1. Ana Sayfa
  2. Oyun

Oynarken Düşündüren, Düşündürürken Eğlendiren En İyi 10 Strateji Oyunu

Oynarken Düşündüren, Düşündürürken Eğlendiren En İyi 10 Strateji Oyunu
+ - 0

Özellikle 90’larda patlayan teknik türü, oyuncuları diğer bazı sınıflandırmalardan daha fazla düşünmeye itiyor. Bu nedenle teknik oyunlara dayalı olarak, potansiyel sonuçlar üzerinde çalışarak seçimler yapmak ve aşamalı olarak sistem oyunları, mevcut duruma hızlı bir şekilde cevap vermek önemlidir.

Çeşitli evrenler, çeşitli konular, çeşitli mekanikler ve çeşitli alt sınıflandırmalar ile birbirinden farklı metodoloji oyunları arasında el değmemiş 10 oyundan oluşan bir derleme yapmak çok zordur.

Bir Neslin Oyunu: Age of Empires Serisi

Age of Empires Serisi

Ensemble Studios tarafından yaratılan Age of Empires serisinin ana oyunu 1997 yılında piyasaya sürüldü. Serinin en iyi raundu olarak Age of Empires II: The Age of Kings’i 1999’dan gösterebiliriz. Türkçe seslendirmeleriyle biz Türk oyuncuların kişilikleri, Orta Çağ’da gerçekleşir ve Bizanslılar, Çinliler, Moğollar ve Türkler dahil olmak üzere 13 oynanabilir gelişmeyi bünyesinde barındırır. Son zamanlarda HD uyarlamasında teslim edilen kreasyonun yeniden kurulan Definitive Edition’ı ek olarak 14 Kasım’da teslim edildi.

Uzayı Hükmedin: Stellaris

Stellaris

Stellaris sürekli bir prosedür oyunudur. Oyuncu, 2200 yılından itibaren uzay gemilerini kontrol eder. Oyundaki çatışma, acil düzenlemelere değil, önceden yapılan planlama ve prosedüre dayanarak yaratır. Uzayda farklı ırklarla ortak olabilir veya değiş tokuş yapabilirsiniz. Oyunun başlangıcına doğru oyuncu ırkına, standartlarına ve mekanik eğilimlerine karar verir.

Taştan Nükleere: Rıse of Nations

Rıse of Nations

Her açıdan Rise of Nations, sıradan bir sistem oyununu andırıyor. Oyun bir üsle başlar, daha sonra bu noktada rafine edilmemiş maddeleri toplamak için birkaç yapı işlenir ve ordunun düşman kentsel alanları üzerinde kontrol sahibi olmaya çalışılır.

Her halükarda, Rise of Nations’ı bir sanat eseri yapan küçük etkileşim incelikleri. Oyun “Kara”, yani alan uyguladı. Oyunda yeni kentsel topluluklar kurarak sınırlar genişletilebilir. Bir şehre yakın yükselen mabetler ve saraylar, o şehrin hatlar üzerindeki etkisini artırır.

Oyunda kentsel alanlar hayati önem taşıdığından, kentsel topluluklar düşmanın saldırısında yok edilmiyor, her şey düşünüldüğünde, belirli bir süre emilene kadar tarafsız kalıyorlar, sonra, o noktada, toparlanamayacaklarını varsayarsak, oyunun gerçekliğini inşa eden düşman kontrolüne geçin. Ayrıca oyunda yapılan kentsel alanlar, yenilen noktalardan herhangi birinin başkent yapılması hedefiyle değiştirilebilir.

Dünyanızı Koruyun: Xcom Serisi

Xcom Serisi

Oyun tarihinin en uzun soluklu serilerinden biri olan XCOM’un birincil turu, 1994 yılında “UFO: Enemy Unknown” ismiyle teslim edildi. Sonunda, her 2016 XCOM 2 ile devam eden bu seride, küresel bir birinci sınıf birlik ile uğraşarak Dünya’ya saldırmaya çalışan yabancılara karşı savaşıyoruz. Bu etkileşimde biz yeni subay seçme, oluşturma, onlara yeni donanım verme gibi hamleler yaparken oyunun dövüş düzenlemesi sıra tabanlıdır.

Soğuk Savaşı İliklerinize Kadar Hissedin: Red Alert 2

Red Alert 2

Red Alert 2, 2.5D gerçek zamanlı teknik bir PC oyunudur.Oyun 1970’lerin ortalarında geçiyor. Oyunun bu serisinde, (Müttefikler) ve (Sovyetler)’in eski seriye göre daha taze birimlerle ortaya çıktığını gördük. Red Alert hikayesinin devamı niteliğinde olan oyunda, çok oyunculu özellikler ek olarak genişletildi. Command and Conquer Red Alert 2 (Yuri’nin İntikamı) için de aynı şekilde genişletilmiş bir uyarlama yayınlandı. Oyunun müdavimleri vardır ve oynanabilirliği ile en ünlü oyunlardan biridir.

Tarihi Baştan Yazın: Heart of Iron 4

Heart of Iron 4

Hearts of Iron IV, Paradox Development Studio tarafından oluşturulan ve Paradox Interactive tarafından dağıtılan bir metodoloji oyunudur. Farklı Hearts of Iron serisi oyunlara çok benzeyen Hearts of Iron III’ün devamı niteliğindedir. Dünya Savaşı etrafında şekilleniyor. Oyuncular iki başlangıç tarihi olan 1936 ve 1939 arasında seçim yapabilir ve ülkeleriyle olan çatışmayı kazanmaya çalışabilirler. Hearts of Iron IV, 2020’den başlayarak 1,3 milyondan fazla kopya satarak etkili bir şekilde ortaya çıktı.

En İyi Orta Çağ Hükümdarı Sizsiniz: Stronghold 2

Stronghold 2

Oyunda oyuncular orta yaşlı bir usta sarayın işini üstleniyorlar. Erişilebilir varlıklarıyla oyuncular, çeşitli yiyecek yaratma, endüstri, ortak veya askeri yapı ve koruma dahil olmak üzere yapılar veya unsurlar yerleştirir.

Mevcut kasaba halkı, bir yapı gerektirdiğinde doğal olarak meslekleri seçer, bu nedenle oyuncu mikro yönetimi ihmal edilebilir; Oyuncular çoğunlukla farklı yapıları verimli bir şekilde bir araya getirirken ayrıca yerel sakinlerinin refahını da garanti eder.

Askeri birlikler ayrı ayrı veya toplantılarda doğrudan kontrol ediliyor, her iki taraftaki birçok kişiyi etkileyen saldırılar veya kavgalar ile zaman zaman çok büyük. İlk Kaleye rağmen, oyuncuların topladıkları onurla “satın alabilecekleri” mülklerin birleştirilmesidir (ün, yemekler, hamleler, mızrak dövüşü vb. yoluyla elde edilir) Miraslar, mallarını üreten yarı özerk kasabalardır (saray kaleleri yoktur).

Kendi Medeniyetinizi Yaratın: Civilization Serisi

Civilization Serisi

Serinin tüm turlarında eşdeğer etkileşim stratejisi kullanılır. Oyuncular her turda birimlerini kılavuz üzerinde hareket ettirebilir, yeni kentsel topluluklar oluşturabilir, yeni birimler üretebilir, farklı sivil kuruluşlarla ilişki kurabilir ve uzlaştırıcı eylemlerde bulunabilir. Bilgisayarlı akıl yürütme tarafından yönlendirilen farklı medeniyetler de aynı şeyi yapar. Oyuncu aynı şekilde, hangi yeniliğin perde arkasını araştıracağını seçer ve sonuçta ayarlamalar yapar. Yeni gelişmeler, oyuncunun yeni birimler oluşturmasına veya şehrinin “mutluluk oranını” artırmasına izin verir.

Yenilikler farklı sivil kuruluşlarla takas edilebilir. Oyuncu, birimlerini ilerlemeye saldıracak şekilde düzenlemeden önce, bu gelişme üzerinde bir savaş ilan etmelidir. Tüm Medeniyet maçlarına tüm medeniyetlere sahip olma ve puanlama hakimdir. Civilization I’den bu yana, bir uzay gemisi inşa ederek maçı domine etmek de aynı şekilde düşünülebilir. Civilization III ile sosyal iletişim yoluyla maçı domine etmek mümkündü ve bu sadece başlangıçtır.

Epik Savaşları Sevenlere: Warhammer 2

Warhammer 2

Warhammer, Creative Assembly tarafından oluşturulan ve Microsoft Windows için Steam oyun aşaması aracılığıyla Sega tarafından dağıtılan sıra tabanlı bir metodoloji ve devam eden sistem bilgisayar oyunudur.

Oyun, Feral Interactive tarafından macOS ve Linux aşamalarına getirildi. 24 Mayıs 2016’da Microsoft Windows’ta, 22 Kasım 2016’da Linux’ta ve 18 Nisan 2017’de macOS sahnelerinde teslim edildi.

Total War serisindeki ilk kaydedilmemiş oyundur. İnsanlar ve eski devletler yerine sayısız canlı ırkları ve yaratık ırkları ile temel çeşitlilik gösteren Total War oyunudur. Total War: Warhammer, büyük ölçüde genel olarak memnuniyetle karşılandı ve tesliminden kısa bir süre sonra 1.000.000 kopyanın büyük bir bölümünde satıldı.

Orduların Konutanı Sizsiniz: Total War Rome 2

Total War Rome 2

Total War serisinin Creative Assembly ve Sega tarafından yapılan raundu olan Total War: Rome 2, seri tarafından kullanılan mevcut Warscape oyun motorunun daha da geliştirilmiş versiyonuyla 3 Eylül 2013’te teslim edildi. Ayrıca oyun içerisinde Türkçe dil desteği de bulunmaktadır.

Rome 2, Türkçe dil desteğine sahip başlıca Total War oyunudur. Roma 2, MÖ 272 ile MÖ 14 arasında gerçekleşir. Roma 2’yi ilerleten kayıtlarda da görüldüğü gibi, oyuncuya gerçek durumlar tanıtılacak. Eyaletlerin yasama organlarının doğrulanabilir gerçekliği, kanayan kenarda olan Roma 2’de beklenen en büyük ilerlemedir.

 

Yazar Hakkında

Yorum Yap