İlginizi Çekebilir
Orgazm Nedir Orgazm Hakkında Bilinmeyenler
 1. Ana Sayfa
 2. Sağlık

Panik Atak Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Panik Atak Nedir? Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi
panik atak
+ - 0

Diğer adı anksiyete nöbetidir. Anksiyete nöbeti, birdenbire ortaya çıktığınız ve sürekli olarak bir çılgınlık ya da korku hissinden etkilendiğiniz bir sinirlilik sorunudur. Neredeyse herkes belirli durumlarda sinirlilik ve çılgınlık hisleriyle karşılaşabilir. Bu eğilim, gergin, üzücü veya tehlikeli durumlara karşı karakteristik bir tepkidir.

Ancak anksiyete nöbeti sorunu yaşayan bir birey için gerginlik, stres, çılgınlık ve stres duyguları hem rutin olarak hem de sıklıkla bilinmeyen nedenlerle ortaya çıkar. Panik Bozukluğu, kaygı nöbetleriyle ilgili psikolojik bir sorundur.

Maviden, tekrarlayan kaygı nöbetleri, bu saldırıların gerçekleşeceği varsayımının getirdiği gerginlik ve tozu ısırmanın verdiği huzursuzluk veya meydana gelen tezahürler nedeniyle incinme nedeniyle yaşamın normal seyrine uyum sağlama zorluğu olarak görülür.

Panik Atak Neden Olur?

Aynı şekilde, diğer birçok zihinsel sorunla birlikte, anksiyete nöbetinin özel nedeni tam olarak algılanmaz. Her halükarda, durumun, gerçekçi yastaki korkunç veya istisnai olarak sıkıntılı bir dönem veya beyindeki sinaps beceriksizliği veya benzer unsurlarla potansiyel olarak bağlantılı olduğuna inanılmaktadır.

Halkın yüzde 3-4’ünde bulunan panik atak sorunu tipik olarak 20-35 yaşları arasında başlamaktadır. Art arda gelen kaygı nöbetlerinin yol açtığı panik atak sorunu, beynimizdeki sinir hücrelerinden boşaltılan spesifik sentetiklerin (serotonin, noradrenalin gibi) olağandışı çalışmasını içerir.

Agorafobi de er ya da geç hastalarda, örneğin bir panik atak nöbetinin geleceğini düşündükleri yere gitme seçeneğinin olmaması durumunda ortaya çıkar. Panik atak ayrıca bazı kronik hastalıklardan dolayı da ortaya çıkabilir.

Panik Atak Belirtileri

Panik atak sırasında birey, sinirlilik gibi farklı fiziksel ve zihinsel belirtilerle karşılaşır. Bu yan etkiler bilinmeyen nedenlerle ortaya çıkabilir ve hızla ortaya çıkabilir. Bir kaygı nöbeti, birey için son derece şaşırtıcı ve üzücü bir durum olabilir. Panik atak geçirme sırasında bireylerde gözlenen bazı belirtiler şunlardır;

 • Tuvalet için beklenmedik bir gereksinim
 • Aniden ateşlenme,
 • Baş dönmesi,
 • Baygın hissetme
 • Nefes darlığı,
 • Endişe hissi
 • Genel Titreme,
 • Göğüs ağrısı,
 • Hızlı nabız,
 • Kulaklarında çınlama,
 • Kuru ağız,
 • Terleme,
 • Üşüme,
 • Karıncalanma hissi,
 • Vücuttan ayrı hissetmek

Yukarıdaki belirtilerden dördü gibi bir şey aynı anda bir panik atak sırasında fark edilir. Daha azının fark edildiği durumlara sınırlı kaygı nöbetleri denir. Anksiyete nöbetleri tipik olarak 5 – 20 dakika arasında sürer, bunun örnekleri bir saat kadar sürdüğü fark edilmiş olsa bile.

Panik atak sayısı, durumun ciddiyetine bağlı olarak dalgalanabilir. Birkaç kişiye ayda bir kez mevcut durum sunulurken, diğerleri haftada birkaç kez endişe nöbetleri geçirebilir.

Panik Atak Tedavisi Nedir?

Bu gibi durumlar insanları çok endişelendirir ve akıllara hemen panik atak krizi nasıl geçer? sorusu gelir. Bir kişi alarm sorunları veya anksiyete belirtileri ile karşılaşıyorsa, bir uzmana danışmalıdır.

Tekil kişinin klinik öyküsünü incelerken uzman, görülen belirtiler, saldırıların ne kadar düzenli olduğu ve ne kadar süredir devam ettiği hakkında bilgi alacaktır. Söz konusu kişi aynı şekilde, yan etkilerin başka bir sağlık nedeni için olup olmadığını kontrol etmek için kapsamlı bir gerçek test yapacaktır.

Tekrarlayan kaygı nöbetlerinde çılgınlık sorunu tespiti yapılabilir. Panik atak sorunu tedavi edilebilir ve tam bir iyileşme durumudur. Bunun için, beklenebilecek en kısa sürede klinik değerlendirmeye bakmak idealdir. Klinik değerlendirme olmadan, alarm sorunları ortaya çıkabilir ve bunlara uyum sağlamak son derece zor olabilir.

Aynı şekilde, sizi başka psikolojik iyi olma koşulları yaratma tehlikesine de sokabilir, örneğin kaygı ve agorafobi nöbetlerinden kaçınma. Çılgınlık sorununun tedavisinde kaygı nöbetlerinin sayısını azaltması beklenirken, kaygı nöbetlerinin tedavisinde belirtilerin hafifletilmesi amaçlanmaktadır. Panik atak ilaçlarının temel uyumu, psikoterapi ve ilacı içerir. Endikasyonların daha sonraki entelektüel sosyal tedavi veya tıp üzerinde çalışmadığını varsayarsak, hasta uzman tarafından terapist veya klinik analist gibi bir psikolojik sağlık uzmanına ima edilebilir.

Panik Atak Nasıl Kontrol Altına Alınır?

Panik atak, beklenmedik bir şekilde başlayan ve kısa sürede zirveye ulaşan olağanüstü bir sıkıntı ve korku hissi olarak tanımlanır. Nefes çalışmaları ve psikoterapi teknikleri ile panik atak kontrol altına alınabilir. Panik atak hastalarının uyumunun temel tedavisi için hem psikoterapi uygulamalarından hem de farmakolojik yani ilaç tedavi stratejilerinden yararlanılmaktadır.

Entelektüel sosyal tedavi, bu hasta için belki de ana zihinsel müdahaledir. Panik atak sırasında sakin kalmak ve kalabalık yerlerden uzak durmak son derecede önemli bir durumdur. Daha rahat nefes alabilecek konuma geçmek panik atak geçiren biri için faydalı olacaktır. Ayrıca panik atak geçiren bir kişiye sakinleşmesi için su gibi şeylerin kesinlikle yedirilip içirilmemesi gerekir.

Aşağıdaki yazımız bu konuyla ilgili size yardımcı olabilir:

Önerilen Yazı
Anksiyete Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Yazar Hakkında

Yorum Yap