1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Ohash kimdir? Gerçek adı ne? Kaç yaşında?
Trendlerdeki Yazı

Ohash kimdir? Gerçek adı ne? Kaç yaşında?

Şam Türkçe rap'in en genç isimlerinden biri olan Ohash hakkında bir çok merak edilen konu var. Ohash kimdir? Gerçek adı ne? Kaç yaşında?

featured

Son yıllarda pop müziğini alaşağı etmeyi başaran rap müziği, ülkemizde artık daha geniş dinleyici kitlesine sahip. Tabi bu popülerlikte müziklerin reyting rekorları kıran dizilerde ve reklam kampanyalarında kendine yer bulabilmesinin büyük önem taşıdığını söylemek sanırım yanlış olmaz. Bu yazımızda Türkçe rap müziğin en genç isimlerinden biri olan Ohash kimdir sorusunu cevaplandırmak için, hakkında merak edilenleri siz değerli ziyaretçilerimiz için derledik.

Peki Kimdir Bu Ohash?

Birçoğumuz onu 2017 yılında VooDoo YouTube kanalında yayınlanan Freestyle performansıyla tanıma fırsatı tanırken, büyük bir çoğunluğumuz Şam’ın Paranoya parçasından tanıdık. “Paranoya” kısa sürede 1 milyon izlenme sayısını geçmeyi başarırken, Ohash’ın performansı binlerce olumlu ve olumsuz yorum aldı.

Binlerce olumsuz yoruma rağmen çoğunluk, henüz 15 yaşında olan, imza attığı işlerle kendini küçük yaşına rağmen kanıtlamayı başaran Ohash’ın gelecek vaadeden isimler arasına adını çoktan yazdırdığından yana.

İran asıllı olan Ohash 2003 (16) yılında İran’da hayata gözlerini açtı. Rap müziğine ilgisi henüz çok küçük yaşlardayken başlayan genç müzisyen, 2007 yılında İran’da rap müziğinin yasaklanması ve ağır cezaları olması nedeniyle ülkesinde hiçbir zaman özgürce müziğini yapamadı. Birkaç yıl önce ailesiyle birlikte Türkiye’ye yerleşen genç müzisyen, ana dili gibi hakim olduğu Türkçe sayesinde Türkçe Rap ile ilgilenmeye başladı.

No.1, Xir Gökdeniz, Heja, Maestro, Ashoo, Şam gibi başarılı türkçe rap sanatçılarından oluşan rap müzik grubu İstanbul Trip grubunun da desteğiyle ilk profesyonel parçası olan ‘Paranoya’da Şam’a eşlik etti ve adını milyonlara duyurmayı başardı.

Her müzisyene olduğu gibi Ohash’a da ‘Paranoya’ parçasında binlerce olumlu ve olumsuz yorum geldi. Bu yaşında bu işlere imza atmayı başaran, İran asıllı olmasına rağmen ana dili gibi Türkçe konuşabilmesi ve bunu müziğine yansıtması takdir edilmeyecek gibi değil.

Peki sosyal medyada Ohash için kim ne dedi? İşte genç müzisyen hakkında gelen bazı olumlu ve olumsuz yorumlar;

Yorumlarda boş insan haddinden fazla olduğu için yorum atan bir insan değilimdir. Fakat yorumları okuduğumda bunları yazmam gerektiğini düşündüm. Ohash ailesiyle beraber normalde İran da yaşayan bir çocuktu. Fakat orda hip-hop/ rap yasak ve idam olduğundan dolayı ve bildiğim kadarıyla ailesininde bu tarz olayları olduğundan dolayı Türkiye ye geliyorlar. Çocuğun hayatına dair bir bilginiz yok. Ama yorumlarda aşağılama ve dalga geçmek ile dolu. Çocuk daha 13 yaşında ve bir çoğunuzun yapamıyacağı işler yapıyor. Belki bir çoğunuz daha 8 yaşında okuma yazma doğru düzgün yapamıyorken bu çocuk söz yazdı. Gö***** yayarak izleyip çocuğun hayatı hakkında böyle konuşamazsınız. Yine böyle şeylere devam edeceksiniz bundan eminim. Çünkü yapabildiğiniz başarabildiğiniz tek şey bu ve hep de böyle kalacaksınız. Boşsunuz.İyi günler.


Bu çocuğu ilk gördüğümde pek beğenmemiştim ama Şam ile şarkısından sonra içim ısınmaya başladı ayrıca sırf müzik yaptığı için şeriattan kaçıp buralara gelmesi ve bu alanda ilginç derecede yetenekli olması benim hoşuma gitti, gördüğüm kadarıyla çok iyi gitarda çalıyor genel olarak rap yeteneğide iyi ayrıca fars birinin Türkçe rap yapabilmesi takdiri hak ediyor yabancı bi dilde rap’i geçtim konuşmak bile kolay değil ufak tefek hatalarına laf edenler olmuş sırf İranlı diye laf atanlarda var zaten milliyetçilik bu milletin kanına işlemiş sırf ufak ve bu kadar yetenekli diye kıskanıyorsunuz laf atacak yer arıyorsunuz giyimine falan laf ediyorsunuz bu sizi ilgilendirmez istediği gibi giyinip istediği gibi takılabilir ayrıca rap’ine sözlerine laf edenlere bi daha diyorum bu çocuk Türk değil ana dili Türkçe değil buna rağmen çoğunuzun yazamayacağı yazmayı geçtim okuyamayacağı Rhymeları Flowları bal gibi yapıyor siz de anca laf atın.


Şarkı çok sağlam ama değeri bilinmemiş pek :₺ ne de olsa ülkeme her şey geç gelip geç değerleniyor.


OHASH gelecekte çok iyi olacak o geleceğe rez alıyorum.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Abi herkes güzel demiş ama bence kötü
    Olum bir insan rap müzik yapıyorsa rapiyle anılması lazım çocuk İran’da rap yapamadiysa kötü olsa bile dinlemek zorunda mıyım veya beğenmek? abi çok farklı bakıyorsunuz evet genç ve yetenekli ama rapi bence övdüğünüz kadar değil dediğim gibi yaptığı işler güzelse güzel derim yaşadığı zorluklar için değil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir