İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sinema
  3. Bir Döneme Damga Vurmuş Nostaljik Türk Dizileri

Bir Döneme Damga Vurmuş Nostaljik Türk Dizileri

Türk Dizileri

Televizyon izlemek her Türk ailenin önemli alışkanlıklarından bir tanesidir. Bu sebepten dolayı televizyon dizileri de ülkemizde oldukça popülerdir. Ama bu dizilerden bir kaç tanesi var ki gerçekten yayınladıkları döneme izlerini bırakmışlardır.

Bizimkiler

Türk Dizileri
Türk Dizileri – Bizimkiler

Benzer bir apartmanda yaşayan yedi eşsiz ailenin günlük yaşamlarını ve birbirleriyle olan ilişkilerini konu alan Bizimkiler, Türk televizyon tarihinin en uzun soluklu dizilerinden biridir. 1989’dan 2002’ye kadar devam eden dizi 15 sezon ve 458 bölüm sürmüştür. Bir durum komedisi olan dizide baş karakterler, çatı katının beceriksiz ancak dikkatli amiri Sabri Bey ve gizli bekçi Cafer’dir.

Bununla birlikte, bu iki ana karakter dışındaki çok sayıda karakterin ayrıntılı bir şekilde üretilmesi nedeniyle, dizinin kalabalığı kendilerini dizinin geçtiği apartmanın sakinlerinden biri olarak görme seçeneğine sahipti ve diziye böyle bir değer kattı. 1997’ye gelindiğinde, Erdal Özyağcılar’ın artık “katil” olarak adlandırılmamasını tercih ettiği diziden ayrıldığı günlere dizi eski tadından biraz uzaklaşmaya başladı ve daha sonra 2002’de bitti.

Asmalı Konak

Türk Dizileri
Türk Dizileri – Asmalı Konak

İstanbullu yönetici bir ailenin küçük kızı Bahar, New York’ta okulunu bitirirken Seymen ile tanışır. Birbirlerine aşık olan çift, evlenmek için Kapadokya’ya gider. Seymen, oluşturulmuş ve aynı zamanda uygulamalarına bağlı kalan, topraklanmış bir Kapadokya grubunun ana yararlanıcısıdır. Ailesiyle birlikte Asmalı Konak adlı lüks bir evde oturuyorlar. Bahar, geldiği bölge ve Seymen’in ilçedeki ünü karşısında şaşkına dönerler. Sevgisi, ilgisi, mücadelesi, gücü ve tüm enerjisiyle bu dizi 54 bölümlük tarihin en çok izlenen dizisi haline geldi. Üstelik Asmalı Konak, çekildiği Ürgüp’te mihenk taşı olarak yükselen baş dizidir.

Bir Demet Tiyatro

Türk Dizileri
Türk Dizileri – Bir Demet Tiyatro

1995 yılında yılbaşı gecesi “MTV-Assembly TV” adı altında ilginç bir şekilde duyurulan ve olağanüstü övgü toplayan oyun, “Bir Demet Tiyatro” adında bir rutine dönüşen dizinin sevimli ve hızlı gezintisine başladı. Her yaştan ve her kesimden çok sayıda insanı bir araya getiren “Bir Demet Tiyatrosu”, Çıtır Ailesi’nin varlığının eğlenceli anlarını ve eğlenceli anlarını konu alan bölümleriyle oldukça uzun süre ekranda kalmayı başarmıştır. Yılmaz Erdoğan’ın ortaokul yıllarında oturduğu Aydınlıkevler’de dizideki oduncu Feriştah’ın kişiliğinin bir oduncu olarak canlandırmıştır.

Hayat Bilgisi

Türk Dizileri
Türk Dizileri – Hayat Bilgisi

Ailesini bir trafik kazasında kaybeden iyimser Afet Öğretmen, daha genç olan kardeşi Kerem ile Anadolu’nun her bir köşesini dolaşmıştır. Tekrar okuldan ziyade yaratıcı öğretime razı olan Afet Güçverir, burada farklı düzenlemeler ve çıkışlar görmüş ve kardeşini tokatladığı için terk etmesi gereken bir önceki aşkı olan Tekin Bey’i her zaman hatırlamıştır. Kardeşiyle birlikte sonraki yıllarda son sürgünleri olacak olan İstanbul Rıdvan Kanat Lisesi’ne gelirler. Bu düzenleme, Afet Güçlüverir için başka bir hayat ve yedekler için uzun mesafeli yaşam eğitiminin başlangıcı olacaktır.

Yabancı Damat

Türk Dizileri
Türk Dizileri – Yabancı Damat

Gaziantep’in sevilen baklavacılarından Kahraman Usta’nın küçük kızı Nazlı, Ankara’da üniversite eğitimini tamamladıktan sonra eski mahallesine geri dönmüştür. Aile son derece mutludur, çok sevdikleri küçük kızlarının gelişini heyecanla beklemektedir. Ancak Nazlı’yı bir şok beklemektedir. Kahraman Usta, suç ortağı Ökkeş Usta’nın çocuğu Kadir’e küçük kızının evliliği için garanti vermiştir.

Nazlı buna kesinlikle karşı çıkar. Nazlı’nın bakış açısı ayrıca annesi, büyükbabası, daha tecrübeli ablası ve evlilik yoluyla erkek kardeşi, özellikle babası tarafından karşılanmaktadır. Ökkeş ve Kadir’in onu istemeye geldiği gün evden Nazlı evden kaçar. Bodrum’daki okul arkadaşı Zeynep’in yanına gider. Nazlı burada konaklama konusunda yeni bir iş kolu edinir ve çalışmaya başlar. Ailesi her yerde Nazlı’yı arar. Bu arada Nazlı, Bodrum’da çekici, tanımadığı bir gençle tanışır. Nazlı bu gencin İngiliz olduğunu hisseder. Her halükarda bu genç adam, ailesi İstanbul’dan Atina’ya taşınan Niko adında bir Yunanlıdır.

Kavak Yelleri

Türk Dizileri
Türk Dizileri – Kavak Yelleri

Kavak Yelleri”, dört lise gencinin varlığını anlatan bir kasaba dizisi olarak başladı. Çocukken birbirlerinin yaralarını öperek iyileştiren dört çocuk bir süre sonra büyümüşler ama birbirlerinden hiç ayrılmamışlar. Öperek geçmeyecek kadar büyük yaraları vardı, her zaman yan yana durdular.

Büyümenin getirdiği zorluklara katlanamazken okul sınavlarının baskısı, aile sorunları, aşk eziyetleri, nakit sıkıntıları, hastalık ve geçiş hayatlarının yönünü değiştirdi, şehir değiştirdiler, kasabalarını terk ettiler, okullar kazandılar, aşkları oldu, evler imal ettiler, planları ayırdılar, muhtaç oldular, zengin oldular, gözaltına alındılar, hastaneye kaldırıldılar, otostop çektiler, gençleri oldu, çevrelerindekilere ‘Bu artık olmayacak’ dedirttiler. Yayınlandığı dönemde oldukça popüler bir gençlik dizisi olarak kazınmıştır.

Bez Bebek Nana

Türk Dizileri
Türk Dizileri – Bez Bebek Nana

Nana’nın bir süredir oyuncak bez bebek olarak, önceki sahibi Makbule’ye yakın bir birey olarak yaşamak ve bireyler olarak benzer duyguları hissetmektir. 100. yaş günü kutlamasında fantezilerini gerçekleştirecek bir insana dönüşmek ister. Nana’nın insan olma arzusuna izin verilir. Nana, akşam saatlerinde bir bez bebeğe dönüşüyor ve insan olana kadar gün boyunca insan olarak yaşıyor. Mevcut durum 1 yıl devam etmelidir.

Oyuncaklar Diyarı’ndaki ilkelerde belirtildiği gibi başka hiç kimse aynı dileği dileyemez. Bu standart nedeniyle, doğum gününe bir yıl kala olan ve benzer bir dilek dileyen Şoker, Nana’ya bu sıkıntılı dünyaya alışması için geçen süre boyunca arzusundan vazgeçirmeye çalışır.

Selena

Türk Dizileri
Türk Dizileri – Selena

Selena bir peridir. Öykü; 3 genç kız Selin, Leyla ve Nazlı’nın onu saklı tutulduğu kalemden kurtarmasıyla başlar. Büyüklerin ve kötülerin bitmeyen savaşı arasında kalan bu üç genç hanımın da kendi hayatlarındaki zorlukları aynı şekilde yönetmeleri gerekiyor. Selena onları sık sık gelen kişidir. Genç hanımların Selena’yı kalemden çıkardığı noktada, Selena onları istisnai gençler yapar ve onlara olağanüstü güçler verir. Bu yetkiler genç hanımların yaşı ile sınırlıdır. Zor durumda kaldıkları noktada ise el sıkışıp Selena’nın adını defalarca söylemeleri ile selena gelir. Ek olarak, Selena’nın göze çarpan en korkunç rakibi Hades’tir.

Çılgın Bediş

Türk Dizileri
Türk Dizileri – Çılgın Bediş

Vokalist Yonca Evcimik ve şovmen Cenk Torun’un yer aldığı Özden Öğrük’ün çizgi roman-mizah karakteri Çılgın Bediş’in TV dönüşümü mahalle gençlik komedilerinin en ünlü illüstrasyonu olarak TV tarihini etkiledi. Yakınlarda bulunan bir ortaokul arkadaş buluşması, okul ve aile bağları ve özellikle onların hayranlığını televizyon ekranına taşıyan Çılgın Bediş, aktarıldığı dönemde gençler arasında popülerliğe dönüşmüştür.

İkinci Bahar

Türk Dizileri
Türk Dizileri – İkinci Bahar

Samatya’da bir kebap dükkânı işleten Ali Haydar, kendi kendini yetiştirmiş, kibar, değer veren meşru bir adamdır ve eşinin ölümünden sonra kızlarını büyütmüştür. İşte İkinci Bahar; Ali Haydar ile Antep Sofrası’nda çalışmaya başlayan memnun, zor ama tutkulu hanımefendi Hanım’ın romantik bir hikayesini anlatıyor.

Hangi diziyi izleyeceğinize karar veremediyseniz aşağıdaki testimizi çözebilirsiniz:

Önerilen Yazı
Verdiğin Cevaplara Göre İzlemen Gereken Türk Dizisini Söyleyelim!
Yorum Yap

Yorum Yap