanabilecek Dead Island, zombi temasının başarılı bir şekilde işlendiği oyunlar arasında yer alıyor. Palm Resort isimli otel kaynaklı bir virüs tüm adayı sarıyor. Oyuncular; Purna, Logan, Sam B ve Xian Mei isimli karakterler arasında seçim yapıyor. Ateşli veya kesici silahlarla birlikte zombilerle mücadele edecek olan oyuncular farklı yetenekleriyle ilerlemeye çalışıyor. Harita üzerinde oyun tarafından verilen görevleri yapmak durumunda kalan oyuncular için farklı silah seçenekleri bulunuyor. Aynı zamanda haritadaki ilerleyiş sırasında yan görevlerde çıkabiliyor. Oyuncular, zombilerle savaşırken enerjisini de kontrol etmek durumundadır.

Dead Trigger Serisi (Mobil)

Virüs Temalı Oyun

Unity oyun motoru teknolojisi ile kaliteli bir şekilde tasarlanan Dead Trigger, mobil oyun severler için oldukça önemlidir. Mobil cihazlara göre oldukça kaliteli ve güçlü grafiklere sahip olan zombi oyununda farklı görevler bulunuyor. Belirli bir senaryoya göre ilerleyen oyun Amerika’nın farklı eyaletlerinde geçiyor. Oyuncuların karşısına çıkan zombilerin farklı türleri bulunuyor. Oyuncular, görevleri yaparken haritanın farklı bölümlerinden silah toplamak durumunda aklıyor. Serinin son oyununda oyunculara özel olarak sunulan otomatik atış moduyla birlikte kullanıcılara daha iyi bir oyun deneyimi sunuluyor.

Deceit(PC)

Virüs Temalı Oyun

Bilgisayarlarda oynanabilecek oyunlardan biri olan Deceit, salgın temasının kaliteli ve başarılı bir şekilde işlendiği oyunlar arasında yer alıyor. Baseline firması tarafından geliştirilen oyunun ilk çıkış tarihi 2017 olsa da hala beğeniyle takip ediliyor. Günümüzde oyun geliştiricisi ve yayıncısı Steam üzerinde oynanabilecek oyunda 5 yabancıyla birlikte aynı ortamda duran karakter canlandırılıyor. Grupta yer alan 2 kişinin virüs bulaşmasıyla birlikte hastalanan karakterler diğerlerine saldırıyor. Hem gerilim hem de aksiyon içeren oyunda oyunculara farklı görevler veriliyor.

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap