İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber

Omicron Zirve Yaptı! Türkiye’de Alınan Önlemler Neler? 15 tatil Uzayacak mı?

Omicron Zirve Yaptı! Türkiye’de Alınan Önlemler Neler? 15 tatil Uzayacak mı?
+ - 0

Küresel çapta 2 milyonun üzerinde vaka görüldüğü söylenen Koronavirüs salgınında vaka sayıları daha önce hiç olmadığı kadar yükseğe çıktı. Vakaların çoğu Amerika’da. Türkiye’de de salgın, 16 Nisan 2021’de, 63 bin 82 ile gördüğü zirveye, 4 Ocak’ta 54 bin 724 ile yaklaştı. Tahminlere göre vaka sayısı kısa sürede 100 bine çıkabilir.

Prof. Dr. Şenol özellikle aşılılarda hastalığın çok hafif seyrettiğine vurgu yaptı. Şunları da ekledi: “Hastaneye yatış oranları bir önceki dalgadan çok daha düşük. Bir önceki dalgada klinik belirtisi ve bulgusu olanların neredeyse yüzde 40’ını hastaneye yatırıyorduk. Şimdi yüzde 15’ten azını yatırıyoruz ve yatırılan vakaların tümü aşısız ya da bağışıklık sistemi problemi olanlar” dedi.

İngiltere’de günlük vaka sayısı 218 bin, Fransa’da günlük vaka sayısı 271 bin, Almanya’da günlük vaka sayısı 60 binleri buluyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron aşısızlara seslenerek, “15 Ocak’tan itibaren restoranlara gidemeyeceksiniz. Kahve içmeye, tiyatroya gidemeyeceksiniz. Sinemaya gidemeyeceksiniz” dedi. Avrupa’da birçok ülke benzer kısıtlamalara gidiyor.

Türkiye’de Alınan Önlemler Neler? Kapanma Olacak mı?

Vaka sayılarının zirveye tırmandığı bugünlerde de “Benzer tedbirler alınmalı mı” sorusuna Prof. Dr. Şenol şu sözlerle cevap verdi:

“Salgınla mücadelenin iki bileşeni var. Birincisi bağışık kişi sayısının artırılması. İkincisi ise virüsün bulaşma hızının kesilmesi. Başlangıçta aşımız yoktu, bağışıklık duvarımız yoktu. Kapanma uyguladık. Ancak şimdi yapılacak şey aşılamayı artırmak. Bunu yapabilmek elimizde. Bunu yaparak artık kapanmadan söz etmemeliyiz. Çünkü kapanma bu yüzyıl insanına ağır hasar veriyor”

Doç. Dr. Ökten de benzer şekilde kapanmadan ziyade aşılama oranını arttırabilecek tedbirlerin altını çizdi:

“Aşısızların AVM, kafe, restoran gibi kapalı alanlara alınmaması, kapalı alanların sıklıkla havalandırılması gerekir. Okullarda sıkı önlemlerin alınması gerekir. Biz vatandaşlara mümkünse kapalı alanlara girmemelerini öneriyoruz”

Futbol Seyircilerine Üç Aşı Zorunluluğu Getirildi

Daha önce hastalığı geçirmiş veya iki doz aşı olmuş olan kişiler statlara maç izlemeye girebilirken bundan böyle hastalığı geçirmiş veya üç doz aşı olmuş kişiler statlara girebilecek. Bu uygulamanın ilerleyen zamanlarda tiyatro, sinema ve avmlere de getirileceği düşünülüyor.

15 Tatil Uzayacak mı? Kapanma Düşünülmüyor

Sömestr tatili 24 Ocak günü başlayacak ve 4 Şubat tarihinde sona erecek. Koronavirüs vaka sayılarında yaşanan artış sonrasında tatilinin öne alınıp alınmayacağı ve tatil süresi gerginliğe sebep oldu. Zira uzun bir kapanmanın ardından okullar yeni açılmıştı.

Şuan yapılan açıklamalar doğrultusunda kapanma düşünülmüyor.

Yazar Hakkında

Yorum Yap