İlginizi Çekebilir
En İyi 10 Kış Filmi
  1. Ana Sayfa
  2. Sinema
  3. Toplumsal Sınıflara Farklı Bir Bakış Açısı: Parazit Film İncelemesi

Toplumsal Sınıflara Farklı Bir Bakış Açısı: Parazit Film İncelemesi

En basit şeylerin bile sınıfsal algısallığını yansıtan Güney Kore yapımı Parasite (Parazit) filmi üzerine bir deneme… Parazit Film İncelemesi

Toplumsal Sınıflara Farklı Bir Bakış Açısı: Parazit Film İncelemesi

Farklı sınıfsal kesimden insanların algısal dünyalarında farklı etkiler yaratan, basit olayları etkili biçimde anlatan Bong Joon-Ho filmi Parasite (Parazit), 4 dalda ödül alarak ülkesi Güney Kore’yi üst sınıflarda temsil eden bir alt sınıf filmi olarak karşımıza çıkıyor.

Filmin olay akışı başta basit görünse de ikinci yarı itibariyle seyirciyi içine çekiyor ve bize Güney Kore’de keskin şekilde ayrılmış sınıfları gözler önüne seriyor. Tüm bunların yanı sıra oturmuş toplumsal normları ve bunun bireylere etkisini ekrana yansıtıyor.

Toplumsal Sınıflara Farklı Bir Bakış Açısı: Parazit Film İncelemesi
Parazit

Parazit Filmi Konusu:

Seul’da yoksul Kim ailesinin, zengin Park ailesinin yanında çalışmaya başlamaları ile gelişen olayları konu alıyor. Kim ailesi, bir parazit gibi içlerine sızdıkları zengin aileyi sömürüp, evdeki diğer çalışanların yerlerine kendileri geçerler. Ancak evin eski çalışanının sırları ve Kim ailesinin hırsı her şeyin kontrolden çıkmasına sebep olur. Farklı sınıfsal kesimden insanların algısal dünyalarında farklı etkiler yaratan basit olayları etkili biçimde anlatan Bong Joon-Ho filmi Parasite (Parazit), 4 dalda ödül alarak ülkesi Güney Kore’yi üst sınıflarda temsil eden bir alt sınıf filmi olarak karşımıza çıkıyor.

Parazit Film İncelemesi

Filmin olay akışı ilk başta basit görünse de ikinci yarı itibariyle seyirci içine çekiyor ve bize Güney Kore’de keskin şekilde ayrılmış sınıfları gözler önüne seriyor. Tüm bunların yanı sıra oturmuş toplumsal normları ve bunun bireylere etkisini ekrana yansıtıyor.

Güney Kore’nin iki farklı yüzünü gösteren film temel olarak iki mekânda geçiyor. Bu mekanlardan ilki şehrin varoşları diyebileceğimiz Kim ailesinin yaşadığı mahalle iken, ikinci mekan Park ailesinin, yönetmen tarafından çizilen malikanesidir. Filmde mekân kurulumuna verilen önem filmin başarısını yaratan en önemli faktörlerdendir. Örneğin Kim ailesinin kaldığı evin dar ve klostrofobik yapısı karakterlerin içinde bulunduğu sıkışmışlığı vurgulamaktadır. Buna tezat oluşturan Park ailesinin evi üst sınıfı ve üst sınıfın hayata bakışını yansıtmakta. Film boyunca gerek diyaloglarla gerek görüntü ve olay örgüsüyle bu sınıf farkının vurgulandığının en büyük kanıtı şu sahnelerdir:

Örneğin filmin bir sahnesinde üst sınıftan bir kadının şoförlüğünü yapan Ki-Taek kadının arkadaşıyla yaptığı bir konuşmaya şahit olur. Onun evini mahveden yağmur kadının gözünde pislikleri temizleyen bir doğa harikasıdır. Bu sahne bize zengin bakışıyla dünya algısını ve gerçekliğin acımasız doğasını gösterir. Kim-Taek bu konuşmaya sadece susarak karşılık verebilir. Yaşadığı ezilme tüm sınıfın ortak ezilişidir ve bunun yarattığı öfke gittikçe birikmektedir. Üstelik aileler üzerinden kurulan paralellik bu mesajı seyirciye ulaşmasını kolaylaştırmakta.
Ayrıca filmin başında pizza kutularının dörtte birinin ıskartaya çıkarıldığı gibi, filmin sonunda aileden dört kişiden birinin ölmesi, metalaşmanın gizlenmiş göstergesi olarak bizi karşılıyor.

Görüntü, Renk, Kamera: Parazit.

Görüntüye dair başka bir detay ise filmdeki renk kullanımı. Özellikle ilk yarısında canlı renkleriyle bir komedi izlediğimiz havası yaratılıyor ancak ikinci yarıda değişen hikaye bizi kara komediden gerilime taşıyor. Özellikle ilk yarıyı bitiren, bir arkadaştan hediye gelen doğal taşın -alt sınıfa hediye edilen inanç sistemlerini temsilen- ailenin evine girişiyle başlayan felaketler, alt sınıfın çöküşünün üst sınıfın da çöküşü olduğunu anlatır.
Parazit filmi hakkında bilmeniz gereken şeylerin başında Hitchcock göndermeleri ve sanatsal mimarisi geliyor.

İyi bir sanatçı, eseri hakkında her detaya hakim sanatçıdır. Bong Joon-Ho kamerasını özenle yerleştirebilmek ve istediği Hitchcock göndermelerini yapabilmek için evin tasarımını kendisi çizmiştir. Sonra planlar gerçek bir mimara gösterilmiştir.

“Ancak bir salak bu evi böyle inşa eder.”

Evet, mimarın tepkisi tam da bu oluyor! Ancak yine de sanatsal açıdan ev, filmin doğasına uygun olarak yönetmen tarafından tasarlanıyor. Filmin sonunda açının düşmesiyle yaratılan umutsuzluk, sistemi yıkabilmenin ancak çemberden çıkamayışın nihai sonucu. Tüm bunlar bir araya toplandığında denebilir ki; Parazit sistemin içinden çıkan iyi bir sistem eleştirisi.

Önerilen Yazı
En İyi 10 Güney Kore Filmi (2021)
Yorum Yap

Yorum Yap