İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Tarih
  3. Osmanlı Devletinin Kurucusu: Osman Gazi

Osmanlı Devletinin Kurucusu: Osman Gazi

Osmanlı Devletinin Kurucusu: Osman Gazi

Osmanlı Devletinin kurucusu olan Osman gazi Süleyman Şah’ın torunu Ertuğrul Gazi’nin oğludur. Babaannesi Hayma ana annesi ise Halime hatun’dur. Osman Gazi 1258 tarihinde Bilecik ilinin Söğüt ilçesinde dünyaya gelmiştir. Babası Ertuğrul gazi yanında hem beylik işlerine hem de savaşlara katılmış ve babasından öğrenebilecek her şeyi öğrenmiştir. Babası bey olduğu zamanlar devletin uç beyi olarak görev yapıyordu babasından sonra Osman Gazi geldiğinde o da uç beyi olarak babasının yolundan devam etti.

Ertuğrul Gazini üç oğlundan en küçük oğludur. Babasından sonra bey olmuş ve beyliğini her zaman ileri götürmeyi ve büyütmeyi amaçlamıştır. Söğüt çevresinde ki kaleleri fethederek beyliğini genişletmiştir. Sırası ile Kulucahisar ve Karacahisar kalelerini fethettikten sonra 1299 tarihinde İnegöl’ü fethederek beylikten çıkıp Osmanlı Devletini kurmuştur.

Osman Gazi’nin en büyük hayali Bursa’yı fethedip burayı devletin başkenti yapmaktı ancak bunu kendisi yapamadı ve oğlu Orhan Gazi Bursa’yı fethedip burayı devletin ilk başkenti yaptı. Osman gazi bir çok savaş yapıp hemen hemen hepsinden başarıyla ayrılmıştır. Bu savaşlar ile şu kaleleri fethetmiştir: Yenişehir, Bilecik, Yarhisar, Mudurnu, Karacahisar, Kulucahisar ve İnegöl. Bu kaleleri fethedip devletin topraklarını genişletmiştir.

Osmanlı Devletinin Kuruluşu

Osmanlı Devleti 1299 tarihinde İnegöl fethi ile başlar, 1453 yılında İstanbul fethi ile İmparatorluk olur, 1699 yılında Karlofça Antlaşması ile gerilemeye başlar ve 1922 yılında saltanatın kaldırılması ile de Osmanlı Devleti yıkılmıştır. 623 yıl ayakta kalan imparatorluk toplam da 36 sultan ile yönetildi. Osmanlı’nın yükselişi olarak İstanbul’un fethi ile başladığı kabul edilir. Osman Gazi her zaman batıya doğru sefer yaparak devletin sınırlarını genişletmek istemiştir.

Bu amaçla ilerlediği için kendinden sonra gelen sultanlarda hep aynı düşünce ile hareket edip her zaman batıya doğru seferler düzenlemiş ve en sonunda Fatih Sultan Mehmet Han İstanbul’u fethedip Osmanlı Devletini İmparatorluk haline getirmiş ve bu şehri devletin başkenti yapmıştır. Bu fetih Avrupa’da çok ses getirmiş ve dünya tarihinde çağ açıp çağ kapatmıştır.

Bu tarihten 1699 yılına kadar devlet yükselme devri olarak kabul edildi. 1699 tarihinden sonra deneyimsiz ve tecrübesi olmayan padişahlar tahta geçtikten sonra devlet duraklama devrine başlamış oldu. 1699 Karlofça Antlaşması ile devlet ilk defa toprak kaybetmiştir. Toprak kaybede kaybede iyice küçülen devlet 1922 yılında Saltanatın Kaldırılması ile devlet yıkılmıştır.

Osmanlı Devletinin Kurucusu: Osman Gazi

Ne Zaman Kuruldu?

Kayı Boyu Oğuzların yirmi dört tane boyundan biridir. Kayı boyu ilk ne zaman kurulduğuna dair bir bilgi yoktur tek bilgi kurulduktan sonra 1200 yılında başında Kaya Alp olduğudur. Bundan sonra 1215-1235 tarihleri arasında Süleyman Şah 1235-1280 tarihleri arası Ertuğrul Gazi ve sonrasında Osman Gazi gelerek beylik olarak almış ve devlet kurmuştur. Osmanlı Devletinin kuruluş olarak 1299 tarihi kabul edilir. Osman Gazi İnegöl kalesini fethederek Osmanlı Devletini kurup kendi ismi ile devleti kurmuştur.

Osman Bey Ve Bala Hatun

Osman Bey, Bey olmadan önce çok sefere katılmış ve bu seferlerin hemen hemen hepsinde başarılı bir şekilde ayrılmıştır. Osman Gazi gençlik yıllarında Bey olmadan önce ava gitmeyi çok severdi yine bir av dönüşü yolunun üstünde bulunan Şeyh Edebali’nin dergahında dinlenmek isterler içeri girdiklerinde Osman Gazi Şeyh Edebali’nin kızını görüp ve aşık olur ve onunla evlenmek ister. Bu kızın adı Rabia Bala Hatundur. Osman gazi ilk istediğinde Edebali kızını vermemiş ve geri çevirmiştir. Ancak sonrasında Edebali rüyasında Osman Gazi ve kızını görmüş ikisi evliliklerinde bir imparatorluk kurulduğunu görünce Edebali kızını Osman Gazi’ye vermiştir ve düğünleri 1289 tarihinde olmuştur.

Osmanlı Devletinin Kurucusu: Osman Gazi

Şeyh Edebali’nin Osman Bey’e Nasihati

Osmanlı Devletinde her padişahın bir akıl hocası vardı Osman Gazi’nin akıl hocası ise Şeyh Edebali olarak kabul edilir. Edebali’nin her sözü Osman Gazi için bir nasihat niteliğindedir. Osman Gazi, Bey olduktan sonra Edebali’den aldığı nasihatleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Beysin bundan sonra öfke bize uysallık sana
  • Güceniklik bize, gönül almak sana
  • Suçlamak bize, katlanmak sana
  • Acizlik ve yanılgı bize, hoş görmek sana
  • Kötü göz, kötü ağız ve kötü yorum bize, bağışlama sana
  • Bölmek bize, bütünlemek sana

Osman Gazi Şeyh Edebali’nin her sözünü bir nasihat bilip çok değer vermiştir.

Yorum Yap

Yorum Yap