1. Ana Sayfa
 2. Haber
 3. Omicron Varyantına Dikkat! Yeni Tip Koronavirüsün Diğer Varyantlardan Farkı Ne?

Omicron Varyantına Dikkat! Yeni Tip Koronavirüsün Diğer Varyantlardan Farkı Ne?

featured

2019 yılının son aylarında Çin’in Wuhan şehrinde çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesiyle başlayan pandemi, 2. yılını geride bırakmasına rağmen hala güncel hayatımızın bir parçası. Hala maskelerimizle gezmek ve oldukça dikkatli davranmakla yükümlüyüz. İşte Omicron varyantına dair tüm detaylar!

Dünya Sağlık Örgütü Tarafından Kaygı Uyandıran Varyantlar Listesine Eklenen Beşinci Varyant: Omicron Nedir?

SARS COV-2 virüsünün birçok varyantı olduğunu biliyoruz. Ancak Omicron Dünya Sağlık Örgütü tarafından kaygı uyandıran varyantlar listesine alındı. En basit tabirle omicron varyantı Afrika’dan geldiği bilinen mutasyona uğramış corona virüsü.

Omicron için Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bilgilendirme metninde, “Omicron’un küresel düzeyde daha fazla yayılma potansiyeli yüksektir” denildi. Aynı metinde Omicron’un çok sayıda mutasyona sahip olan farklı bir varyant olduğunun altı çizilerek, bağışıklık sisteminden kaçma ve yüksek seviyede bulaşıcı olabilme potansiyelinin yüksek olduğu aktarıldı.

Omicron Varyantı Belirtileri Nelerdir?

 • Kuru öksürük
 • Yüksek ateş
 • Gece terleme
 • Vücut ağrısı
 • Aşırı halsizlik

Omicron Varyantı Hakkında Merak Edilenler

Ülkemizde de Sağlık Bakanlığı, 12 Aralık 2021 tarihinde Omicron varyantı tespit edildiğini açıklamıştı. Sağlık Bakanlığı’nın 25 Aralık 2021’de yaptığı açıklama göre ise kalabalık illerdeki vakaların %10’undan fazlasını Omicron varyantı oluşturuyor.

Omicron Varyantı Daha mı Tehlikeli?

Hastalığın şiddeti hakkında net veriler olmadığından net bir şey söylenmesi oldukça zordur. Şu ana kadar elde edilen bilgiler, daha önce SARS-CoV-2 ile enfekte olmuş kişilerin, Omicron varyantı ile yeniden enfekte olma riskinin arttığını gösteriyor. Yani daha önce covid-19 geçirmiş olmak sizi virüsten korumuyor.

Aşılar Omicron Varyantından Koruyor mu?

Ne yazık ki bu konuda da elimizde yeterli veri bulunmuyor. Ancak verilere göre aşıların daha önce vakaların çoğunluğunu oluşturan Delta varyantına karşı etkili olduğu biliniyor. Ne olursa olsun COVID-19’ a karşı, aşı dışında etkili bir önleyici ya da tedavi edici bir yöntem bulunmamakta. Omicron varyantı karşısında yapabileceğiniz en iyi şey hatırlatma dozunu aksatmamanız olacaktır.

Yerli aşı varyantlara karşı ne kadar etkili?

TRT haberin Prof. Dr. Mustafa Çalış ile yaptığı röportajda, Prof. Dr. Mustafa Çalış TURKOVAC hakkında şunları söyledi:

“TURKOVAC aşımız ve dünyada kullanılan tüm aşılar, orijinal Wuhan suşuna karşı geliştirilmiş aşılar. Biz çeşitli varyantların gelişmesiyle birlikte ki dünyayı en çok etkilediği bilinen Alfa ve Delta varyantı oldu. Şimdi de Omicron varyantı ön plana geçmiş durumda.

Biz Alfa varyantının tüm dünyada pik yapmasıyla birlikte Alfa varyantıyla ilgili bir çalışma yaptık. O zamanlarda acil kullanım onayımız yoktu ama aşımızın etkinliğini ortaya koymak için transgenik farelerde bir çalışma yaptık. Hatta Erciyes Üniversitesi olarak yurt dışından transgenik fare siparişi verdik TURKOVAC aşımız Alfa varyantına karşı etkili mi diye.

Aşımız Alfa varyantında transgenik farelerde gerçekten etkin çıktı. İki gruba ayrıldı. Önce aşılama yapıldı, daha sonra Alfa varyantı verildi. Ve orada yüzde 100 transgenik farelerde Alfa varyantına karşı TURKOVAC aşımızın etkili olduğunu gösterdik.”

Omicron Varyantından korunmak için ne yapabilirim?

 • Evinizi havalandırın.
 • Sigara ve alkolden uzak durun.
 • Kalabalık alanlardan kaçının.
 • Maskenizi takın.
 • Maskenizi değiştirin.
 • Ellerinizi sık sık yıkayın.

Omicron Varyantı Tanısı Nasıl Konuluyor? Omicron Testi

PCR testleri, diğer varyantlarda da gördüğümüz gibi, Omicron enfeksiyonu da dâhil olmak üzere COVİD-19 enfeksiyonlarını tespit edebilmekte.

Her Yeni Çıkan Varyant Daha mı Tehlikeli Olacak?

Omicron varyantında ortaya çıkan başlıca değişiklik virüsün vücutta yapıştığı bölgeyle ilgilidir. Bu virüsün vücutta daha kolay yapışmasına yol açtı. Böylece Omicron varyantının virüsün önceki versiyonlarına göre daha bulaşıcı bir hastalık tablosuna yol açabileceğine dair endişeler oluştu. Yani her yeni varyant bir öncekine kıyasla farklı bir açıdan daha tehlikeli veya daha zayıf olabilir. Bu virüsün ne yöne evrildiğiyle/geliştiğiyle alakalı.

Dünyada Omicron

Peki Dünya Omicron varyantı karşısında ne yapıyor? Fransa’da bakanlar toplandı, Güney Kore’de Omicron varyantına dayalı ilk ölümler raporlandı, Kuveyt İngiltere’deki vatandaşlarına “ülkeden ayrılın” çağrısında bulundu. Çünkü İngiltere’de 30 Aralık’ta 19 bin 544 yeni omicron vakası tespit edildi. Almanya’da da 30 Aralık itibarıyla omicron vakalarının sayısı 16 bin 748’e çıktı.

Kısaca Omicron hızla tüm dünyayı ele geçiriyor.

Yorum Yap

Yorum Yap